عرض ارادتی به سردار آسمانی؛ شهید حاج قاسم سلیمانی
 با همه ی سختی های این باور که سلیمانی آسمانی شده است، اما این حقیقت در سراسر دنیای اسلام مطرح شد که مزد بیش از چهار دهه مجاهدت خالصانه رسیدن به مقام قرب الهی و حیات جاودانی است که خدای متعال به بندگان خاص خود وعده داده است.

صبح جمعه ۹۸/۱۰/۱۳ خبری منتشر شد که شاید بتوان گفت همه چشم ها اشکبار شد و حتی قلب­ها برای لحظه ای از حرکت ایستاد، خبر بسیار شوکه ­کننده بود، سردار دل­ها قاسم سلیمانی به دست خبیث­ ترین انسان نماها به شهادت رسید. با ندای الهی سردار قاسم سلیمانی در صبحگاه آسمانی شد، نه تنها ایران اسلامی و نه جغرافیای مقاومت و جوامع اسلامی بلکه جهان مستضعفان عزادار انسانی استثنایی، مجاهد نستوه و ایثارگری کم­نظیر شد که اینک آسمانی شده و به خیل همرزمان و یاران خود پیوسته است. ایران اسلامی اگرچه قبلا شاهد آسمانی شدن سردارانی چون: باقری، شهید باکری ها، زین­الدین ها، خرازی­، دقایقی، کاظمی، صیاد شیرازی و… بوده است، اما اگرچه قاسم سلیمانی برای پیوستن به یاران شهیدش لحظه­ شماری می کند ولی برای ملت سخت است اوج گیری او را به آسمان بپذیرد.

با همه ی سختی های این باور که سلیمانی آسمانی شده است، اما این حقیقت در سراسر دنیای اسلام مطرح شد که مزد بیش از چهار دهه مجاهدت خالصانه رسیدن به مقام قرب الهی و حیات جاودانی است که خدای متعال به بندگان خاص خود وعده داده است.

با آسمانی شدن سردار دلها خیلی زود همه دست به کار شدند و برای فرمانده جاودان مقاومت، حجله بستند، دیوارهای شهر را سیاه­پوش کردند، تصاویر شهید در همه جا نقش بست، پیکر مطهر آن سردار دلها و یاران شهیدش در مراکز اصلی عراق و برخی از استان­های کشور تشییع بی نظیر شد که اوج آن را می توان در امواج متلاطم چندمیلیونی تشییع­کنندگان دلداده به ایران و اسلام در تهران مشاهده کرد که چونان اقیانوس به حرکت درآمد. حقیقت این است که اگرچه چند استان توفیق برپایی مراسم تشییع سرداران مقاومت را پیدا کردند، اما بسیاری از دلدادگان به شهید و شهادت به خوزستان، مشهد، تهران، قم و کرمان سفر کرده و آنها که نتوانستند در این مراسم شرکت کنند جای جای ایران اسلامی را به مراسم تشییع سردار دلها و یاران شهیدش تبدیل کردند.

در هر صورت جمعه ی ۱۳ دی ماه ۱۳۹۸ هجری شمسی و روزهای پس از آن در خاطر همه باقی می ماند، جمعه ۱۳ دی ماه از آن دست روزهایی است که تاریخ ساز خواهد شد، زیرا هر روز و هر وقت که خونی به ناحق در عرصه های مقدس ریخته شده است آن روز و آن خون و آن زمین نقطه ی عطف تاریخ شده است. چنان که ۱۹ دی ۵۶، ۲۲ بهمن ۵۷، روزهای خاص در دفاع مقدس که بیمه­کننده انقلاب اسلامی و نظام برخاسته از آن نقاط عطف تاریخ و تاریخ ساز بوده­اند. با نگاهی گذرا به نقاط عطف تاریخ انقلاب اسلامی می توان ادعا نمود که امام خمینی (ره) با بهره­گیری از ظرفیت­های منحصربه فرد اسلام ناب حرکت با برکت انقلاب اسلامی را شروع و با شکوفانمودن استعدادها نه تنها ملت ایران را بلکه مسلمانان جهان را به عزت رساند و در ادامه این راه پرافتخار رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) با رهبری و مدیریت حکیمانه خود بر گستره و عمق این عزت در حوزه­های مختلف افزود، به گونه ای که امروزه پرچم عزت و افتخار امت اسلامی نه تنها در جغرافیای جهان اسلام، بلکه در سراسر کره­ی خاکی برافراشته شده است و سردار آسمانی قاسم سلیمانی در برافراشتن این پرچم نقش بی­بدیلی داشته است.

باید اذعان نمود: اگر انقلاب اسلامی ایران را از چنگال دژخیمان پهلوی و اربابان آن دودمان خبیث نجات نمی­داد و اگر شکست خوردگان از ملت ایران جنگ نابرابر ۸ ساله را بر ایران اسلامی تحمیل نمی کردند با قطع و یقین می­توان گفت که نه ملت ایران، نه مردم منطقه و نه افکار عمومی جهان نمی­فهمید که قاسم سلیمانی اهل روستای قنات­ملک رابر کرمان چه نبوغ و استعدادی در عرصه­های مختلف از جمله فرماندهی نظامی و فرماندهی بر دلها دارد. اگر توطئه ی ناامن سازی فریب­خوردگان نظام سلطه در جنوب شرق کشور اسلامی ایران نبود کسی متوجه نمی­شد که شهید زنده­ی دوران دفاع مقدس و سردار باهوش و ذکاوت، مدیر و مدبر این دوره چه توان محیرالعقولی در حوزه امنیت آفرینی دارد و اگر جنگ ۳۳ روزه رژیم اشغالگر قدس علیه لبنان به وقوع نمی­پیوست شاید هیچ کس روی این کره خاکی نمی­دانست که این فرمانده مقاومت چه نفوذی در منطقه دارد و… و اگر حادثه غمبار سحرگاهی ۱۳ دی­ماه اتفاق نمی افتاد و سردار پرافتخار جبهه­ی مقاومت و سردار دلها حاج قاسم سلیمانی به­عنوان مخلص ترین و موثرترین مدافع دلسوز امت اسلامی و مظلومان با دستور شقی­ترین و احمق­ترین انسان نمای دوره کنونی به شهادت نمی­رسید، هیچکدام از ما نمی­فهمیدیم که گستره و عمق محبت و عشق سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در دلهای ملت ایران، مسلمانان و آزادی­خواهان عالم به چه میزان و درجه­ای است. مروری بر عملکرد چهل ساله شهید اسطوره ای تاریخ ایران و اسلام حاج قاسم سلیمانی نشان می­دهد که اگرچه او یکی از سرداران شهید و نام­داران و نام­آوران ایران اسلامی است، اما باید گفت آن شهید والامقام زمانی آسمانی شد که ملت بزرگ ایران با تقدیم سیدالشهدای مقاومت، جهان اسلام را در سایه­سار شهیدی قرار داد که می­توان گفت همه شهیدان انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت به همجواری این شهید والامقام افتخار می­کنند.

شهید سلیمانی مراحل کمال را در حوزه های مختلف اعتقادی، اخلاقی و عملکردی باموفقیت کامل طی کرده بود، او در دوران دفاع مقدس با ایثارگری­ها و جهاد همه جانبه مدال شهید زنده را دریافت کرد. سردار سلیمانی با حضور مسئولانه، متعهدانه در معرکه­ ی مقابله با اشرار، قاچاقچیان و بیگانه پرستان ناامن کننده جنوب شرق ایران اسلامی با تدبیر و تدبر امنیت پایدار را در این بخش از ایران اسلامی برقرار کرد و زندگی در امنیت و آرامش را به هم وطنان هدیه کرد. سردار دل ها در جایگاه فرماندهی مقاومت خواب را از چشمان سران نظام سلطه، صهیونیست ها و بدخواهان امت اسلامی ربود و از این رهگذر مقدمات امنیت را در جوامع اسلامی فراهم کرد که در همیشه تاریخ ملت ایران، امت اسلامی و جهان بشری مدیون اوست و چه زیباست که مخاطب این جمله قرار گیرد که «حاج قاسم سلیمانی همه خوبی ها را دارد».

قاسم سلیمانی مجموعه کم نظیری از فضیلت ها را در وجود منحصر به فرد خود سامان داده بود که آثار و برکات ناشی از مجاهدت چهل ساله اش بیمه کننده ایران، انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت است، این حقیقت را می توان در منظومه فکری او، بینش منحصر به فرد آن مجاهد نستوه و در عمل مجاهدانه آن سردار بی نظیر جستجو کرد که محیط جغرافیای ایران اسلامی به ویژه جای جای مناطق عملیاتی دفاع مقدس و جغرافیای محور مقاومت از عراق، سوریه، لبنان، فلسطین و … ظرفیتی برای شناخت عظمت آن سردار دل ها است.

در این ۲- ۳ روز ملت ایران، دلدادگان به اسلام و همه آزادی خواهان عالم با حضور حماسی خود سعی کردند به هر شیوه نسبت به آن سردار آسمانی ادای دین نمایند. و در این راستا باید گفت که:

 • امواج مردمی در تشییع پیکرهای مقدس شهید سرافراز امت اسلام سردار سلیمانی و دیگر شهیدان سرافراز جبهه مقاومت چونان اقیانوسی بی کران و متلاطم به راه افتاد.
 • ملت قدرشناس ایران اسلامی حماسه بی نظیری را در پیمان با سرداران مقاومت به نمایش گذاشتند.
 • حضور بی نظیر مردمی در تشیع سرداران مقاومت و اقامه نماز بر پیکر مطهر آن فدائیان اسلام رستاخیز بیداری را به نمایش گذاشت.

در یک نگاه باید گفت که:

 • سردار دلها سلیمانی به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) نمونه­ی برجسته ای از تربیت یافتگان اسلام و مکتب امام خمینی (ره) بود که همه عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید.
 • سردار سرافراز امت اسلامی با تدبیر، مدیریت جهادی، ایثار و جان نثاری خود خواب را از چشمان سران نظام سلطه و صهیونیست های اشغالگر ربوده بود.
 • اندیشه جهادی سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در محور بیداری جوامع اسلامی قرار داشت و عاملی برای اوج گیری روحیه جهادی در اندیشه و رفتار مدافعان امت اسلامی بود.
 • سردار سلیمانی در برابر دشمنان با صلابت و غیرمنعطف و با مردم مهربان، متواضع و دلسوز بود.
 • سردار باصلابت سپاه اسلام حاج قاسم سلیمانی اهداف آمریکا، رژیم صهیونیستی و تکفیری های ایران را ناکام گذاشته بود.
 • سردار سلیمانی برای ملت ایران امنیت داخلی و عمق راهبردی ایجاد کرده بود.
 • سردار آسمانی قاسم سلیمانی همواره با عشق شهادت در میدان­های مختلف مجاهدت می کرده، از جمله اینکه در آخرین دیدار با سید حسن نصرالله سید مقاومت که گفته بود دشمنان برای ترور شما (شهادت) طراحی کرده اند با لبخند استقبال کرد.
 • دشمنان اسلام، ایران اسلامی و آن سردار پرافتخار ایران و اسلام در طول مدت بیش از ۲۰ سال در حوزه فرماندهی مقاومت به دنبال ترور او بودند و همواره در این راه شکست خورده بودند.
 • سرانجام این مجاهد خستگی­ ناپذیر به تعبیر زیبای رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) پس از سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدان­های مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید.
 • شهادت پاداش تلاش بی­وقفه ی او در همه ی این سالیان بود.
 • سردار آسمانی قاسم سلیمانی حق بزرگی بر گردن ملت ایران، مردم مظلوم منطقه و فرامنطقه داشت.
 • او در قلوب ملت ایران، مسلمانان و حتی مستضعفان جای داشت و محبتش قلوب آزادی­خواهان عالم را تسخیر کرده بود و این وعده الهی است که فرمود:

اِنّ الّذینَ امنوا و عَمِلواالصّالِحاتِ سَیَجعَلُ لَهُمُ الرّحمنُ وُدّاً   (سوره مریم آیه ۹۶)

متاثر از اقدام جنایت­کارانه آمریکا در ترور شهید پرافتخار سردار سلیمانی و یاران شهیدش به ویژه مجاهد نستوه ابومهدی می توان وضعیتی را پیش­بینی کرد که برخی از ابعاد آن عبارتند از:

 • پاسخ به جنایت آمریکایی ها اگرچه نظامی است، اما به این بعد محدود نخواهد بود.
 • همانگونه که مجاهدان و سران جبهه مقاومت گفته اند وقتی تابوت نظامیان آمریکایی به آمریکا وارد شود، ترامپ و دیگر جنایت­کاران می فهمند که در ترور سردار سلیمانی و یاران شهیدش چه جنایتی را مرتکب شده اند.
 • صاحب­نظران حداقل پاسخ به جنایت ترامپ در ترور و به شهادت رساندن سردار دلها را و انتقام حداقلی در این زمینه را اخراج کل نیروهای آمریکایی از منطقه دانسته اند و قدم های اولیه­ ی این پیش­بینی را می­ توان در مصوبه اخراج نیروهای آمریکایی در عراق توسط مجلس عراق همراه با طنین شعار مرگ بر آمریکا در آن مجلس به­عنوان اولین سیلی بر صورت منحوس ترامپ مشاهده کرد.
 • کابوس ناشی از ترور و به شهادت رساندن سردار سلیمانی و دیگر مجاهدان هرگز ترامپ و دیگر جانیان را رها نخواهد کرد.
 • ۳ دی ماه ۹۸، آغاز تاریخ برای ایران اسلامی و منطقه در حوزه­ی استکبارستیزی و صهیونیسم ­ستیزی خواهد بود.
 • عاملان ترور و به شهادت­ رساندن فرماندهان مقاومت که به­ دنبال تفرقه بین ملت ایران و عراق بودند؛ به زودی می فهمند که این شهادت تبدیل به وحدت بیشتر شد.
 • شهادت سردار سلیمانی موجب بیداری بیش از پیش فطرت انسان­ها شده و خواهد شد. انتقامی سخت و دردناک در انتظار جنایت­پیشگان آمریکایی است.

در یک نگاه کلی می­توان گفت، سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به­عنوان انسانی مومن و مجاهد، فرماندهی مخلص، مدیر و مدبر بیش از چهل سال در راه دفاع از میهن اسلامی، امت اسلامی، اسلام و مستضعفان با همه وجود در میدان­ های مختلف تلاش و کوشش فراوان نمود به­گونه ای که می­ توان امنیت پایدار ایران اسلامی، وحدت و همگرایی نسبی جوامع اسلامی و اقتدار ستودنی و افتخارآمیز جبهه مقاومت اسلامی را مرهون زحمات آن سردار آسمانی دانست.

بر این اساس قدرشناسی و گرامی­داشت یاد و خاطره سردار شهید سلیمانی و یاران شهیدش دینی همیشگی و همگانی است، در این راستا باید بیش از پیش شناخت و شناساندن شخصیت آن شهید همیشه ­زنده به­ویژه برای صاحب­نظران و موثرین جامعه تکلیف قلمداد شود و گوشه ای از دین عمومی به خدمات حاج قاسم به ایران و اسلام و امت اسلامی ادا شود.

باید خداوند منان را از اینکه توفیق داد تا با بیان قطره ای از اقیانوس عظمت آن سردار شهید، این یادداشت را به رشته تحریر درآورده و به عنوان عرض ارادتی به آن سردار آسمانی تقدیم دلسوزان انقلاب اسلامی گردد، سپاسگزاری نمود.

 

دکتر عباسعلی فرزندی

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست