از خدام رضوی و قاری کاروان زیر سایه خورشید در استان کردستان:
«صفه» آیینی با قدمت ۴۰۰ ساله در حرم امام رضا(ع)/زیرسایه خورشید طرحی الگوگرفته از قرآن است
از خدام رضوی و قاری کاروان زیر سایه خورشید در استان کردستان گفت: مراسم صفه قدمت 300 تا 400 ساله و از موقوفات حرم امام رضا(ع) است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، محمدعلی دوستی، از خدام رضوی و قاری کاروان زیر سایه خورشید در استان کردستان اظهار کرد: اینکه در دهه کرامت خدمت شما دوستداران اهل بیت که به حقیقت گوی سبقت را در این زمینه از ما ربودید و جلوتر حرکت می‌کنید رسیدیم خوشحال و به خود می‌بالیم.

وی افزود: امیدواریم با تلاش شما عزیزان اخبار این حرکت و رویداد بزرگ فرهنگی در سطح گسترده‌ای منتشر شود و با بهره‌گیری از پهنا و وسعت رسانه‌های مختلف زمینه برای اطلاع‌رسانی هرچه بیشتر حضور کاروان زیر سایه خورشید در استان فرهنگی کردستان فراهم سازید.

وی گفت: ترکیب کاروان‌های زیر سایه خورشید بسیار خوب است و رویکرد آستان قدس به این سمت و سو است، افرادی غالبا تحصیل‌کرده و با سوابق علمی و فرهنگی بالا در این کاروان‌ها حضور دارند که این به غنای هرچه بهتر این حرکت فرهنگی کمک می‌کند.

دوستی تصریح کرد: همه ما به کسوت خادمی امام رضا افتخار می‌کنیم و این مدال خادمی و نوکری را با افتخار به سینه گذاشته و به عنوان سفیران فرهنگی امام رضا در راستای نشر و توسعه فرهنگ رضوی در قالب این کاروان‌ها در استان‌های مختلف حضور پیدا می‌کنیم و خوشبختانه با جلوه‌های زیبا و به یادماندنی از ارادت قلبی مردم به امام رضا(ع) مواجه می‌شویم.

وی با بیان اینکه ما جز حفاظ استان قدس رضوی هستیم، گفت: حفاظ حرم امام رضا(ع) کسانی هستند که از بهترین قاریان کشوری و بین‌المللی تشکل شده و  هر صبح و شام به عنوان شامگاه و صبح‌گاه با ۱۴ لاله و شمدان و قرآن به نشانه ۱۴ معصوم هر کشیک ذکر توسل چهارده معصوم را برگزار می‌کنیم.

از خدام رضوی تصریح کرد: این برنامه زیبا حتی در شرایط کرونایی با وجود اینکه حرم بسته بود با رعایت فاصله‌گذاری و پروتکل های بهداشتی این برنامه در دارالاسلام رو به روی ضریح مطهر برگزار می‌شود.

وی گفت: مراسم صفه قدمت ۳۰۰ تا ۴۰۰ ساله و موقوفه حرم امام رضا است و به عنوان ارکان اصلی حرم سال‌های سال است برگزار می‌شود، البته  این مراسم در قدیم روی سکو انجام می‌شد قاریان در آن زمان با یک شمع و لاله روی سکو می‌نشستند و برگزار می‌شد.

وی به نحوه برگزاری این مراسم در حال حاضر هم اشاره کرد و گفت: الان هفت قرآن نفیس در سمت راست و هفت قرآن نفیس در سمت چپ قرار می‌گیرد و خادمان،۱۴شمعدان لاله زیبای تک شعله را نیز جلوی هر یک از رحل‌ها می‌گذارند.

این خادم آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: قرآن‌ها و رحل‌های مراسم صفه با احترام خاصی دست به دست می‌شوند انگار نور روی دست‌ها می‌چرخد و در فضا پاشیده می‌شود.

دوستی تصریح کرد: یکی از خدام، شمع‌های داخل لاله‌ها را روشن می‌کند و در این لحظه  ۱۴خادم وارد دارالسلام می‌شوند و هر یک پشت رحل‌ها می‌ایستند.

وی در ادامه با اشاره به توطئه‌ها و شبه‌افکنی‌های دشمنان در برگزاری برنامه کاروان زیرسایه خورشید، گفت:
بعضی از دشمنان سعی در ایجاد شبهه در بین مردم دارند و می‌گویند در شرایط کرونایی امروز بردن پرچم حرم امام رضا(ع) چه معنی دارد دشمنان دنبال دور کردن مسلمانان از اعتقادات و دستورات دینی هستند.

وی اضافه کرد: برگزاری طرح زیرسایه خورشید و تبرک پرچم امام رضا(ع) با الگوگیری از قرآن انجام گرفته است، انجا که یوسف نبی پیرهن خود را برای شفای چشمان پدر به کنعان فرستاد و یعقوب نبی با استشمام پیراهن فرزندش بینایی خود را بازیافت.

وی افزود:‌ نبی خدا هیچ وقت کار شرک انجام و اشتباه انجام نمی‌دهد کاروان زیرسایه خورشید هم با استناد بر قرآن برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه پرچم امام رضا(ع) کمتر از پیراهن یوسف پیامبر نیست، خاطرنشان کرد: معجزاتی زیادی را از این پرچم حتی در سفرهای خارجی دیده‌ایم دختر عراقی که مریضی لاعلاجی داشت در یکی از سفرهای زیرسایه خورشید شفا پیدا کرد.

فهرست