نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان در مراسم بیست‌وهشتمین همایش دانش‌آموختگی دارالعلوم زاهدان:
علماء وظیفه دارند تا در برابر هجمه های استکبار جهانی و صهیونیسم از حریم اسلام دفاع نمایند
آیت الله محامی گفت: هیچ محدودیت و حدی را برای رشد علمی، اقتصادی، مدیریتی و حقوق شهروندی برای اقوام و مذاهب نیست و صرف اینکه افراد زیر چتر نظام فعالیت نمایند را کفایت می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از سیستان و بلوچستان؛ بیست‌وهشتمین همایش دانش‌آموختگی دارالعلوم زاهدان به همت دارالعلوم مکی زاهدان برگزار گردید.
در این همایش آیت الله مصطفی محامی نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان ضمن تبریک اعیاد رجب و شعبان از برگزاری چنین جلساتی که بیانگر جایگاه رفیع علم و عالم است قدردانی نمود.
وی با اشاره به آیات و روایات متعددی که در وصف جایگاه علم و عالم آمده است ابراز داشت: همان طور که در روایات بیان شده است علماء جانشینان و ورثه انبیاء می باشند و باید به مثل انبیاء مردمی و از جنس مردم باشند تا بتوانند هدایت مردم را به نحو احسن عهده دار شوند.
امام جمعه معزز زاهدان در ادامه یکی از ویژگی‌های مهم علمای دین را تکاپو و تلاش برای رسیدن به کمال توصیف نمود و ابراز داشت: علماء باید خود اهل حرکت در جهت تکامل باشند و جامعه را نیز به این مهم سوق دهند.
وی در ادامه مسیر یک عالم دینی را مسیر حق و غایت آن را خداوند متعال عنوان داشت و گفت: اگر عالمان دینی می‌خواهند مردم را هدایت نمایند باید با ابزار مناسب این کار را انجام دهند و از مهمترین آن ابزارها تلاوت آیات الهی است.
آیت الله محامی یکی از ویژگی های مهم علماء را تزکیه نفس برشمرد و عنوان داشت: علما باید اهل ممارست و تهذیب باشند و مردم را نیز به این خصیصه دعوت نمایند.
وی در ادامه دانش و بینش را دو عنصر مهم در وجود علماء حقیقی دانست و ابراز داشت: دانش و فهم صحیح از دین دو عنصر است که یک عالم دینی باید آن را بیاموزد و به دیگران آموزش دهد.
وی ادامه داد: هدایتگری و هدایت شدن به صراط مستقیم هر دو فضل الهی می باشند؛ عالمان دینی می بایست هم هدایتگر و هم هدایت شده باشند تا بتوانند در جامعه تاثیر گذار لازم را بگذارند.
آیت‌الله محامی با اشاره به موقعیت حساس کنونی جامعه و هجمه های سنگین جهان کفر در مقابل اسلام ابراز داشت: استکبار جهانی و صهیونیسم بین الملل به دنبال تفرقه و گسستگی در جهان اسلام می باشند.
وی ادامه داد: متاسفانه در جای جای جهان اسلام درگیری و آشفتگی می بینیم که نتیجه ی مکر استکبار جهانی و رژیم صهیونیستی است؛ می طلبد علماء و فرهیختگان جامعه در این اوضاع خطیر نقش خود را به خوبی ایفا نمایند.
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان با اشاره به جبهه بندی های موجود بین حق و باطل ابراز داشت: باید مراقب باشیم که جبهه خودی و دشمن را اشتباه نگیریم.
وی افزود: اگر علماء وظیفه خود را به خوبی انجام دهند اجری جزیل و پاداش انبیاء در انتظارشان خواهد بود.
امام جمعه معزز زاهدان رشد و پیشرفت در عرصه های مختلف، افزایش و رشد مدارس و مساجد و تشکیل مراسمات مذهبی را از الطاف خداوند بر شمرد و ابراز داشت: به برکت انقلاب اسلامی فضل خداوند شامل حال ما شده است و باید از فرصت های به وجود آمده کمال استفاده را برای رشد کشور و استان ببریم.
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان با اشاره به نگاه بلند و الطاف ویژه مقام معظم رهبری به استان سیستان و بلوچستان ابراز داشت: رهبری معظم انقلاب توجه خاصی به سیستان و بلوچستان دارند و هیچ محدودیت و حدی را برای رشد علمی ،اقتصادی، مدیریتی و حقوق شهروندی برای اقوام و مذاهب قائل نیستند و صرف اینکه افراد و اشخاص زیر چتر نظام فعالیت نمایند را کافی می دانند.
وی در ادامه ابراز داشت: رهبری معظم در اوایل انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و در سفری که به سیستان و بلوچستان داشتند خطاب به مولوی عبدالعزیز گسترش حوزه های علمیه و مدارس علوم دینی را به جهت مقابله با افکار مارکسیستی مورد توجه و تاکید قرار دادند؛ امروزه نیز به جهت هجوم افکار لیبرالیستی و مادی گرایانه حوزه های علمیه وظیفه مندند تا پاسخگوی شبهات و مسائل روز باشند.
آیت الله محامی خطاب به حضار در جلسه ابراز داشت: همه باید تلاش کنیم تا وضعیت بهتری داشته باشیم درست است که وضعیت کنونی از اوضاع قبل از انقلاب بسیار پیشرفته تر است اما تا سر منزل مقصود و رسیدن به رشد و تعالی مطلوب نظام فاصله داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست