شناسه خبر: 98042

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=98042

طالبان خواستار خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان شد
در سالگرد امضای توافقنامه دوحه، طالبان با بیان اینکه این گروه به این توافق پایبند است، بر خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از خبرگزاری فارس، طالبان در سالگرد امضای توافقنامه دوحه اعلام کرد براساس این توافق، نیروهای آمریکایی باید از افغانستان خارج شوند.

طالبان در بیانیه‌ای خاطرنشان کرد راه برقراری امنیت و ثبات در افغانستان، توافقنامۀ دوحه است و  اگر در برابر آن برای جایگزینی دیگری تلاش شود، ناکام و شکست خورده خواهد بود.

در سالگرد امضای توافقنامه دوحه میان طالبان و آمریکا در دوحه، طالبان آن را یک توافقنامۀ تاریخی خواند و تأکید کرده است که براساس این توافقنامه، نیروهای امریکایی باید از افغانستان خارج شوند.

طالبان در ادامه ضمن اعلام پایبندی این گروه به توافق دوحه از آمریکا خواست تا این کشور نیز به این توافق متعهد باشد.

طالبان همچنین خواستار آزادی زندانیان این گروه و خروج نام رهبران آنها از لیست سیاه سازمان ملل شده است.

براساس توافق میان آمریکا و طالبان تمامی نیروهای خارجی باید تا اول ماه می سال جاری میلادی، از افغانستان خارج شوند و طالبان نیز موافقت کرده که با گروه‌های تروریستی رابطه خود را قطع کرده و ضمن کاهش خشونت برای پایان جنگ با دولت افغانستان وارد مذاکره شود.

اما دولت جوبایدن، رییس‌جمهور جدید آمریکا اعلام کرده است که این توافقنامه را، بازنگری خواهند کرد و به احتمال زیاد در زمان تعیین شده نظامیان این کشور از افغانستان خارج نخواهند شد.

فهرست