شورش دمکراتیک علیه دموکراسی شورش!(نیم نگاهی به حادثه کنگره آمریکا)؛
حوادث و تحولات آمریکا در داخل و نظام بین‌المللی حاکی از افول آمریکا در عرصه‌های گوناگون است. تضعیف حوزه نفوذ آمریکا در نظام بین الملل، امواج نارضایتی مردمی در آمریکا، اعتراض گسترده منجر به شورش و... نشانه هایی از این افول در عرصه داخلی آمریکا و نظام بین الملل است.

جهانیان مشاهده کردند که در چهارشنبه تاریخ ۱۷ دی ماه ۱۳۹۹ (ششم ژانویه ۲۰۲۱) درحالی که نمایندگان کنگره آمریکا برای شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که شکست ترامپ را قطعی و رسمی می کرد، مذاکره می‌کردند معترضان حامی ترامپ که به دعوت او به مقابل ساختمان کنگره آمده بودند به ساختمان کنگره یورش بردند. این وضعیت به  تعلیق موقت نشست مجلس نمایندگان منجر شد و نمایندگان را به پناهگاه زیرزمینی روانه کرد!

نشست مجلس نمایندگان و سنای آمریکا در شرایطی برگزار شد که ترامپ مستاجر ورشکسته کاخ سفید و نامزد بازنده انتخابات ریاست جمهوری مدعی تقلب برای این تجمع فراخوان داده بود و در درون مجلس نیز با اعزام معاون خود برای تغییر در آرایش آرای گزینشگران به دنبال تحقق خواسته های خود بود که با یورش طرفداران ترامپ ساعاتی وضعیت مجلس غیرعادی شد، اگرچه پس از حوادث مربوط به اشغال ساختمان کنگره شمارش آرا دنبال و بایدن به عنوان برنده انتخابات معرفی شد. اما در خارج ساختمان موضوعاتی مورد توجه است که پرداختن به آن می‌تواند بخشی از واقعیت های حاکم بر نظام حاکمیتی، جریان‌های حزبی و سیاسی مجموعه نخبگانی و لایه های اجتماعی آمریکا را برملا کند.

در یک نگاه کلی با تجزیه و تحلیل حوادث پیش، حین و پس از انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری آمریکا می توان: ناکارآمدی نظام حاکمیتی و ساختار انتخاباتی آمریکا، چالش زایی جریان حزبی موثر بر قدرت در آمریکا و وجود شکاف عمیق در بافت اجتماعی آن کشور را به خوبی مشاهده کرد.

نحوه تبلیغات انتخاباتی و نوع رویارویی دو نامزد انتخابات نشان داد که هیچگونه ضوابط و مقررات اخلاقی بر رفتار انتخاباتی نامزدها حاکم نبوده و پس از آن نیز ترامپ و طرفدارانش با همه ظرفیت‌ها به التهاب آفرینی در جامعه آمریکا پرداخته و زیر سوال بردن مشروعیت پیروزی و ریاست بایدن را در دستور کار قرار دادند.

تجمع، تظاهرات و اقدام برای اشغال ساختمان کنگره توسط طرفداران ترامپ و مقابله محافظان کنگره با آنها که منجر به کشته شدن چندین نفر و ده‌ها مجروح شد و حوادث و مواضع شخصیت‌های مطرح آمریکا و نظام بین‌المللی نشانگر این حقیقت است که واقعیت های جامعه آمریکا اعم از نظام حاکمیتی، جریان نخبگی و بافت های اجتماعی چیزی غیر از آن است که آمریکایی‌ها با بهره‌گیری از ظرفیت‌های بالای امپراطوری رسانه‌ای به دنیا منتقل می‌کنند.

در این حادثه درگیری ها به شدتی رسید که: شهردار واشنگتن دی سی فرمان منع رفت و آمد صادر کرد، رئیس کنگره، خواستار دخالت گارد ملی آمریکا در حادثه شد، چاره جویی برای کنترل « شورش » در دستور کار مقامات آمریکا قرار گرفت، پرچم آمریکا از ساختمان کنگره پایین کشیده شد، از استیضاح ترامپ سخن به  میان آمد و برکناری مستاجر چند روزه باقیمانده در کاخ سفید مطرح شد.

خشونت های مرتبط با اشغال کنگره به دیگر ایالت‌های آمریکا کشیده شد، امواجی از نگرانی در دولت های همگرا با آمریکا در اروپا به راه افتاد و نخست وزیر رژیم صهیونیستی به هراس افتاد و اظهار کرد باور نمی کردم شاهد چنین تصاویری باشم.

این حادثه را می‌توان نمادی از واقعیت های نظام سیاسی – اجتماعی آمریکا به عنوان مدعی دموکراسی در جهان دانست.

در چنین شرایطی با وجود اقدامات خارج از عقلانیت و عرف ترامپ و طرفدارانش، کنگره آمریکا با اتمام شمارش آرا باید ن را با ۳۰۶ رأی الکترال و در مقابل ترامپ با ۲۳۲ رأی به عنوان برنده قطعی انتخابات معرفی کرده است و این نتیجه را که مایک پنس ( معاون رئیس جمهوری آمریکا ) اعلام کرده است، به منزله رسمیت یافتن ریاست جمهوری بایدن است که کمتر از دو هفته به زمان حضور او در کاخ ریاست جمهوری باقی است.

بایدن که خود از کارگزاران اصلی نظام حاکمیتی، ساختار انتخاباتی، بافت نابرابر اجتماعی و… است باید از واقعیت های شکننده درونی آمریکا و تنفر افکار عمومی جهان از اقدامات ظالمانه و متجاوزانه کارگزاران سلطه‌گر و ظالم آمریکا عبرت بگیرد و بداند که هیمنه پوشالی آمریکا شکسته شده و بخش هایی از این شکست، در درون حاکمیت آمریکا ظاهر شده است.

او باید به این نکته مهم توجه کند و اذعان نماید که دموکراسی دروغین آمریکا بسیار سست است و آنچه در افکار عمومی دنیا نسبت به آمریکا مورد قضاوت است، ظلم و جنایاتی است که آمریکایی‌ها علیه بشریت اعمال کرده اند و حوادث کنونی داخل آمریکا نیز به نوعی نشانگر ظلم و ستم داخلی سردمداران آمریکا علیه ملت خود است.

سران آمریکا که با تمرکز بر اتاق‌های فکر و قرارگاه‌های فرمان، همواره اصل فرافکنی مشکلات داخلی را مورد توجه قرار داده و می دهند با این حادثه چه خواهند کرد؟ درست است که ترامپ با پیگیری سناریوهای مورد نظر خود در محیط داخلی و بین المللی، فردی منحصر به فرد از لحاظ عدم تعادل روانی، رویکردی و عملکردی قلمداد می‌شود و حوادث مختلف غیرمترقبه ای را رقم زده است، اما با استدلال می توان گفت این رویکرد و عملکرد نیز یکی از جلوه‌های برآمده از نظام حاکم بر آمریکاست، حمله حامیان رئیس جمهور مستقر در آمریکا به کنگره آن کشور جلوه‌ای آشکار از خوی استکبار، تفرعن و برتری طلبی است که ۴ سال محیط بین‌المللی را تحت تاثیر خود قرار داده بود که امروزه در جغرافیای سرزمینی آمریکا نیز نمایان شده است.

دوران ریاست جمهوری ترامپ نمایشگر واقعیت رفتاری آمریکا با جهان بود که حادثه کنگره آمریکای بی نقاب را بیش از پیش به جهانیان نشان داد، به تعبیری بهتر، ترامپ چهره واقعی آمریکا را به نمایش گذاشت.

طرح موضوع تقلب در انتخابات، اغتشاش های پی درپی خیابانی و حمله به کنگره، بخشی از واقعیت های داخلی آمریکاست که نمادی از افول آمریکا قلمداد می شود و باید درس عبرتی برای مستاجر جدید کاخ سفید شود.

بایدن بیش از پیش باید به مشکلات ریشه ای فراروی نظام حاکمیتی و ساختار ناکارآمد انتخاباتی آمریکا و شکاف‌ها در بافت اجتماعی آن کشور بیندیشد، زیرا او در زمانی بر مسند ریاست جمهوری می نشیند که: ۱- حوزه نفوذ آمریکا در عرصه بین‌المللی کاملاً تضعیف شده است ۲- در سیاست داخلی آمریکا، بر اثر حضور اقشار اجتماعی معترض و ناراضی، تغییراتی ایجاد شده است ۳- امواج اعتراضی که در چارچوب شورش، خودنمایی می‌کند، جامعه آمریکا را با یک دوقطبی شکننده روبرو کرده است. ۴- بایدن ضعیف بر مسند ریاست جمهوری ای تکیه می زند که از سوی قطب مخالف، مشروعیتش زیر سوال است و…

در هر صورت، با آشکار شدن چهره بی روتوش آمریکا در حادثه شورش ششم ژانویه ۲۰۲۱ علیه کنگره که با عناوینی چون: «روز سیاه»، «لکه ننگ»، «حادثه نگران کننده»، «بهت آور» ، «تکان دهنده» و… معرفی شد، باید بایدن و حامیانش را هشدار دهد که هیمنه پوشالی آمریکا نه تنها در عرصه جهانی شکسته است، بلکه نظام حاکمیتی آمریکا در درون نیز با چالش‌های شکننده روبرو است.

نیم نگاهی به شرایط آمریکا بیانگر این است که: هرچند ترامپ پس از ناکامی خود در تحریک هواداران برای رسیدن به اهداف انتخاباتی، مجبور به صدور پیامی شد و از هوادارانش خواست آرامش پیشه کنند و بایدن حمله شورشی ها را به کنگره، «تهاجم بی‌سابقه به دموکراسی و ارزش های آمریکا» خواند.

در حقیقت تهاجم به کنگره توسط هواداران ترامپ را باید « شورش دموکراتیک علیه دموکراسی شورش » نامید، زیرا جوهره دموکراسی آمریکا را برتری طلبی، تهاجم به دیگران، شورش و… تشکیل می دهد، از این رو حادثه اشغال کنگره توسط شورشیان و نشستن آنها جای سناتورها و عکس گرفتن با صندلی های نهاد قانونگذاری آمریکا فقط جلوه ای از ماهیت این دموکراسی ادعایی را به نمایش گذاشته است.

در این راستا باید گفت: حوادث و تحولات آمریکا در داخل و نظام بین‌المللی حاکی از افول آمریکا در عرصه‌های گوناگون است. تضعیف حوزه نفوذ آمریکا در نظام بین الملل، امواج نارضایتی مردمی در آمریکا، اعتراض گسترده منجر به شورش و… نشانه هایی از این افول در عرصه داخلی آمریکا و نظام بین الملل است.

 

دکتر عباسعلی فرزندی

۱ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست