عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه تصمیم ترامپ در خصوص سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را محکوم کرد
خطبه‌های مورخه 98/01/23 پاوه به امامت حاج ماموستا ملا قادر قادری و حضور باشکوه مسلمانان نمازگزار در مسجد جامع شهر پاوه، برگزار شد. در نماز جمعه این هفته خطیب جمعه پاوه خطبه‌ها را به موضوعات «۱-چگونه در این دنیا زندگی کنیم که در بین مردم محترم و در آخرت سربلند باشیم؟ ۲- استعمار نو و نقشه آن برای ممالک مستضعف و مسلمان ۳-سیل اخیر در کشور ۴-تصمیم ترامپ در خصوص سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» اختصاص داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه، حاج ماموستا دکتر ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته (۲۳ فروردین‌ماه ۹۸) که با حضور مردم نمازگزار در مسجد جامع پاوه برگزار شد، خطبۀ اول را با حدیثی از پیامبر اسلام آغاز کردند و گفتند: پیامبر ما می‌فرمایند: «إِنَّ الدُّنْیَا حُلْوَهٌ خَضِرَهٌ، وَإِنَّ اللَّهَ مُسْتَخْلِفُکُمْ فِیهَا، فَیَنْظُرُ کَیْفَ تَعْمَلُونَ فَاتَّقُوا الدُّنْیَا وَاتَّقُوا النِّسَاءَ»، دنیا دارای حلاوت و سرسبزی و شما انسان‌ها به آن خوشحال هستید، خداوند شمارا در زمین جانشین و خلیفۀ خود قرار داده و همواره شمارا زیر نظر دارد که چگونه عمل می‌کنید و قدم برمی‌دارید؛ خودتان را از توطئۀ دنیا دور و مواظب توطئۀ زنان باشید که شمارا فریب ندهند.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه در ادامه گفت: مردی به خدمت حضرت علی (رض) آمد و خیلی به ذم دنیا پرداخت، حضرت علی فرمود: این‌گونه نیست که تو می‌گویی «إِنَّ الدُّنْیَا دَارُ صِدْقٍ لِمَنْ صَدَقَهَا، وَدَارُ نجاهٍ لِمَنْ فَهِمَ عَنْهَا، وَدَارُ غَنَاءٍ لِمَنْ تَزَوَّدَ مِنْهَا، وَ مَهْبَتُ وحیٍ و مُصَلیّٰ مَلائِکه و مسجد انبیائه» ( این دنیا محل صداقت برای صادقان است و خانه‌ای است که اگر در آن با سربلندی زندگی کنیم بهشت را برای خود می‌خریم و دنیا خانه‌ای است که انسان می‌تواند در آن به ثروت دنیا و آخرت برسد و محل و مکان وحی پیامبران و محل نماز ملائک و سجده گاه انبیای الهی و محل عبادت مردان نیک است.) پس این دنیا خطرناک نیست؛ و زمین برای دوست خدا مایه سربلندی و سعادت و برای گناهکار محل بدبختی و فلاکت است.

خطیب جمعه پاوه در ادامه به سؤال و جواب پیامبر اسلام با یک اعرابی در مسجد مدینه اشاره کرد و گفت: روزی شخصی به مسجد مبارک پیامبر اسلام (ص) وارد و از پیامبر اسلام چند سؤال نمود ازجمله: گفت: می‌خواهم در جامعه از سایر مردم دارای عقل و شعور بیشتر باشم، پیامبر اسلام فرمودند: «إتَّقِ الله» از خدا بترس باز پرسید: می‌خواهم فردی ویژه و مخصوص باشم. حضرت فرمودند: «أکثر ذِکرَاللهِ تَکُنْ أَخصَّ النَّاس» ذکر خداوند را زیاد به‌جای بیاور تا در نزد مردم دارای جایگاه ویژه‌ای باشی. آن مرد باز پرسید: می‌خواهم در قیامت در نور و روشنایی حشر شوم. پیامبر اسلام فرمودند: «لاتَظْلِمْ اَحَداً» به کسی ظلم نکن. آن مرد در مرتبه چهارم پرسید: دوست دارم خدای بزرگ به من رحم کند و از گناهان من چشم‌پوشی نماید. حضرت فرمودند: «إِرحَمْ نَفْسَکَ وَارحَم خلق الله» به خودت و به خلق خداوند رحم کن. آن مرد در پایان گفت: دوست دارم در این دنیا خداوند آبروی مرا حفظ و گناهانم را فاش ننماید، رسول گرامی اسلام (ص) فرمودند: «اسْتر عیوبَ إِخوانکَ یسَتُراللهُ عیوبَکَ» عیب برادرانت را بپوشان خداوند هم عیوب تو را مستور می‌گرداند.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه به‌عنوان نتیجه خطبه اول گفت: «الدنیا مزرعه الآخره» این دنیا مزرعه آخرت است؛ در این دنیا هر چه بکاریم در قیامت همان را درو خواهیم کرد، امیدواریم در این دنیا اعمال خوب بکاریم تا در قیامت در جوار رحمت حق‌تعالی باشیم و نیکی را درو کنیم.

امام‌جمعۀ پاوه در بخش دوم خطبه‌ها در خصوص واژۀ استعمار گفت: استعمار یک واژۀ عربی و به معنی طلب عمران و آبادانی می‌باشد و در قرن‌های گذشته کشورهای استعمارگر به بهانه ترقی فرهنگ و صنعت بر ملت‌های ضعیف تسلط یافته‌ و تا قرن‌ها از منابع آن‌ها استفاده کرده‌اند. متجاوزین استعمارگر، مغلوب شدگان را مستعمره می‌کردند.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه به نمونه ای از استعمار ممالک اسلامی اشاره کرد و افزود: اندونزی یکی از کشورهای اسلامی است که به دلیل اینکه ۵۰۰ سال تحت مستعمره هلند بوده، معماری آن به شیوه غربیست؛ هلندی‌ها در کنار هر مسجدِ مسلمانان برای جمعیت ۲ درصدی مسیحیان نیز کلیسایی ساخته‌ اند.

ماموستا دکتر قادری به مقایسه استعمار جدید و استعمار قدیم پرداخت و گفت: در استعمار قدیم هدف دست یافتن بر اراضی و ملت‌ها بوده است، اما در استعمار جدید کاری به اراضی نداشته و فکرها را نشانه گرفته‌اند؛ کشورهای غربی در استعمار جدید طرح‌های عجیبی دارند و چون ما اهل تفرقه هستیم،  بسیار زیرکانه از تفرقه ما به بهترین شیوه سود می‌برند.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه سپس به طرح‌های استعمار نو برای به دام انداختن فکرها در سرزمین‌های اسلامی پرداخت و گفت: طرح‌های استعمار نو برای به دام انداختن فکرهای مسلمانان و ملل مستضعف هفت مورد است؛ ۱-مبارزه با آداب و فرهنگ محلی و بومی ۲-ترور شخصی و شخصیتی افراد دینی و معروف و سیاسی ۳-ترویج برنامه‌های ضد دینی و ضد اخلاقی ۴-آوردن فرهنگ و آداب‌ورسوم غرب به ممالک شرق ۵-تضعیف و سست کردن پیوند خانواده‌ها ۶-کمرنگ کردن قرآن کریم در بین مسلمانان ۷-ایجاد تفرقه مذهبی و ملی

خطیب جمعۀ پاوه به نمونه‌هایی از تفرقه و اختلاف‌افکنی استعمار در میان مسلمانان اشاره کرد و گفت: افغانستان، پاکستان، هند، عراق و سوریه را بنگرید که چه اوضاعی دارند، کشورهایی مثل سوریه و عراق سالهای زیادی زمان لازم است تا به وضعیت قبل از جنگ برگردند؛ بلایی بر سر لیبی آمده است که هرروز چندین نفر از مردمش کشته می‌شوند؛ در الجزایر بوتفلیقه را که ۳۰ سال است در رأس حکومت است کنار گذاشته‌اند و در سودان هم عمرالبشیر را ستگیر کردند و معلوم هم نیست اوضاع دنیا به کدام سو می‌رود.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه با بیان اینکه ایجاد تفرقه و ترویج برنامه‌های پوچ در ممالک اسلامی کار استعمار جدید است؛ گفت: قصد آن‌ها گذاشتن افراد ضعیف و بی‌تجربه در کشورهای اسلامی است تا مردم هرگز حریت، آزادی و رفاه را در زندگی خود نبینند.

حاج ماموستا دکتر قادری در بخش سوم خطبه‌ها به سیل و طوفان یکماه گذشته در کشورمان اشاره کرد و گفت: ۲۵ روز است مملکت ما گرفتار مصیبت طوفان و سیل است و هنوز هم ادامه دارد، اگر من امام‌جمعه را مرتجع و ناآگاه از دین بدانید، به ذات جلاله قسم می‌خورم این‌ها تذکر الهی است و پیامش این است ای مردم از خواب غفلت بیدار شوید و به همدیگر ظلم نکنید، دروغ نگویید و به همدیگر خیانت نکنید.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه به تشکیل ستاد اخوت و حمایت در جهت کمک به سیل‌زدگان کشور اشاره کرد و گفت: هرچند در سیل اخیر منطقۀ ما محفوظ مانده است، اما سیل‌زدگان خواهران و برادران ما هستند. ما در پاوه ستادی را به نام اخوت و حمایت به همین منظور تشکیل دادیم تا در پاوه، نوسود، نودشه، باینگان، بانه وره و روستاهای منطقه کمک‌هایی را جمع‌آوری کنیم و این کمک‌ها از طرف این مردم به مناطق آسیب‌دیده از سیل ارسال شود. لذا هم از شما می‌خواهم با این ستاد همکاری و زکات سلامتی خود را پرداخت نمایید.

ماموستا دکتر قادری در بخش چهارم خطبه‌ها در خصوص موضع‌گیری ترامپ نسبت به سپاه پاسداران گفت: پایه و اساس هر کشور و ملت را سیاست، اقتصاد، قضاء، آموزش، سیاست خارجی و تشکیلات نظامی تشکیل می‌دهند و در حقیقت یکی از پایه‌های اساسی هر حکومت نیروی نظامی آن است؛ که اگر در کشوری به یکی از پایه‌های آن ضربه بزنند به کل کشور ضربه زده شده است.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه تصریح کرد: به نظر ما تصمیم اخیر ترامپ رئیس‌جمهور بی‌سیاست آمریکا در خصوص سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تصمیمی غیرعقلایی و حرکت اخیر وی دنباله خروج از برجام و محاصرۀ اقتصادی و قرار دادن قدس به‌عنوان پایتخت اسرائیل و بخشیدن بلندی‌های جولان سوریه به رژیم صهیونیستی است.

امام‌جمعه پاوه در پایان ضمن محکوم کردن این اقدام غلط افزودند: این اقدام از نظر ما مطرود و محکوم است؛ سپاه مولود انقلاب و عزیز ما و سبب امنیت و عزت است و برای آنکه ما هم در شهر پاوه نمونه‌ای از همکاری خود را با آرمان‌های شهیدان و عزیزان سپاهی نشان دهیم بعد از نماز در حمایت از سپاه و محکومیت حرکت اخیر رئیس‌جمهور امریکا، راهپیمایی خواهیم کرد.

 

فهرست