خطیب نماز جمعه اهل سنت بیجار:
عدم پایبندی به آموزه‌های دینی زمینه بروز آسیب‌های اجتماعی را در جامعه فراهم کرده است
خطیب نماز جمعه اهل سنت بیجار گفت: عدم پایبندی به آموزه‌های دینی در خانواده‌ها و نبود مدیریت مناسب در غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان زمینه بروز آسیب‌های اجتماعی را به صورت جدی در جامعه فراهم کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، ماموستا لقمان محمدیان در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در بیجار با اشاره به اهمیت توجه به جمعیت جوانان در هر جامعه‌ای اظهار کرد: دوران زندگی هر انسانی ویژگی‌های خاص و متمایزی دارد.
وی خاطرنشان کرد: دوران جوانی بهترین فرصت در زندگی هر انسانی است و متخصصین مختلف نیز بهترین زمان نیز برای رشد و کمال و پیشرفت را نیز همین دوران جوانی عنوان کرده‌اند.
خطیب نماز جمعه اهل سنت بیجار با تاکید براینکه طلوع عمر هر انسان از جوانی او شروع می‌شود، اضافه کرد: مهم‌ترین قشر هر جامعه که در علوم مختلف می‌توانند به کمال و رشد و بالندگی برسد جوانان هستند که وجودشان مملو از نشاط و تکاپو و تحرک و آرمان‌هاست.
ماموستا محمدیان خاطرنشان کرد: به تعبیری سن جوانی یعنی سن تلاش و ذوق و زندگی کردن و خداوند در قرآن و پیامبر اسلام در احادیث متعدد توجه و ارزش قرار دادن برای این دوران را مورد تاکید فراوان قرار داده‌اند.
وی اضافه کرد: پیامبر اسلام در سن جوانی به پیامبری رسیده و تمام اصحاب پیامبر و بزرگان دین اسلام را با مال و وجودشان یاری کرده‌اند..
خطیب نماز جمعه اهل سنت بیجار افزود: براساس حدیثی به نقل از پیامبر اسلام روز قیامت از چهار چیز شامل چگونگی صرف عمر و جوانی، نحوه استفاده از جسم و هیکل، میزان عمل به علم و دانشی که خدا به انسان داده و نحوه صرف اموال از انسان‌ها سوال می‌شود.
ماموستا محمدیان افزود: به راستی این چهار چیز برای هر انسانی در دوران جوانی و شکوفایی رخ می‌دهد و انسان در ایام جوانی می‌تواند مسیر صحیح و مثبت را برای خود تعیین کند تا در سن پیری از آن بهره‌مند شود.
وی تصریح کرد: پیامبر در حدیثی فرموده است «پنج چیز را همیشه غنیمت بشمارید، جوانی را قبل از پیری، سلامتی قبل را از بیماری، ثروت مشروع قبل را از ازدست دادن آن، ارزش زمان، فرصت را قبل از گرفتاری‌های دنیوی و ارزش زندگی قبل از فرا رسیدن مرگ».
وی خاطرنشان کرد: لحظات جوانی را باید کنار خانواده سپری کرد و با جوانان مثل دوست رفتار کنیم.
خطیب نماز جمعه اهل سنت بیجار خطاب به حاضرین افزود: بچه‌هایتان را مورد مهر و محبت قرار دهید و با آنها گفتگو کنید و در تربیت صحیح آنها کوشا باشید.
ماموستا محمدیان تاکید کرد: به حقیقت دوران جوانی زمان رشد و بلوغ و به کمال رسیدن است و تمام پیشرفت‌ها و مسابقات دنیوی در این دوره روی می دهد.
وی با بیان اینکه حکمت و علم و دانش و قدرت در جوانی به دست می‌آید، گفت: در روایتی از پیامبر به ما توصیه شده «در مجالستان از حضور جوانان استقبال کنید و فرصت صحبت و اظهار نظر به آنها بدهید چراکه امور آینده را آنها به دست می‌گیرند».
وی اذعان داشت: در کشور ما افرادی هستند که سال‌ها در عرصه‌های مختلف خدمت کرده‌اند امروز این عزیزان باید جای خود را به جوانان تحصیل کرده و مستعد و انقلابی بدهند.
وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در بحث علم و تکنولوژی و سایر حوزه‌ها توجه به جوانان را همواره مورد تاکید قرار داده‌اند، گفت: امروز باید زمینه فعالیت هرچه بیشتر جوانان و استفاده از ظرفیت‌های آنان فراهم شود.
خطیب نماز جمعه اهل سنت بیجار اضافه کرد: هر جامعه‌ای که به علم و دانش و ایمان مسلح باشد موفق خواهد بود.
ماموستا محمدیان با بیان اینکه جوانان باید در عرصه علم آموزی و تکنولوژی با جدیت تلاش کنند، گفت: به حقیقت جوانان امروز باید مطالبه‌گر باشند و از اجرای عدالت حمایت و در مقابل فساد و بزهکاری اجتماعی ایستادگی و در امر به معروف و نهی از منکر کوشا باشند.
وی در ادامه به آسیب‌های اجتماعی هم گریزی زد و گفت: افزایش گرایش به مواد مخدر و عدم پایبندی به آموزه‌های دینی در خانواده‌ها و عدم غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان و از سوی دیگر فضای مجازی زمینه بروز آسیب‌های اجتماعی را به صورت جدی در جامعه فراهم کرده است.
وی با تاکید بر ضرورت توجه به حفظ کسب و کار و تحقق اقتصاد مشروع و حلال در جامعه گفت: مسئولین و متولیان امر باید جلو واردات اجناس خارجی را بگیرید که مشکلات فراوانی را به بار آورده است.
خطیب نماز جمعه اهل سنت بیجار اضافه کرد: حفظ اشتغال موجود و تلاش برای رفع مشکل بیکاری باید مهم‌ترین اولویت و دغدغه مدیران ما باشد.
وی با انتقاد از آمار بالای بیکاری در استان گفت: وضعیت بیکاری در استان بسیار نگران کننده است باید در این راستا با ارائه راهکارهای مناسب و حمایت از تولید داخلی زمینه بکارگیری جوانان مستعد جویای کار فراهم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست