شناسه خبر: 9356

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=9356

امام جمعه اهل سنت اسديه خراسان جنوبي:
عزت و اقتدار قوه قضاییه در استقلال آن است
مولوي سید احمد عبداللهی گفت: بر اساس قانون، احوال شخصیه مطابق مذهب و فقه هر فرقه اجرا می گردد که در نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران در مناطق سنی نشین بر اساس فقه حنفی و شافعی عمل می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور از خراسان، مولوی سید احمد عبدالهی امام جمعه اهل سنت اسدیه خراسان جنوبی در مراسم این هفته نماز جمعه اسدیه، که جمعی از مسئولین قضایی شهرستان درمیان نیز حضور داشتند با اشاره به هفته قوه قضائیه، اظهار داشت: جایگاه قوه قضائیه در اسلام خیلی مهم و باارزش است چون احقاق حق و دادرسی در تمام امور و شئون روزمره انسانها مربوط به دستگاه قضا می باشد.

ایشان افزود: یکی از وظایف مهم قوه قضائیه اجرای عدالت و گسترش آن در جامعه است، چون اقامه عدل را خداوند بر دوش حاکمان اسلامی گذاشته و در قرآن فرموده است، «وَ إِذَا حَکَمْتُم بَیْنَ النَّاسِ أَن تَحْکُمُوا بِالْعَدْلِ»(نساء/۵۸)، زمانی که در بین مردم داوری می کنید همراه با عدل و انصاف قضاوت کنید.

امام جمعه اسدیه بیان داشت: عزت و اعتبار قوه قضائیه در استقلال آن است که در اجرای احکام‌ و یا صدور رای تحت تاثیر هیچ فرد یا سازمانی قرار نمی گیرد و مردم هم باید از رای دادگاه تمکین نموده و بر قضاوت قاضی راضی و قانع باشند.

مولوی عبداللهی گفت: از زمانی که جناب آقای رئیسی مسوولیت قوه قضاییه را برعهده گرفته اند اتفاقات خوبی در این قوه در حال وقوع است از یک طرف «اطاله دادرسی» به حداقل رسیده و از طرف دیگر مجازات های دیگری برای اصلاح مجرمین به جای حبس اعمال می گردد که شاید اثر بیشتری داشته باشد.

خطیب جمعه اهل سنت اسدیه تصریح نمود: بر اساس قانون، احوال شخصیه مطابق مذهب و فقه هر فرقه اجرا می گردد که در نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران در مناطق سنی نشین بر اساس فقه حنفی و شافعی عمل می شود.

مولوی عبداللهی در فرازی دیگر در مورد شخصیت امام صادق، اظهار داشت: امام صادق از نظر اهل سنت دارای جایگاه بسیار بلند علمی و عرفانی است که در کتب اهل سنت از ایشان ذکری به میان آمده است چنانچه امام ابوحنیفه به ایشان احترام زیادی قائل بود و با ایشان هم عصر بود و می گفت، من فرد دانشمندی به مانند جعفر بن محمد سراغ ندارم.

امام جمعه اسدیه افزود: امام فخر رازی از مفسرین اهل سنت در تفسیرش نوشته است، از امام جعفر صادق روایت شده که ایشان فرمود هر کس برایش مشکلی ایجاد شود و او پنج بار کلمه ربنا را بگوید خداوند او را از آنچه خوف دارد نجات می دهد و آنچه می خواهد به او عطا می کند، سپس دلیلش را این آیات ذکر کرد (آل عمران/۱۹۴_۱۹۱) که در پایان آیات که پنج بار ربنا ذکر شده ، خداوند فرموده است :«فَاسْتَجَابَ لَهُمْ رَبُّهُمْ أَنِّی لَا أُضِیعُ عَمَلَ عَامِلٍ مِّنکُم مِّن ذَکَرٍ أَوْ أُنثَىٰ»(آل عمران/۱۹۵).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست