شناسه خبر: 23552

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=23552

خطیب جمعه اهل سنت روستای هیرو استان هرمزگان:
شناخت دشمن، رمز اصلی موفقیت در برابر دشمنان است
شیخ سلیمان سپیدکار در جمع نمازگزاران جمعه گفت: از اساسی‌ترین شرایط موفقیت در تمامی عرصه‌ها و عامل سعادت بشر، شناخت دشمن است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شواری برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از هرمزگان، شیخ سلیمان سپیدکار، خطیب جمعه اهل سنت روستای هیرو از توابع شهرستان بندرلنگه استان هرمزگان، در خطبه های نماز جمعه نوزدهم مهر ماه، با بیان اینکه از اساسی‌ترین شرایط موفقیت در تمامی عرصه‌ها، شناخت دشمن است، اظهار داشت: در عرصه طبیعی، انسان زمانی که دشمن را شناخته و در دفع آن کوشیده، به موفقیت دست‌یافته است.

شیخ سپیدکار با اشاره به این نکته که انسان همواره ضربه‌های فراوانی از دشمن ناشناخته خود خورده است، افزود: بخش عظیمی از آیات قرآن مربوط به معرفی دشمن است.

خطیب جمعه اهل سنت در ادامه به روایتی از پیامبر گرامی‏اسلام (ص) با این مضمون که «آگاه باشید عاقل‌ترین مردم کسی است که خدایش را بشناسد و از او پیروی کند و دشمنش را نیز بشناسد و آنگاه نا فرمانیش کند.»  اشاره کرد.

وی ضمن استناد به رواینی دیگر از رسول خدا(ص) مبنی بر اینکه « مردم اگر ده چیز را می‌شناختند سعادت دنیا و آخرتشان تأمین می‌شد و یکی از آن‏ها‏ شناخت ابلیس (دشمن) و یارانش است»، خاطر نشان کرد: در سایر عرصه ‌ها، شناخت دشمن نقش مهم و کلیدی در سعادت و عاقبت انسان ها دارد.

خطیب جمعه روستای هیرو ضمن استناد به روایتی از حضرت علی (ع) با محتوای «و بدانید که رشد نمی‌یابید مگر که رشد وانها‏دگان را بشناسید و هرگز به کتاب خدا چنگ نمی‌زنید، مگر که فرو فکننده‌ی آن را چنان‌که باید شناخته باشید» تاکید کرد: امام علی (ع) در نهج‌البلاغه شناخت دشمن را رمز بینش انسان ها معرفی کرده است.

وی با اشاره به دشمن شناسی اهل بیت (ع) در طول تاریخ یادآور شد: امام علی (ع)، بخش عظیمی ‏از تلاش خویش را در دوره حکومت به افشاگری چهره دشمنان پرداخته است.

شیخ سپیدکار با تقسیم دشمن به دشمن آشکار و پنهان از منظر امام علی(ع)، عنوان کرد: از دیدگاه امام علی (ع) کم‌خطرترین دشمن، دشمنی بوده که دشمنی خود را آشکار کرده است.

وی با بیان سخنی دیگر از امام علی (ع) مبنی بر اینکه «سست‌ ترین دشمنان کسی است که عداوتش را آشکار ساخته است»، ابراز کرد: از منظر امام آنکه دشمنی‌اش را اظهار کرده، توطئه و مکرش اندک است.

خطیب جمعه روستای هیرو گفت: با توجه به سخنان حضرت علی(ع)، خطرناک‌ترین دشمن، دشمنی است که دشمنی‌اش را پنهان می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در قرآن کریم دشمنی پنهان «نفاق» نامیده شده است، ادامه داد: امام علی (ع) در این زمینه به روایتی مبنی بر اینکه «بدترین دشمنان کسی است که عمیق‌تر بوده و بیشتر کیدش را مخفی می‌دارد» اشاره کرده است.

شیخ سپیدکار در ادامه روایتی دیگر را مبنی بر اینکه «بزرگ‌ترین دشمنان کسانی‌اند که حیله خود را بیشتر پنهان می‏دارند» بیان کرد.

وی با بیان اینکه امام علی (ع) همواره بر هشیاری در برابر دشمن تاکید داشته، به روایتی دیگر از امام مبنی بر اینکه «هرگز دشمن را کوچک مشمار، هرچند ضعیف باشد» استناد کرد.

خطیب جمعه روستای هیرو اضافه کرد: با توجه به سخنان حضرت علی(ع) کسی که از دشمن غفلت کند، حیله‌ها و کیدهای دشمن او را بیدار خواهد ساخت.

وی در ادامه به سخنان امام علی(ع) در نهج البلاغه در راستای دشمن شناسی اشاره و هوشیاری، دور اندیشی و شجاعت را از ویژگی های امام علی (ع) در برخورد با دشمن بیان کرد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست