شناسه خبر: 108299

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=108299

صنعا امارات را به حمله نظامی تهدید کرد
تهدید امارات به حمله نظامی از سوی دولت نجات ملی یمن، مرگ مرموز وزیر اطلاع رسانی فراری یمن در بیمارستانی در ریاض، هلاکت فرمانده شورای انتقالی در عدن، تمسخر سخنگوی ائتلاف سعودی از سوی کاربران و انتقاد شدید معارض سعودی از بن سلمان از اخبار مهم یمن است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از خبرگزاری تسنیم، مقامات محلی در استان الحدیده بمباران منطقه «الصلیف» مشمول آتش بس استکهلم سوئد را محکوم کردند و آنرا نقض آشکار همزمان با حضور مارتین گریفیث در صنعا دانستند.

مقامات محلی در الحدیده از سازمان ملل و جامعه جهانی خواستند که موضع روشنی در قبال اقدامات متجاوزان و مزدوران آنها در الحدیده اتخاذ و به آنها برای توقف حملات و جنایاتشان علیه افراد بی گناه فشار وارد کنند.

یادآور می‌شود که جنگنده های ائتلاف سعودی منطقه «الصلیف» در استان الحدیده را در شش نوبت بمباران کردند.

صنعا امارات را به حمله نظامی تهدید کرد

دولت نجات ملی یمن در جریان نشست روز گذشته خود به طور تلویحی امارات را به حمله نظامی به دنبال اقدامات آن در جزایر یمنی، تهدید کرد.

در جریان نشست هیئت دولت نجات ملی یمن، به شدت اقدامات جنایتکاران و ناقض حاکمیت ملی در اراضی و جزایر یمنی محکوم شد و احداث پایگاه در جزیره «میون» به مثابه تهدید علیه امنیت ملی یمن و فراتر از آن امنیت ملی عربی توصیف شد.

هیئت دولت یمن، اقدامات در استان «المهره» و جزایر «سقطری» و «میون» را مورد مخالفت قرار داده و آنرا ناقض قوانین و منشور سازمان ملل دانست

همچنین هیئت دولت نجات ملی یمن به شدت به دولت مستعفی و مزدوری آنها برای اشغالگران حمله کرد و اعلام کرد: مزدوران اشغالگران خواه دولت هادی و خواه شورای انتقالی با اشغالگران همسویی دارند. آنها به طور مستقیم از سعودی و امارات پول می‌گیرند و تحت امر آنها هستند.

هیئت دولت یمن، سازمان ملل و شورای امنیت را مسئول مستقیم آنچه از اقدامات نقض قوانین بین المللی در جزایر یمنی رخ می دهد، دانست.

در این جلسه به تحرک نظامی برای واکنش به این تحرکاتی که در خدمت پروژه رژیم صهیونیستی در منطقه قلمداد شده، اشاره شده است.

هیئت دولت یمن اعلام کرد: صبر ملت یمن طولانی نخواهد بود و به گزینه مناسب برای مقابله با این اقدامات در اراضی یمن و حقیر شمردن اراده انسان یمنی که حوادث تاریخی و نیز اوضاع کنونی، ثابت کرده است که شکست ناپذیر است، روی خواهد آورد.

آیا سعودی وزیر اطلاع رسانی فراری یمن را ترور کرده است؟

«عبدالسلام جابر» وزیر اطلاع رسانی سابق دولت صنعا پس از جدا شدن از دولت نجات ملی و فرار به عربستان، در یکی بیمارستان‌های  ریاض درگذشت.

منابع یمنی اعلام کردند که «جابر» که به ائتلاف سعودی ملحق شده است پس از وخامت حالش در یکی از بیمارستان‌های ریاض درگذشت.

این منابع تاکید کردند: جابر از سوی دولت هادی پس از جدا شدن از دولت صنعا، مورد بی‌مهری قرار گرفت.

در این میان «حمید رزق» از فعالان رسانه ای وابسته به صنعا، احتمال ترور او از سوی سعودی را بعید ندانست و در توییتی نوشت: آیا سعودی «عبدالسلام جابر» را کشته است؟ من آنرا بعید نمی‌دانم به ویژه که وی پس از نشست خبری مشهور خود از انظار محو شد و گفته شد که وی در حبس خانگی قرار گرفت و به محض رسیدن به ریاض در اواخر سال ۲۰۱۸ ممنوع الخروج شد و تا زمان مرگش خبری از او مخابره نشد.

هلاکت فرمانده بارز شورای انتقالی در عدن

منابع یمنی از هلاکت سرهنگ «فضل الکثیری الیافعی» از سرکرده های برجسته شورای انتقالی مورد حمایت امارات در عدن خبر داد و گفت: وی در پادگان تیپ چهارم شورای انتقالی عدن هدف تیراندازی قرار گرفت و با وجود انتقال به بیمارستان کشته شد.

واکنش کاربران به اظهارات سخنگوی ائتلاف سعودی درباره عملیات جیزان

پس از اینکه «ترکی المالکی» سخنگوی ائتلاف سعودی صحنه های پخش شده از سوی اداره اطلاع رسانی جنگی یمن را زیر سئوال برد، کاربران به آن واکنش نشان دادند.

آنها اعلام کردند: هدف سخنگوی ائتلاف منحرف کردن نگاه‌ها از تصاویری است که شکنندگی ارتش سعودی سرعت فروپاشی آنرا نشان می‌دهد و هدف ترکی المالکی بالا بردن روحیه ارتش شکست خورده عربستان است.

این کاربران یمنی و عرب تاکید کردند: بهتر است که ائتلاف به جای بهانه‌های منطقی و عاقلانه تر برآید که دنبال کنندگان آنرا باور کنند زیرا این شیوه توجیه نه تنها شکست نظامی بلکه شکست رسانه ای ائتلاف سعودی را نشان می‌دهد و این خدمتی رایگان به انصارالله یمن است.

برخی دیگر از کاربران هم اعلام کردند که اگر ائتلاف سعودی سکوت می‌کرد بهتر این از رسوایی بود که حتی کودکان هم آنرا باور ندارند.

این درحالی است که ترکی الشلهوب معارض و فعال رسانه‌ای سعودی آنچه الاعلام الحربی دولت نجات ملی یمن درباره جیزان و فتوحاتش پخش کرده است را فاجعه برای ریاض توصیف کرد و گفت: آنچه در جیزان رخ داد، فاجعه است. بیش از ۲۰۰ نظامی سعودی کشته شدند و حوثی‌ها بر ۴۰ منطقه مسلط شدند و ادوات زیادی را منهدم کردند. حالا فهمیدید که چرا بن سلمان به دنبال توقف جنگ است؟ فهمیدید چرا پیشنهاد پول و سرمایه گذاری در مقابل توقف جنگ را می‌دهد؟ فهمیدید که او چقدر ترسو و شکست خورده است؟ حالا وضع نظامیان ما را دانستید؟ فهمیدید که وزیر دفاع شکست خورده ما چه می‌کند؟ دیدید که بن سلمان چه بر سر کشور و افراد آن آورده است؟ بن سلمان فرزندان این کشور برایش اهمیتی ندارد و برایش مهم نیست که چه بر سر آنها می‌آید.

فهرست