شناسه خبر: 133455

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=133455

عربستان بمباران صنعا را از سرگرفت
رسانه ها در پی تشدید درگیری های اخیر میان نیروهای یمنی و ائتلاف سعودی، از آغاز موج تازه حملات هوایی عربستان به صنعا پایتخت یمن خبر می دهند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از ایرنا، شبکه خبری الجزیره بامداد سه شنبه به نقل از رسانه های سعودی گزارش داد: ائتلاف تحت رهبری عربستان می گوید حملات هوایی به اهدافی نظامی در صنعا پایتخت یمن را آغاز کرده است.

ائتلاف مزبور در بیانیه ای اعلام کرد: از شهروندان می خواهیم از تجمع یا نزدیک شدن به محل های مورد هدف فاصله بگیرند.

ائتلاف سعودی در عین حال ادعا کرده است که این عملیات با قانون بین الملل و اصل دفاع مشروع، مطابقت دارد.

اسکای نیوز عربی نیز به نقل از ائتلاف سعودی اعلام کرد که ائتلاف می گوید در این بمباران مراکز سری موشک های بالستیک را هدف قرار داده است.
بر اساس این گزارش، ائتلاف سعودی همچنین مدعی شده که در این عملیات یک مرکز مهم موشک های بالستیک را در منطقه ذهبان در صنعا منهدم کرده است.

هواپیماهایی ائتلاف سعودی از عصر  پنجشنبه تا بامداد شنبه، ده‌ها بار به صنعا پایتخت و  استان‌های صعده، الحدیده و عمران حمله کردند.

در گیری میان ارتش و کمیته های مردمی یمن با نیروهای ائتلاف سعودی طی روزهای اخیر در برخی مناطق افزایش یافته  است.

یمنی‌ها دلیل تشدید حملات ائتلاف سعودی در شمال یمن را شکست ائتلاف سعودی-آمریکایی در ساحل غربی و آزادسازی الحدیده می‌دانند و معتقدند که آمریکا معادلاتش را در منطقه به ویژه در جنگ یمن باخته است.

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن -فقیرترین کشور عربی- آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیاده خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.

نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد از جمله بهداشت جهانی و یونیسف بارها هشدار داده‌اند که بر اثر ادامه حملات متجاوزان به یمن، مردم این کشور با قحطی و بروز یک فاجعه انسانی که در قرن گذشته بی‌سابقه است، روبه رو هستند.

فهرست