علمای اهل سنت کردستان تروریست‌خواندن حماس را به شدت محکوم کردند
علمای اهل سنت کردستان با محکوم کردن تروریست خواند حماس از سوی وزیر انگلیس عنوان کرده‌اند این اقدام از سوی انگلیس که بنیانگذار اشغالگری است جای تعجب ندارد و جانبداری از اسرائیل و دشمنی واضح با مردم فلسطین است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، جنبش مقاومت اسلامی (به عربی: حرکه المقاومه الإسلامیه) با نام اختصاری حماس یک سازمان اسلام‌گرای سیاسی ـ نظامی فلسطینی است.

حماس در سال ۱۹۸۷ میلادی توسط شیخ احمد یاسین،  عبدالعزیز رنتیسی و محمد طه در جریان انتفاضه اول به عنوان شاخه فلسطینی اخوان‌المسلمین بنیان‌گذاری شد. حماس تاکنون عملیات‌های انتحاری، حملات راکتی و تهاجمات نظامی پرشماری را علیه نظامیان اسرائیل انجام داده‌است. آن‌ها دامنه فعالیت‌های خود را به عملیات‌های نظامی محدود نکرده‌اند و با اجرای برنامه‌های اجتماعی متعدد حضور پررنگی در زندگی مردم نوار غزه و کرانه باختری دارند حماس یکی از احزاب سیاسی مهم فلسطین است.

حماس در سال ۲۰۰۶ با پیروزی در انتخابات شورای قانونگذاری فلسطین و کسب ۷۵ کرسی از ۱۲۸ کرسی مجلس به حزب حاکم مجلس قانون‌گذاری فلسطین تبدیل شدند واسماعیل هنیه از رهبران حماس به عنوان نخست‌وزیر حکومت خودگردان فلسطین معرفی شد.

موقعیت جدید حماس در رأس حکومت خودگردان این سازمان را به وضعیت تازه‌ای روبرو کرد. این اتفاق باعث شد تااسرائیل، ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا، اتحادیه عرب و بسیاری از کشور‌های دیگر که عمده بودجه دولت خودگردان را تأمین می‌کنند، ادامه کمک‌های خود را به تغییر بند‌هایی از منشور حماس که در آن خواهان نابودی اسرائیل شده و شناسایی این کشور از سوی این سازمان موکول کردند. حماس این درخواست‌ها را نپذیرفت و سعی کرد منابع مالی مورد نیاز برای اداره دولت را با کمک متحدان سنتی خود تأمین کند.

منع فعالیت حماس به چه دلیل!

منابع خبری انگلیس روز جمعه به نقل از پریتی پتل وزیر کشور انگلیس گزارش داده‌اند که فعالیت جنبش حماس در این کشور بر اساس قانون «مبارزه با تروریسم» منع خواهد شد و براین اساس، هر کسی که از حماس حمایت کند، پرچم آن را برافراشته یا جلساتی برای این سازمان ترتیب دهد، قانون انگلیس را نقض کرده است.

به نوشته روزنامه تایمز، وزیر کشور انگلیس گفت که تعلق داشتن به حماس، ابراز همراهی با آن، کمک به ترتیب جلسات یا نمایش پرچم های آنان در ملا عام ۱۰ سال مجازات حبس خواهد داشت.

در واکنش به این تصمیم، جنبش حماس با انتشار بیانیه ای تروریستی خواندن خود را محکوم و خواهان محکومیت این تصمیم انگلیس شد و آن را تداوم تعدی علیه ملت فلسطین و حقوق ثابت آنها دانست که از بیش از یکصد سال پیش آغاز شد.

حسین امیرعبداللهیان وزیرامورخارجه جمهوری اسلامی ایران نیز روز جمعه تصمیم انگلیس برای تروریستی خواندن جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) را محکوم کرد.

حکمی برای ممانعت از آرمان‌های فلسطین

ائمه جمعه و جماعات در کردستان نیز با محکوم خواندن این حکم خواستار لغو هرچه سریع‌تر این تصمیم شدند ماموستا خدایی، امام جمعه بانه با بیان اینکه ترویست خواندن حماس از سوی تروریست‌های جهان چیز تازه‌ای نیست، اظهار کرد: دشمنان اسلام تنها با همین حربه‌ها می‌خواهند افکار جهان را به سمت چیزهایی که غیرواقعی است هدایت کنند.

وی  تروریست اعلام کردن حماس را به شدت محکوم کرد و افزود: اینگونه اقدام از سوی انگلیس که بنیانگذار اشغالگری است جای تعجب ندارد.

امام جمعه بانه اضافه کرد: ممانعت از روند فزاینده حمایت از آرمان فلسطین در انگلستان که توسط حماس طی سال‌های اخیر به شدت انجام می‌گیرد از مهمترین دلایل صدور این حکم بوده است.

وی خاطرنشان کرد: بدون شک این تصمیم مقاومت مشروع مردم فلسطین در برابر اسرائیل را هدف قرار داده است و در ادامه دشمنی انگلستان با مردم فلسطین اتخاذ شده است.

دشمنی با حق و جانبداری از ظالم

ماموستا حسینی امام جمعه سقز هم با محکوم خواندن اقدام انگلیس در محکوم خواندن حماس، اظهار کرد: جانبداری از اسرائیل و دشمنی با مردم فلسطین واضح‌ترین دلیل برای این تصمیم انگلیس است.

وی با بیان اینکه دشمنی غرب با مردم مسلمان و بی‌گناه فلسطین و آرمان و مقاومت این مردم مظلوم دیگر هدف از چنین تصمیمی است، عنوان کرد: تروریست واقعی کسانی هستند که به صورت محسوس و نامحسوس از صهیونیست و داعشیان در کشورهای مختلف دفاع و با این کار از اقدامات جنایتکارانه و انسان‌کشی و مظلوم کشی‌های استکبار حمایت می‌کنند.

اینگونه اقدام از سوی انگلیس که بنیانگذار اشغالگری است جای تعجب ندارد و دشمنی با حق و آزادی و حمایت از ظالمان است.

فهرست