مدير بنياد شهید توانا افغانستان:
شهید حاج قاسم سلیمانی حق بسیاری بر گردن امت واحده اسلامی دارد
مولوی عبدالرئوف توانا گفت: به گفته اسماعيل هنيه از رهبران جنبش حماس، شهید قاسم سلیمانی، شهید نخستين قبله مسلمين جهان یعنی بيت المقدس است، اگر به اين جمله ارزشمند و هدفمند دقت كنيم، شخصيت اين مرد الهي و مبارز را بيشتر خواهیم شناخت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از خراسان، مولوی عبدالرئوف توانا مدیر بنیاد شهید توانا افغانستان در وبینار مکتب قرآنی وحدت بخش حاج قاسم که در مشهد مقدس برگزار شد، با اشاره به اینکه شهید حاج قاسم سلیمانی مجاهد در راه خدا و پاسدار نجات امت اسلام شناخته می شود، اظهار داشت: شهید حاج قاسم سلیمانی این حق را بر گردن جهان اسلام دارد، تا یاد و خاطره آن شهید والا مقام را فراموش نکنند و از کارنامه های افتخار آفرین آن تجلیل و گرامی داشت به عمل بیاورند.

متن سخنان مولوی توانا بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

نحمده و نصلی على رسوله الکریم

فأعوذ بالله من الشیطان الرجیم

إِنَّ اللَّهَ اشْتَرَى مِنَ الْمُؤْمِنِینَ أَنْفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُمْ بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّهَ یُقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ فَیَقْتُلُونَ وَیُقْتَلُونَ وَعْدًا عَلَیْهِ حَقًّا فِی التَّوْرَاهِ وَالْإِنْجِیلِ وَالْقُرْآنِ وَمَنْ أَوْفَى بِعَهْدِهِ مِنَ اللَّهِ فَاسْتَبْشِرُوا بِبَیْعِکُمُ الَّذِی بَایَعْتُمْ بِهِ وَذَلِکَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ

وعن النبی (ص) قال :

اول من یدخل الجنه الشهید .

نشان مرد، مومن با تو گویم

که مرگش رسد و خندان بمیرد

مسولین محترم دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت خراسان، علمای دلسوز به اسلام و دانشمندان عزیز

السلام علیکم و رحمت الله و برکاته

در آغاز فرا رسیدن سالروز شهادت ابر مرد جهاد و مقاومت امت اسلامی، شهید سردار سلیمانی و سایر شهدای امت اسلامی  و همراهانشان را به حضار محترم، خدمت ملت سرفراز ایران اسلامی و به ویژه مجاهدان جبهه مقاومت در برابر صهیونیزم و استکبار، تبریک و تسلیت عرض می دارم.

شهید سلیمانی مجاهد در راه خدا و پاسدار نجات امت مسلمه شناخته می شد، سلیمانی این حق را بالای آحاد مسلمین جهان دارد، تا یاد و خاطرات آن شهید والا مقام را فراموش نکنند و از کارنامه های افتخار آفرین آن تجلیل و گرامی داشت به عمل بیاورند.

حضار محترم؛

کشور های افغانستان و ایران دو کشور اسلامی برادر، دارای مشترکات فراوان است که هیچ کشور در جهان دارای چنین مشترکات نمی باشد، جمهوری اسلامی ایران بیش از چهار دهه است، که میزبان میلیون ها افغانستانی مهاجر است و در سالهای جهاد علیه ارتش سرخ نیز به حمایت مجاهدین علی رغم جنگ تحمیلی و گرقتاری های که داشتند شتافت.

افغانستان با ایران ۹۵۴ کیلومتر مرز مشترک دارد، برقراری روابط برادرانه میان دو ملت مسلمان و همسایه نهایت مهم و ارزشمند و به نفع هر دوکشور است .

شعار ما افغانستانی ها این است. همسایه همسایه است تا جهان باقیست در کنار هم خواهیم بود. این دو ملت عزیز هر کدام همواره در فکر خیر و صلاح یگدیگر بوده اند، در شاد و غم هم شریک و سهیم هستند، ملت بزرگ و مجاهد افغانستان هیچ گاه غم شریکی ملت عزیز ایران را، در حادثه تلخ و ناگوار شهادت احمد شاه مسعود فراموش نخواهند کرد.

بیاد داریم در شهادت مسعود ایران اسلامی غرق در عزا بود.

شهید سلیمانی متعلق به امت اسلامی و نقش بارز، در جهاد افغانستان داشت و از همسنگران واقعی قهرمان ملی کشور احمد شاه شناخته می شود، پیرامون شخصیت ایشان از رهبران، فرماندهان، اساتید و علمای راستین کشورم شنیده ام، لازم می دانم قبل از آنکه پیرامون شخصیت آن شهید مطالب را بیان کنم، نخست پیرامون مقام و منزلت  شهادت مطلب را خدمت شما حضار محترم به عرض برسانم.

اگر به سیرت انبیاء(ع) و اهل بیت پیامبر اسلام (ص)، اصحاب آن حضرت و رهبران راستین امت اسلامی نگاهی داشته باشیم، روشن می شود که شهادت در راه خدا و آزادی ملت های در بند اسارت، از آرزوهای همیشگی آنها بوده است.

در تاریخ اسلام هیچ خانواده ای را پیدا نخواهید کرد، که از اهل بیت پیامبر اسلام، بیشتر به استقبال شهادت شتافته باشند.

رسول الله (ص) نیز در جمع شهدا و بعنوان امام انبیاء و امام شهدا شناخته می شوند.

امروز روز شهدا و آزادگان است، روز اعلام مخالفت با اشغالگران است، روز مبارزه در برابر ستمگران تاریخ است.

درود خدا بر شهدای صدر اسلام، سمیه ها، خبیب ها، حنظله ها ، مصعب ها و جعفرها، حسن ها و حسین ها.

درود خدا بر شهدای نهضت اخوان المسلمین شهید حسن البناء، شهید سید قطب، شهدای مظلوم میدان رابعه که در ماه مبارک رمضان سوختانده شدند.

درود خدا بر شهدای جبهه مقاومت در برابر رژیم غاصب صهیونیستی شهید شیخ یاسین، شهید امام موسی صدر، شهید مغنیه، شهید عبدالله عزام، شهید سردار سلیمانی.

درود خدا بر شهدای عزیز جهاد برحق افغانستان، ۲۴ هزار شهید ۲۴ حوت هرات، ۱۲ هزار شهید زندان پل چرخی، شهدای سوم حوت کابل. درود خدا بر امام ابو حنیفه که به جرم پاسداری از اهل بیت پیامبر اسلام به درجه رفیع شهادت نایل گردید.

برادران دلسوز به اسلام؛

در تاریخ ملت ها شرایط پیش می آید که جز به استقبال شهادت شتافتند، هیچ پدیده دیگری نمی تواند خطر را رفع و دفع کند.

شهید همچون قلبی است که به اندام خشک و بی رمق جامعه خون خویش را می رساند و حیات مجدد می بخشد.

معجزه شهادت این است، که به یک نسل ایمان جدید به خویش را می بخشد.

شهادت بدون فداکاری و جانثاری بدست نمی آید. شهید قلب تپنده و شمع فروزان تاریخ است. شهادت بالاترین و با ارزشترین مدال افتخار و عزت از جانب خدای متعال برای بندگان برگزیده اش است، که در بدل جان های شان داده می شود.

شهید معامله مستقیم با پروردگار دارد، و جزء نخستین کسانی هستند که داخل بهشت می شوند و نزد پروردگارشان روزی می خورند.

شهادت مقام و منزلت است که نصیب هر کس و ناکس نمی شود. شهادت درب رحمت الهی را به روی شهید باز می کند.

شهادت در فرهنگ اسلام از جایگاه و مقام رفیع برخوردار است، که تا امروز هیچ سلاح مدرن تری که بر فرهنگ شهادت غلبه کند وجود ندارد.

مرگ و زندگی جاده دو طرفه است، هر مخلوق آنرا طی کردنیست، هیچ کسی نمی تواند از چنگال مرگ فرار کند ، اما مردان یک روز می میرند نامردان هر روز ، هر ساعت هردقیقه

 

حضار محترم؛

شهید سردار سلیمانی، انسانی از دنیا بریده و آخرت گرا بود ، که به چنین مقام رفیع شهادت نایل گردید.

حضور پیوسته و مداوم او در میدان جهاد و شهادت حاکی از این است که وی از دنیا دل کنده بود و تعلقی به دنیا و آنچه در آن وجود دارد، نداشت و خود را برای حضور در محضر پروردگار از طریق شهادت آماده کرده بود.

اخلاص و صداقت از جمله اکسیرهای این عالم است،  که هرکس هر مقداری بدست آورد به همان اندازه در این عالم بزرگ می‌شود.

وقتی شهید سلیمانی  وارد میدان نبرد با استکبار و دشمن می‌شد، ذره‌ای ترس به خود راه نمی‌داد

سردار شهید از نبوغ نظامی خاصی برخوردار بود. روحیه سلحشوری و جنگندگی منحصر بفرد داشت.

هدیه دیگری که خدای متعال به ایشان عنایت فرموده بود روحیه شهادت طلبی ایشان بود.

اخلاص او به شدت از ریا و خودنمایی پرهیز می‌کرد، عشق و ارادت او به اهل‌بیت پیامبر اسلام(ص) در گفتار، کردار و پندار  قابل رویت بود، اعتقاد و ارادت و عشق به خاندان رسالت در اعماق وجودش رسوخ نموده بود.

طوری که مجاهدین کشورمان از ایشان در سالهای جهاد حکایت های دارند، تعبد و معنویت. او علاوه بر انجام واجبات عبادی به مستحبات نیز توجه ویژه‌ای داشت. از هر فرصتی برای تلاوت آیات قرآن و دعا و مناجات بهره می جست. مقید به تهجد و نماز شب بود.

مرزهای استعماری را به رسمیت نمی شناخت درد امت اسلامی را در هر کجایی از عالم اسلام درد خود می دانست، اسلام را چشمه و مذاهب را جویبار دانسته به اصل دین اهتمام و باور داشت.

بالاتر از توان در جهت حمایت مجاهدان در راه خدا تلاش می کرد. روحیه یاس و ناامیدی قطعا در هیچ شرایط در او مشاهده نشد مدیریت جنگ های ۲۲ روزه حماس و ۳۳ روزه حزب الله مصداق این ادعاست،

او بر علاوه که یک فرمانده مقتدر بود،  نیز یک دیپلمات برجسته دارای تأثیرات منطقه‌ای و جهانی بود.

او مردی نستوه و خستگی‌ناپذیر بود، از هیچ مشکلی نهراسید و هیچگاه دچار و سستی و رکود نشد

تحلیل گران و شخصیت ‌شناسان، تسلط به فن خطابه را به عنوان یکی از ویژگیهای شخصیت های فوق‌العاده تأثیرگذار (کاریزماتیک) عنوان می‌کنند، که ایشان از این مواصفات نیز برخوردار بودند، علاقه به فرهنگ و هنر. کتابخوانی یکی از برنامه‌­های همیشگی او حتی در جبهه جنگ بود

او فرمانده معتدل و از افراط و تفریط اجتناب داشت ، ساده زندگی می کرد و از تشریفات بیزار و به راحتی در مجالس مختلف مبارزان حضور می یافت.

سردار شهید همان میزان که در برابر دشمن با صلابت بود و لرزه بر اندام او می‌افکند در مقابل برادران مسلمانش متواضع و فروتن بود او مصداق بارز آیه ۲۹سوره فتح قرآن بود که می­‌فرماید: «محمد رسول الله والذین معه اشداء علی الکفار رحماءبینهم،  درک عمیق از حقیقت دنیا و آخرت، توجه به اصل کمال طلبی. او همواره تلاش می کرد تا باورهای الهی خویش را تعمیق بخشیده و در مسیر اعتلای رفتارهای سازنده طی نماید

سردار سلیمانی خود را متعلق به امت اسلامی می دانست و به نجات امت مسلمه از چنگال طاغوت می اندیشید.

سلیمانی متعلق به جهان انسانیت بود و برای تمام مردم جهان می‌تواند یک الگوی شاخص باشد.

شهید سلیمانی به فرموده اسماعیل هنیه رهبرمعظم حماس، ایشان را شهید نخستین قلبه مسلمین جهان بیت المقدس خواند ، اگر به این جمله ارزشمند و هدفمند قدر دقت کنیم ، شخصیت این مرد الهی و مبارز را بیشتر خواهیم شناخت.

 

حضار محترم؛

قضیه فلسطین ، بعد از شکست اعراب در جنگ با اسرائیل و تن دادن سران کشور های عربی به ذلت در معاهدات کمپ دیوید به فراموشی سپرده شده بود. سران خود فروخته اعراب بعد از انعقاد معاهده کمپ دیوید، در تبانی با اسرائیل اقدام به سرکوب نهضت های اسلامی شدند، هزاران هزار جوان مبارز ضد رژیم صهیونیستی را یا به شهادت رساندند و یا به زندان های جهنمی رهسپار نمودند.

موضوع فلسطین بعد از شکل گیری جبهه مقاومت علیه اسرائیل و به خصوص هسته گذاری حماس، حزب الله و جهاد اسلامی دو باره زنده شد ، قضیه فلسطین در محراق توجه جهانیان قرار گرفت .

نقش شهید سلیمانی در حمایت جبهه مقاومت و رهبری جنگ های سرنوشت ساز ۲۲ روزه حماس و ۳۳ روزه حزب الله در مقابل اسرایل نهایت ارزشمند سازنده و تأثیرگذار بود.

شهید سلیمانی به حمایت مجاهدان جبهه مقاومت قدس شتافت، توطیه صهیونیزم و سران خود فروخته اعراب که تن به معامله ذلت بار در جهت به رسمیت شناختن اسرائیل و تضعیف آن جبهه داده بودند، آنرا ضعیف و ابتر ساخت.

امروز در جهان اسلام موضوع بیت المقدس به تفکیک جبهه حق و باطل تبدیل شده است ، حمایت از بیت المقدس به اساس آیات و احادیث از پیامبر اسلام از مسولیت ها و مکلفیت های دینی هر مسلمان است ، شهید سلیمانی به جرم دفاع و پاسداری از نخستین قبله مسلمانان جهان به دستور جنایت کار ترین آدم نما به شهادت رسید پس وظیفه ماست تا از آن شهید بزرگوار تجلیل و گرامی داشت به عمل بیاوریم .

در خاتمه به روح شهید اسلام سردار سلیمانی و تمام شهدای امت اسلامی درود می فرستم.

به امید پیروزی جبهه حق علیه باطل، انشاالله الیس الصبح بقریب.

فهرست