شناسه خبر: 7938

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=7938

امام جمعه اهل سنت بيرجند:
صله رحم باعث نزول رحمت الهی بر بندگانش می شود
مولوی غلام حيدر فاروقی گفت: جامعه ای که در آن جامعه افراد با خویشاوندانش قطع رابطه کنند خداوند رحمتش را بر آن جامعه نازل نمی کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور از خراسان، مولوی غلام حیدر فاروقی امام جمعه اهل سنت بیرجند در خطبه های این هفته نماز جمعه با اشاره به اینکه صله رحم از مهمترین اموریست که در جامعه امروزی ما به فراموشی سپرده شده است اظهار داشت: متاسفانه بسیاری از خویشاوندان سال ها و ماه ها بخاطر مسائل بی ارزش با یکدیگر قهر هستند و حتی نسبت به یکدیگر عداوت و دشمنی دارند.

ایشان با استناد به آیات قرآن در این رابطه اظهار داشت: در قرآن کریم آیات مختلفی در رابطه با حقوق خویشاوندان آمده و تاکید شده است. در آیه اول سوره نساء “…وَاتَّقُوا اللَّهَ الَّذِی تَسَاءَلُونَ بِهِ وَالْأَرْحَامَ إِنَّ اللَّهَ کَانَ عَلَیْکُمْ رَقِیبًا” اشاره شده که  از خدایى که به [نام‌] او از همدیگر سوال مى‌کنید بترسید؛ حقوق خویشاوندان را رعایت کنیدکه خدا همواره بر شما نگهبان است. در آیات سوره رعد، خداوند متعال اوصاف اهل بهشت را بیان می کند. در آیه ۲۱ سوره رعد”وَالَّذِینَ یَصِلُونَ مَا أَمَرَ اللَّـهُ بِهِ أَن یُوصَل”یک گروه کسانی هستند که وصل می کنند آنچه را که خداوند به آن دستور داده است یعنی صله رحم را به جا می آورند. خداوند متعال در آیه ۶ سوره نحل “إِنَّ اللَّـهَ یَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالْإِحْسَانِ وَإِیتَاءِ ذِی الْقُرْبَى وَیَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنکَرِ وَالْبَغْیِ یَعِظُکُمْ لَعَلَّکُمْ تَذَکَّرُونَ”

امام جمعه اهل سنت بیرجند با استناد به احادیثی از پیامبر(ص) در رابطه با صله رحم ابراز داشت: پیامبر اسلام(ص) یکی از نشانه ی ایمان به خدا و روز آخرت را صله رحم شمردند و فرمودند، سه خصلت و عمل از نشانه های ایمان به خدا و روز آخرت است. اول اکرام مهمان در حد توان و به دوری از تکلفات دوم، به جا آوردن صله رحم و سوم، سخن نیک و شایسته در صورتی که می دانیم بگوئیم در غیر اینصورت ساکت باشیم.

ایشان عنوان داشت: آبادی شهرها و روستاها با صله رحم تحقق پیدا می کند. و در جامعه ای که در آن جامعه افراد با خویشاوندانش قطع رابطه کنند خداوند رحمتش را بر آن جامعه نازل نمی کند و بهترین صدقه و خیرات هم صدقه ای است که انسان به خویشاوند نیازمندش می دهد که دو اجر دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست