شناسه خبر: 63015

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=63015

شناخت ابعاد شخصیت امام خمینی (ره)؛ نیاز عصر ما
شناخت ابعاد شخصیت امام خمینی و آشنایی با افكار، اندیشه‏ ها و آرمان‌های او آن هم با شیوه‏ های علمی، یكی از نیازمندی های عصر حاضر است و آرزومندیم که مورد توجه و دستور کار همه مبارزان و دعوتگران مسلمان قرار گیرد.

پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت :

مولوی “محمد مختار مفلح” رهبر نهضت اسلامی افغانستان و رئیس شورای فرهنگی حامیان قدس شریف، در یادداشتی به مناسبت سی و یکمین سالروز ارتحال امام خمینی (ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی نوشت:

جهان اسلام در درازنای زمان، همیشه رادمردانی را در دامان خود پرورش داده است که تا جهان باقیست نام و یاد آنان در تارک تاریخ می درخشد. بلی! این قهرمانان تاریخ ساز همیشه با حوادث هم آواز بوده و طوفان عظیمی را در عرصه های مختلف بر پا داشته اند، بدون اینکه خود در موجی گیر کنند، امواجی آفریده به جهانیان و بشریت راه و رسم زندگی را ترسیم نموده اند چنانکه این امر در انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی اتفاق افتاد.

انقلابی که زلزله ای در جهان معاصر ایجاد نمود و جهانیان را به حیرت واداشت.

بنابر این باید اعتراف کرد که در تاریخ معاصر، نقش امام خمینى در آگاهى بخشیدن به مسلمانان و آشکار ساختن چهره دشمنان اسلام و به خصوص در بالا بردن سطح بینش و دانش قشر جوان که در لجنزار فرهنگ مبتذل غرب و شرق غوطه ور شده بودند منحصر به فرد بود زیرا نه تنها برای استقلال و آزادى مسلمانان از زیر یوغ استعمارگران طرح نظرى ارائه داد، بلکه انقلابی را رهبرى کرد و به پیروزى رساند، که با گذشت هر روز ریشه های آن در عمق جان انسان های هوشمند محکم‌تر و استوارتر می گردد.

اما صد افسوس که این روحانی وارسته عمر بیشتر نکرد تا آنچه را در دل و دماغ انسان های درمانده و حیران کاشته بود، ثمره اش را به تماشا می نشست، او سی و یک سال پیش در نیمه خرداد ۱۳۶۸هـ.ش، راهی دیار دوست گردید و ملیون ها انسان درمانده را که هنوز به حضورش نیازمند بودند به سوگ نشاند

به حق که تا ایام به کام است این روز فراموش نخواهد شد و نباید هم غبار فراموشی برآن سایه بگسترد، چون در این روز جهان شاهد سفر ملکوتی شخصیتی بود که هرچه زمان می گذرد، نیاز به اندیشه های او بیشتر از پیش محسوس می گردد.

آری! امام خمینی ، مربوط و منوط به کشور و ملیتی خاص نبود، بلکه او مردی وارسته و وابسته به جهان اسلام بود، چنانکه در زمان جهاد مردم افغانستان، او پیوند عمیق با خانواده جهاد ومجاهدان افغانستان داشت، از همین رو نه تنها به حمایت آنان پرداخت و در کنار آوارگان قرار گرفت، بلکه تجاوز و لشکرکشی شوروی به افغانستان را به نکوهش گرفت و عاقبت آن را به زمامداران شوروی گوشزد کرد؛ چنانکه پاسخ دندان شکن و صریح امام خمینی به سفیر شوروی که در قم به حضور دیدار امام رفته بود  در رابطه به لشکرکشی آنان به افغانستان ثبت اوراق زرین تاریخ می باشد.

امام خمینی را به عنوان مرد اندیشمند، سیاست مدار وارسته، اهل تقوا و خداپرست، حامی مستضعفین و دشمن مستکبران می شناسیم از همین رو شیوه رفتار و عملکرد او را برای دعوتگران مسلمان، سیاست مردان و روحانیون کشور به مثابه الگوی زندگی لازم می دانیم که باییستی از آن استفاده گردد.

شناخت ابعاد شخصیت امام خمینی و آشنایی با افکار، اندیشه‏ ها و آرمان‌های او را آن هم با شیوه‏ های علمی، یکی از نیازمندی های عصر حاضر می دانیم و آرزومندیم که مورد توجه و دستور کار همه مبارزان و دعوتگران مسلمان قرار گیرد.

ما پیوند عمیق دینی وفرهنگی با جمهوری اسلامی ایران داریم و این پیوند را هیچ توطئه‌ی غرب وشرق نمی‌تواند خدشه دار سازد. بنابراین، بر دولتمردان هردو کشور است که در تحکیم هرچه بیشتر این روابط با حس همگرایی و همیاری اقدامات فوری و جدی انجام دهند.

جهان به خصوص غرب باید بداند که اگر امروز امام خمینی نیست، اندیشه ها و خط فکری او زنده است از اینرو، به امریکا و کشورهای هم‌پیمانش هشدار می دهیم که دست از کشورگشایی و قتل عام انسان های بی گناه بردارد و بیشتر از این احساسات ملتها را به بازی نگیرد

بدون شک امام راحل در ابعاد مختلف زندگی الگوی بی نظیر کمال و وارستگی بود. چنانکه در اوج ریاست و قدرت، هیچگاه از حالات اجتماعی و سیاسی نه تنها مردم ایران بلکه سایر  ملت ها غافل نماند. همچون فقیری تهیدست زندگی می‏کرد. خوراک، پوشاک و مسکن او مانند سایر مردمش بود و بر ساده‏ زیستی و زهد اصرار می‏ورزید.

همواره در اندیشه مستضعفان و محرومان بود و از مشکلاتی که برای مظلومین و محرومان، در سراسر جهان توسط مستکبران و ستمکاران تحمیل می شد، احساس همدردی می‏نمود. طوری که تصمیم‏ گیری های به موقع، سخنرانی های موثر و شورآفرین و اعلامیه‏ های حساب شده وی همگی نشانه‏ای از تشخیص دقیق شرایط سیاسی- اجتماعی و آشنایی با روحیه و نیازمندی های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی جوامع اسلامی بود

بنابراین بجاست که یاد و خاطره ایشان گرامی داشته شود، اندیشه ها و افکار، رویکردها و راهکارهای انقلابی او به کنکاش گرفته آید، زیرا شناخت ابعاد شخصیت این بزرگ مرد و آشنایی با افکار و اندیشه‏ های او، آن هم با شیوه‌ی علمی، یکی از مهمترین نیازمندی های عصر حاضر است.

همچنان از تمام کشورهای اسلامی می خواهیم که برای تنیدن رشته وحدت و برگشت به قوت و توانانی گذشته خویش و رهایی از چنگال استعمار غرب، توصیه ها، افکار و اندیشه های والای امام خمینی را سرلوحه کار خویش قرار دهند، تا از این بیشتر در حلقوم استعمار و استکبار جهانی شرق و غرب سر فرود نیاورند تا به سعادت سرافرازی دست پیدا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست