امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان:
طلاق یکی از مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی در جوامع امروزی است
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان گفت: طلاق یکی از مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی در جوامع امروزی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از  کردستان، ماموستا سید علی حسینی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در جمه نمازگزاران اظهار کرد: یکی از مشکلات جامعه امروز، مسئله طلاق است که شورای حل اختلاف، شورای روحانیت و دادگاه‌ها همه شهرها را به خود مشغول و پرونده‌های زیادی در مورد طلاق در این نهادها در دست بررسی و رسیدگی است.

امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان خاطرنشان کرد: بر اثر سهل انگاری و قسم به طلاق بسیاری از این مشکلات ایجاد و باید در زمینه قسم طلاق فرهنگ‌سازی شود تا کسی با خوردن چنین قسم‌های خود و خانواده‌هایشان را دچار مشکل و آوارگی نکند.

وی با تاکید براینکه طلاق باعث خانه خرابی و آواره شدن بچه‌ها می‌شود، تصریح کرد: زن و مرد باید به گونه‌ای با هم رفتار کنند تا زندگی با محبت و الفت داشته باشند.

وی با بیان اینکه زنان و مردان به لحاظ جسمی، اخلاق، معاشرت، شهامت و سلیقه با هم متفاوت دارند و باید با توجه به تمام این تفاوت‌ها وقتی در کنار هم قرار می‌گیرند تقاهم داشته باشند، خاطرنشان کرد: سلیقه که زن در زمینه بچه‌داری و خانه‌داری دارد مردان ندارند و شهامتی که در مرد برای کسب نفقه سراغ می‌رود از زنان انتظار نمی‌رود.

امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان افزود: همچنانکه سازنده یک ماشین یا یک دستگاه به سیستم آنچه می‌سازد تسلط و آگاهی کامل دارد، خداوند نیز به سیستم ما انسان‌ها آگاه است بنابراین برای کاهش اختلافات، خداوند در شرع برای مردان و زنان وظایف خاصی را قرار داده است.

وی اذعان داشت: خداوند در چند جای قرآن به مردان امر می‌نماید که با زنان برخورد خوب(معروف) داشته باشید، منظور از معروف آن است که اگر زن با مرد برخورد بد داشته باشد، مرد سعی کند خویشتن داری نموده و صرف نظر نماید نه اینکه مرد نیز برخورد بد و مشاجره را ادامه دهد.

امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان اذعان داشت: در آیه ۲۲۸ سوره بقره نیز خداوند برای مردان و زنان وظایف خاصی نسبت به هم تعریف کرده اما وظیفه مردان نسبت به زنان درجه بالاتری دارند.

وی گفت: پیامبر در سال دهم هجری در حجه‌الوداع در عرفات خطبه مفصلی برای اصحاب بیان فرمودند و بسیاری از احکام اسلام را در آن خطبه شرح دادند.

وی اضافه کرد: در این خطبه، پیامبر(ص) به مردان امر فرمودند «که با زنان برخورد خوب نمایند، چراکه زنان امانتی در دست مردان هستند و نباید هرگونه که مایل باشند با آنها برخورد و رفتار نمایند مگر اینکه فاحشه آشکار از آنان ببینند.»

امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان افزود: پیامبر(ص) در همین خطبه فرمودند« مردان بر زنان حقی داشته و زنان نیز بر مردان حقی دارند که باید نسبت به هم ادا نمایند. حق زن بر مرد نفقه است و تأمین نفقه زن بر مرد واجب است».

وی با بیان اینکه مرد باید سرپناهی برای زندگی زن فراهم و بسته به درآمد از سرمایه دار تا یک کارگر ساده، وظیفه دارند تا نفقه زن را تأمین نمایند، خاطرنشان کرد: رسول الله(ص) فرموده اند:« کامل‌ترین انسان از نظر ایمان کسی است که حسن خلق داشته باشد و لطیف ترین شما کسی است که با خانواده خود رفتار خوب داشته باشد»

وی اضافه کرد: انسان باید با همسر، خانواده، همسایه و اطرفیان برخورد خوب داشته باشد.

وی با بیان اینکه رسول الله(ص) در حدیثی می‌فرماید« هر زنی که فوت نماید در حالی که همسرش از او راضی باشد داخل بهشت می‌شود»، گفت: این حدیث فرصتی برای زنان است زیرا اگر بتواند رضایت همسرانشان را بدست آوردند داخل بهشت می شوند.

وی اذعان داشت: همچنین پیامبر(ص) در حدیثی دیگر فرموده‌اند: «هر مردی که در برابر شکایات و مشاجرات همسرش صبر و خویشتن داری نماید خداوند ثواب صبر حضرت ایوب را به او داده و هر زنی نیز که اخلاق بد همسرش را تحمل نماید، ثواب آسیه همسر فرعون را  دریافت می‌کند». وی با بیان اینکه زنان و مردان هستند که جامعه را پایه‌گذاری می‌کنند، گفت: اگر زن و مرد با هم اخلاق و رفتار خوب داشته و فرزندان خود را بخوبی تربیت نمایند جامعه‌ایی سالم ایجاد می‌شود.

وی عنوان کرد: حق مرد بر زن آن است که زن از شوهرش اطاعت نماید در همبستر شدن مطیع شوهر بوده و  بدون اجازه شوهر از خانه بیرون نرود.

وی با بیان اینکه این مسئله به آلت دست دین ستیزان تبدیل شده است، گفت: امروز دشمنان اسلام با این ادعاهای کذب که اسلام به زن ظلم  می‌کند می‌خواهد اصل دین ما را هدف قرار دهند.

وی با تاکید براینکه اختلافات جزئی گاهی موجب از بین رفتن آرامش در خانواده و حتی جدایی همسران می‌شود، عنوان کرد: ما در شورای روحانیت مراجعات زیادی داریم که خیلی از اختلافات ایجاد شده بخاطر رعایت نکردن این مسائل جزئی است.

ماموستا حسینی به مشکلات اقتصادی امروز و ضرورت مدارا کردن همسران با چنین شرایطی تاکید کرد و گفت: امروز تأمین نفقه بسیار مشکل است باید با درک چنین شرایطی انتظارات خود را پایین بیاوریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست