شناسه خبر: 101625

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=101625

امام جمعه اهل سنت اسدیه خراسان جنوبی:
شکرگزاری نزد الله بسیار پسندیده است
مولوی سید احمد عبداللهی گفت: شکرگزاری نزد الله بسیار پسندیده است و الله فرد شاکر را دوست دارد و از فرد ناسپاس و ناشکر بیزار است‌.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از خراسان، مولوی سید احمد عبداللهی در خطبه های این هفته نمازجمعه اهل سنت اسدیه خراسان جنوبی، پس از تلاوت آیه «قُلْ هُوَ الَّذِی أَنشَأَکُمْ وَجَعَلَ لَکُمُ السَّمْعَ وَالْأَبْصَارَ وَالْأَفْئِدَهَ قَلِیلًا مَّا تَشْکُرُون»(ملک/۲۳) پیرامون اهمیت شکرگزاری اظهار داشت: شکرگزاری نزد الله بسیار پسندیده است و الله فرد شاکر را دوست دارد و از فرد ناسپاس و ناشکر بیزار است‌. خداوند انسان را مورد آزمایش و امتحان قرار می دهد. انسان باید مواظب باشد که دچار ناشکری نشود. سختی ها، مشکلات، گرفتاری ها، بیماری ها و پریشانی ها وجود دارد، اما در هر حال وظیفه بنده شکر است و بس. سپاسگزاری فقط زبانی نیست که اعضا و جوارح انسان آزاد باشد، بلکه باید در عمل الله را سپاسگزاری نموده، شکر عملی را بجا آورد.

ایشان افزود: انسان باید بداند که شکر آن طور نعمت و ارزشی است که خداوند انبیاء را در قرآن به صفت شکر بیان می‌کند. در مورد حضرت ابراهیم می فرماید: «إِنَّ إِبْرَاهِیمَ کَانَ أُمَّهً قَانِتاً لِلّهِ حَنِیفاً وَلَمْ یَکُ مِنَ الْمُشْرِکِینَ*شَاکِراً لِّأَنْعُمِهِ اجْتَبَاهُ وَهَدَاهُ إِلَى صِرَاطٍ مُّسْتَقِیمٍ»(۱۲۰و۱۲۱/نحل) ابراهیم یک پیشوای فرمانبردار برای خدا و حق گرا بود و از مشرکین نبود و شکرگزار نعمت های خدا بود. در مورد حضرت نوح می فرماید: «ذُرِّیَّهَ مَنْ حَمَلْنَا مَعَ نُوحٍ إِنَّهُ کَانَ عَبْداً شَکُوراً»(۳/اسراء) نوح بنده ای شکرگزار بود. در مورد حضرت سلیمان می فرماید: «هَذَا مِن فَضْلِ رَبِّی لِیَبْلُوَنِی أَأَشْکُرُ أَمْ أَکْفُرُ»(۴۰/نمل) این همه نعمت (تسخیر باد، شیاطین، جن) از فضل پروردگار است از من نیست، خدا مرا آزمایش می کند که شکرگزاری می کنم و یا ناشکری می کنم.

خطیب جمعه اهل سنت اسدیه در ادامه به اهمیت شکر در آیات قرآن اشاره نموده، تصریح کرد: «قُلْ هُوَ الَّذِی أَنشَأَکُمْ وَجَعَلَ لَکُمُ السَّمْعَ وَالْأَبْصَارَ وَالْأَفْئِدَهَ قَلِیلًا مَّا تَشْکُرُون»(ملک/۲۳) بگو الله آن ذاتی است که برای شما شنوایی، بینایی و قلب داده است و خدا را خیلی کم سپاسگزاری می کنند. «فَاذْکُرُونِی أَذْکُرْکُمْ وَاشْکُرُواْ لِی وَلاَ تَکْفُرُون»(۱۵۲/بقره) شما من الله را یاد کنید و از من غافل نشوید من هم شما را یاد می کنم مرا سپاسگزاری کنید و ناسپاسی نکنید. «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ کُلُواْ مِن طَیِّبَاتِ مَا رَزَقْنَاکُمْ وَاشْکُرُواْ لِلّهِ إِن کُنتُمْ إِیَّاهُ تَعْبُدُونَ)(۱۷۲/بقره) از نعمت های پاکیزه استفاده کنید ولی خدا را شکر گذاری کنید.

حضرت عایشه می فرماید: من دیدم که پیامبر ﷺ اینطور در عبادت به خودشان فشار می‌آوردند، شب نماز طولانی می خواندند که پاهایشان ورم می کرد، من گفتم شما که از گناه پاک هستید چرا به خودتان فشار می‌آورید فرمودند: آیا من بنده شکرگزار نباشم؟

پیامبر(ص) فرمودند: «التَّحَدُّثُ بِنِعْمَهِ اللَّهِ شُکْرٌ و ترکُها کُفر و مَن لَمْ یَشْکُرِ القَلِیلَ لَمْ یَشْکُرِ الکَثِیرَ و مَن لَمْ یَشْکُرِ النّاسَ لَمْ یَشْکُرِ اللَّهَ» نعمت خدا را به زبان آوردن که خدا به من نعمت داده است شکر است و ترک آن کفر است، کسی که با نعمت کم شکرگزاری نمی کند با نعمت زیاد هم شکرگذاری نمی‌کند، کسی که مردم را شکرگزاری نمی‌کند شکرگزاری خدا را هم نمی کند.

مدیریت حوزه علمیه خواهران اسدیه در ادامه ضمن اشاره به داستان سه نفر از بنی اسرائیل، بر لزوم شکر در همه حالات تاکید نموده، گفت: سه نفر از بنی اسرائیل که به بیماری مبتلا بودند به اذن الله شفا یافته و غنی گشتند اما دو نفر از آنان در امتحان الهی مردود شدند و به حالت قبلی خود برگشتند. انسان هم باید گذشته خود را فراموش نکند، مغرور نشود، تکبر نکند و برای خود شأن و شوکت قائل نشود که سبب دوری او از خدا شود.

مولوی عبداللهی در ادامه ضمن اشاره به نمونه هایی از ناسپاسی ها در جامعه امروزی، اصلاح اعمال و رفتار را برای جلب رحمت الهی ضروری دانسته، تصریح کرد: چرا در جامعه نسبت به دین بی توجهی می شود؟ آیا شکرگزاری این است که افراد مساجد را فراموش کنند ولی در عروسی های منکر حاضر شوند؟ آیا شکر نعمت گوش، چشم، زبان، قلب و تن سالم را کردیم؟ آیا مگر جوانی و ازدواج نعمت نیست که به منکرات و معصیت آلوده شود؟

آیا شکرگزاری این است که نماز جمعه امروز فدای طبیعت‌گردی شود و خدا ناراض گردد؟ در حالی که این یک عمل بدعت و غیر شرعی است. چرا خواهر مسلمان ما در جلسات تعلیم قرآن حاضر نمی شود ولی در عروسی های لهو و لعب شرکت می کند؟ آیا شکر این است که مساجد و تعالیم قرآن مشتری نداشته باشد ولی بازار بدعت، فسق و فجور و موسیقی گرم باشد؟

امام جمعه اهل سنت اسدیه افزود: همه این ناشکری ها وجود دارد و باز ما ادعای امتی بودن رسول الله ﷺ و ادعای محبت خدا، رسول و خلفای راشدین را داریم و ادعای شکرگزاری می کنیم. ما منتظر باران رحمت الهی هستیم اما خودمان ببینیم، بررسی کنیم و قضاوت کنیم که چطور باید دعا قبول شود و ما چه نقشی داریم؟ لازم است که در اعمال و رفتار خود تجدید نظر کنیم تا رحمت و برکات الهی را جلب کنیم.

فهرست