شناسه خبر: 65010

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=65010

شرافت و قداست قلم و مسئولیت اهل قلم
(گرامیداشت روز قلم و پاسداشت مجاهدت صاحبان قلم)

۱۴ تیرماه در تقویم روز قلم نام ­گذاری شده است، روز قلم فرصتی است برای پاسداشت منزلت قلم و صاحبان آن که عمر خود را برای ارتقاء فرهنگ جامعه در طبق اخلاص گذاشته­ اند به این امید که همه روزها تبدیل به نمادی شود برای قدردانی واقعی از اهل قلم که همواره مشتاق انجام رسالت انسانی و تاریخی خود بوده و هستند.

از منظر آموزه ­های اسلامی قلم به عنوان سمبل اندیشه، تفکر، آگاهی و شناخت بشر به حساب آمده و آن قدر مقدس است که خداوند متعال به آن قسم یاد کرده است، در همین راستا قلم و آثار آن ماندگار است و صاحب قلم دارای مسئولیت است. اسلام به قلم، علم، تعلیم و تعلم به عنوان مایه روشنی و نور و سعادت توجه ویژه­ای دارد و این معنا در گفتمان انقلاب اسلامی جایگاه برجسته ­ای دارد. مهم­ترین ارزش قلم که مورد توجه جوامع دینی است، رسالت ذاتی قلم و صاحبان قلم یعنی تلاش برای رضایت خدا و تربیت انسان­ ها است. امام خمینی (ره) در این باره فرموده­ اند: «… اگر قلم­ ها و بیان­ ها و علم ­ها و تعلیم­ ها و آموزش ­ها برای خدا باشد، مغزها را الهی تربیت می­ کنند و اگر برخلاف این باشد، مغزها، مغزهای غرورمند، مغزهای طاغوتی از آن پیدا می­ شود» (صحیفه امام، جلد ۱۳، ص ۴۵۱)

امام خمینی (ره) همچنین می­ فرمایند: «ارزش قلم به غایتی است که برای او قلم زده می­ شود.» (جلد ۱۳، ص ۴۴۹) قلم از آنجایی ارزش پیدا می­ کند که بتواند اندیشه و فرهنگ ارزشی و هدایتگر انسان را به انسانی یا نسل دیگری منتقل کند و در این راستا باید گفت: اگر قلم دانشمندان نبود میراث گرانبهای اسلام و ارزش­ های تمدنی متاثر از آن به ما نمی­ رسید، در واقع همه­ ی مفاخر و آثار علمی در اختیار جامعه از طریق قلم بوده است، بر این اساس می­ توان گفت: قلم و صاحبان قلم و حوزه­ های تبلیغی باید در تبلیغ اسلام و گفتمان انقلاب اسلامی نقش­ آفرینی کرده و پشتوانه­ های دینی و فرهنگی برای حرکت­ های فردی و اجتماعی در عرصه­ های مختلف فراهم کنند. امت اسلام مفتخر است که معجزه پیامبرش کتابی است که جهان نمونه آن را به خود ندیده و نخواهد دید، معجزه­ ای که فرشته وحی آن را از عرش به زمین آورده و با قلم نگاشته شده است. در چنین دین و مکتبی قلم مظهر هدایت بشری است و این چنین است که خداوند به قلم و آنچه می­ نویسد، سوگند می­ خورد و این سوگند گویاترین شاهد بر شرافت و قداست قلم است. قلم امتیازهای منحصربه فردی دارد که: باقی ماندن و ماندگاری، دقیق بودن و عمیق بودن از جمله آن امتیازها است. قلم، زبان عقل و معرفت و احساس انسان­ ها و بیان کننده اندیشه و شخصیت صاحب آن است و هرگونه رشد و پیشرفت، پیروزی و آرامش، معرفت و شناخت ریشه در قلم دارد، در واقع قلم معجزه­ ای جاودان است.

با نگاهی به تحولات در تاریخ بشر و شرایط امروز نباید قلم را محدود به ابزار و سخت­ افزار، کتابت و بیان دانست، بلکه امروزه فضای مجازی به عنوان ابزار قلم جدید و مدرن در مسائل مبتلا به جوامع بشری در حوزه­ های مختلف مطرح است و با در نظرگرفتن جایگاه مهم این ابزار در اسلام و تمدن اسلامی باید گفت اشکال مختلف قلم در جوامع که شامل رسانه­ ها و فضای مجازی هم می­ شود در صورتی مورد قبول و دارای ارزش است که در خدمت نظام ارزشی و انقلابی جامعه باشد و در راستای به کمال رساندن و سعادت انسان قرار گیرد. قلم و صاحبان قلم می­ توانند با نوشته­ ها و آثار خود نسل­ هایی را به تعالی و عزت برسانند، قلم­ ها چشمه­ های هدایت فکر هستند و ارزش قلم به پیام آن است و اهمیت نوشته آن به محتوایش است و تعهد صاحبان قلم ریشه در آگاهی، مهارت، دقت نظر و لحظه­ شناسی آنها دارد، صاحبان قلمی که در راه ترویج روشنگری و هدایت فکری بشر تلاش و مجاهدت می­ کنند. عقلای عالم اذعان دارند که اصحاب قلم سنگرنشینان فکر و اندیشه­ اند تا در عرصه­ های فرهنگی به جنگ با جهل بشتابند و پیشرفت و سعادت را در جامعه حاکم کنند. عالمان دین و هدایتگران افکار عمومی نمادهای برجسته اهل قلم و صاحب­نظران انتقال دهنده ارزش­ های مبتنی بر اندیشه دینی هستند که می­ توانند با مسئولیت­ شناسی به رشد و پیشرفت جامعه کمک نمایند.

پیرامون قلم به عنوان زبان علم و معرفت و صاحبان قلم به عنوان مجاهدان عرصه مقابله با جهل و هدایتگران جامعه گفتنی­ های زیادی وجود دارد، اما به صورت خلاصه و فهرست­ وار می­ توان گزاره­ هایی را مطرح کرد که برخی از آن­ها عبارتند از:

 • برای حفظ معارف و اندیشه های انسانی باید از قلم بهره گرفت.
 • قلم به دستان باید ادامه دهنده رسالت انسان برای پیشبرد علم، اندیشه و اخلاق باشند و در راه اعتلای فرهنگی جامعه کوشا باشند.
 • صاحبان قلم باید در دفاع از ارزش­ ها در خط مقدم قرار گیرند.
 • اهل قلم باید با نوشته­ های مفید خود افکار و اندیشه­ ها را رشد دهند، روحیه خودباوری، خوداتکایی و امید به آینده را در مردم افزایش دهند و به حاکمیت ارزش­ ها در جامعه کمک کنند.
 • صاحبان قلم به شکرانه برخورداری از موهبت والای قدرت و توانایی نوشتن باید به روشنگری جامعه پرداخته و نیازهای روحی و معنوی جامعه را پاسخ گویند و موجبات ترقی و تعالی جامعه را فراهم نمایند.
 • صاحبان قلم وظیفه دارند قدم­ ها را در پیمودن راه حق استوار کنند.
 • صاحبان قلم با شناخت مسائل جامعه و هدایتگری مبتنی بر آموزه­ های اسلام و ارزش­ های انقلاب اسلامی می­ توانند نقش مهمی در پیشرفت و سعادت جامعه داشته باشند.
 • وظیفه صاحبان قلم تبلیغ دین و دفاع از ارزش­ های اسلامی در مقابل تهدیدات دشمنان است.
 • بدون تردید در اوضاع کنونی که امت اسلامی و ملت ایران به وحدت و همدلی نیاز دارند صاحبان قلم در تقویت این مهم بیش از همگان وظیفه دارند.
 • وظیفه صاحبان قلم انتقال ارزش­ ها و آرمان­ های جامعه اسلامی به جامعه جهانی است.
 • و…

در یک نگاه کلی می­ توان گفت در نگرش اسلامی و در گفتمان انقلاب اسلامی قلم دارای شرافت و قداست است و صاحب قلم وظیفه رشد و پیشرفت جامعه را برعهده دارد، اهل قلم می­توانند با نوشته­ ها و آثار خود جامعه را به تعالی و عزت برسانند و تعهد صاحبان قلم ریشه در آگاهی، مهارت، دقت نظر و مسئولیت­ پذیری آن­ها دارد. عالمان دین و هدایتگران افکار عمومی نمادهای برجسته اهل قلم انتقال­ دهنده­ ی ارزش­ های مبتنی بر اندیشه دینی هستند که می­ توانند با مسئولیت­ شناسی و تعهد به رشد و پیشرفت جامعه کمک نمایند.

دکتر عباسعلی فرزندی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست