امام جمعه اهل سنت روستای «چاه محمدحاجی» گله دار:
صفا و مروه به ما می آموزد در ناامیدی بسی امید است/ باید قدر و منزلت عید قربان را بدانیم/ قربانی کردن در نزد خداوند بسیار ثواب دارد
شیخ مصطفی محمودی در مورد جایگاه و اهمیت قربانی کردن در اسلام گفت: جایگاه قربانی کردن از زمان حضرت ابراهیم خلیل و فرزندش اسماعیل ذبیح الله تا الآن بوده و نزد خداوند بسیار ثواب دارد و هر مسلمانی موظف است که عمل قربانی را انجام دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از فارس، شیخ مصطفی محمودی در مورد فضیلت ماه ذی الحجه اظهار کرد: ذی الحجه یازدهمین ماه سال اسلامی است، دهه ی اول آن بسیار پرفضیلت است، چنان که حضرت محمد می فرماید: «عبادت و طاعت هیچ روزی به اندازه ی ایام ذی الحجه در نزد خداوند پسندیده نیست.»

 

امتیازات خانه خدا

وی در مورد امتیازات خانه خدا گفت: نخستین خانه ای که برای مردم و نیایش خداوند قرار داده شده است در سرزمین مکه است، پربرکت و مایه ی هدایت جهانیان.

امام جمعه اهل سنت روستای چاه محمدحاجی گله دار افزود: کعبه هم از نظر معنوی و هم از نظر مادی یکی از پربرکت ترین سرزمین های جهان است، این شهر در طول تاریخ همواره یکی از شهرهای آباد و پرتحرک و مرکزی آماده برای زندگی و تجارت بوده است.

شیخ محمودی تصریح کرد: کعبه مایه ی هدایت جهانیان است و مردم از نقاط دور و نزدیک به این عبادتگاه بزرگ جلب می شوند و در مراسم باشکوه حج که از زمان حضرت ابراهیم خلیل همچنان رایج بوده شرکت می کنند و همه از رنگ ها و نژادهای مختلف دور تا دور خانه ی خدا می آیند.

وی خاطرنشان کرد: آیه های قرآن اشاره دارد که در این خانه نشانه های روشنی از خداپرستی، توحید و معنویت به چشم می خورد، دوام و بقای آن در طول تاریخ بوده است و دشمنان نیرومندی که قصد نابود ساختنش را داشتند نتوانستند آن را تخریب کنند.

امام جمعه اهل سنت روستای چاه محمدحاجی گله دار افزود: یکی دیگر از امتیازات کعبه این است که هر کسی وارد این خانه شود دارای امنیت و آرامش است.

 

باید دعا کنیم که زیارت خانه خدا با آگاهی و عرفان کامل نصیب همه ی مشتاقان شود

شیخ مصطفی محمودی در مورد مراسم حج امسال اظهار کرد: متاسفانه امسال، مسلمانان به دلیل ویروس کرونا از زیارت خانه خدا محروم شده اند و باید دعا کنیم که زیارت خانه خدا با آگاهی و عرفان کامل نصیب همه ی مشتاقان شود.

 

صفا و مروه به ما می آموزد در ناامیدی بسی امید است

وی خاطرنشان کرد: یکی از ارکان حج، رفتن به منا و صفا و مروه است؛ در واقع، صفا و مروه به ما می آموزد در ناامیدی بسی امید است، هاجر، مادر اسماعیل، در جایی که آبی به چشم نمی بیند تلاش می کند و خدا از راهی که تصور نمی کرد او را صدا می کرد.

امام جمعه اهل سنت روستای چاه محمدحاجی افزود: کوه صفا حق دارد به خود ببالد و بگوید که اولین پایگاه تبلیغاتی پیغمبر اسلام بوده است.

 

همان طور که صفا و مروه درس دارد قربانی کردن هم برای ما درس و آدابی دارد

شیخ محمودی تصریح کرد: هنگامی که شهر مکه در ظلمت و شرک فرو رفته بود آفتاب هدایت طلوع کرد و همان طور که صفا و مروه درس دارد قربانی کردن هم برای ما درس و آدابی دارد.

 

باید قدر و منزلت عید قربان را بدانیم

وی در مورد جایگاه عید قربان در اسلام گفت: دین مقدس اسلام بزرگ ترین نعمتی است که خداوند به ما داده است، دین اعتدال و میانه روی، نه افراط و نه تفریط، بهترین دین، دین اسلام است که خداوند عزوجل به ما مسلمانان عطا فرموده است و باید قدر و منزلت این عید را بدانیم.

 

حضرت ابراهیم و امتحان الهی

امام جمعه اهل سنت روستای چاه محمدحاجی گله دار با اشاره به داستان حضرت ابراهیم و اسماعیل در قرآن کریم اظهار کرد: بنابر آیات «سوره صافات»، هنگامی که پدر و پسر هر دو تسلیم فرمان خدا شدند ابراهیم پیشانی پسر را بر خاک نهاد و او را ندا دادیم که ای ابراهیم آن چه در خواب ماموریت یافتی انجام دادی ما این گونه نیکوکاران را پاداش و مژده می دهیم.

شیخ مصطفی محمودی خاطرنشان کرد: حضرت ابراهیم (علیه السلام) بارها مورد امتحان و آزمایش قرار می گیرد و از این آزمایش با سرافرازی بیرون می آید.

وی افزود: زمانی که حضرت ابراهیم با فرزندش در مورد خوابش مشورت می کند، پسر با کمال ادب و احترام به پدر می گوید: «پدرجان به هر چه ماموری عمل کن که ان شاا… مرا از صابران خواهی یافت.»

امام جمعه اهل سنت روستای چاه محمدحاجی تصریح کرد: اطاعت و فرمان برداری ابراهیم و اسماعیل، با رضایت کامل، یکی از بزرگ ترین حوادث مهم در طول تاریخ است که در اینجا برای ما ثابت می کند که قربانی کردن چقدر ارزشمند است.

شیخ محمودی خاطرنشان کرد: این تعبیرات پدر و پسر چقدر پرمعناست، از یک سو پدر مسئله ی ذبح و قربانی را با فرزند ۱۳ ساله اش مطرح می کند و از او نظرخواهی می کند، برای او شخصیت مستقل و آزادی قائل می شود و از سوی دیگر، فرزند هم می خواهد پدر بر عزم و تصمیم خود راسخ باشد، نمی گوید مرا ذبح کن بلکه می گوید هر ماموریتی داری آن را انجام بده، من تسلیم فرمان خداوند عزوجل هستم.

 

قربانی کردن در نزد خداوند بسیار ثواب دارد

وی در مورد اهمیت قربانی کردن در عید قربان گفت: عمل هیچ انسانی در عید قربان به اندازه ی قربانی ثواب ندارد، جایگاه قربانی کردن از زمان حضرت ابراهیم خلیل و فرزندش اسماعیل ذبیح الله تا الآن بوده و نزد خداوند بسیار ثواب دارد و هر مسلمانی موظف است که عمل قربانی را انجام دهد و امیدواریم که از این داستان ها درس عبرت بگیریم.

امام جمعه اهل سنت روستای چاه محمدحاجی گله دار در مورد آثار معنوی عید قربان اظهار کرد: سه بشارت در آیاتی که در سوره ی صافات در مورد حضرت ابراهیم بیان شد جمع شده که عبارت اند از «بشارت تولد فرزند پسر»، «بشارت رسیدن او به سنین نوجوانی» و «بشارت به صفت والای علم».

شیخ مصطفی محمودی تصریح کرد: از این داستان نتیجه می گیریم که حضرت ابراهیم بارها از کوره ی داغ امتحان الهی سرافراز بیرون آمده، این بار نیز باید دل به دریا بزند و سر بر فرمان حق بگذارد و فرزندی که یک عمر در انتظارش بوده و اکنون نوجوانی برومند شده باید با دست خودش سر ببرد.

 

تمام مناسک و اعمال حج یادواره خاطرات حضرت ابراهیم خلیل الله و اسماعیل ذبیح الله است

وی افزود: موقعی که حجاج به سرزمین منا می روند، تمام مناسک و اعمال حج در آنجا یادواره خاطرات حضرت ابراهیم خلیل الله و اسماعیل ذبیح الله است، از سعی صفا و مروه گرفته تا توقف در عرفات و موقعی که حجاج «لَبَّیک، اَللّهُمَ لَبَّیک، لَبَّیک لا شریکَ لَکَ لَبَّیک اِنَّ الحَمدَ و النَعمهَ لَکَ و المُلک، لا شریکَ لَکَ» سر می دهند تا برسد به منا که در اینجا انسان به یاد ذبح و قربانی حضرت اسماعیل می افتد که تمام حجاج در اینجا انجام می دهند.

 

سنت ابراهیمی (قربانی کردن) باید احیا شود

امام جمعه اهل سنت روستای چاه محمدحاجی خاطرنشان کرد: این سنت ابراهیمی باید احیا شود و رسول الله ثواب های زیادی برای قربانی در نظر گرفته است؛ هر کسی که توانایی دارد این سنت ابراهیمی یعنی قربانی کردن را انجام دهد.

فهرست