استاد اهل سنت دانشگاه:
علما در فضای مجازی در خصوص نحوه پیشگیری از ویروس کرونا برای مردم نکاتی را بیان نمایند/جز به ضرورت از خانه بیرون نرویم
دکتر معینی: بسیاری از ارتباطات سالم و درست بین انسانها بر پایه محبت بنا شده است و یکی از فاکتورها و از پیش زمینه های محبت، رعایت بهداشت و پاکیزگی میباشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از سیستان و بلوچستان؛ دکتر معینی ، استاد اهل سنت دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایرانشهر در زمینه دیدگاه اسلام در رابطه بهداشت فردی و عمومی برای ریشه کنی ویروس کرونا در کشور، ابراز داشت: در اسلام رعایت بهداشت و پاکیزه بودن ، پیش شرط پذیرش بسیاری از عبادات به حساب می آید ، برای مثال انسان مسلمان تا وضو نگیرد و تا لباسش تمیز نباشد نمازش مورد قبول حق واقع نمی گردد.

وی افزود: بسیاری از ارتباطات سالم و درست بین انسانها بر پایه محبت بنا شده است و یکی از فاکتورها و از پیش زمینه های محبت، رعایت بهداشت و پاکیزگی میباشد.

دکتر معینی در خصوص نحوه ی انجام امورات بهداشتی در اماکن عمومی و مساجد بیان داشت: باید یادآور شوم که علمای بزرگوار نکات زیادی در خصوص  اهمیت رعایت بهداشت و پاکیزه بودن در نماز های یومیه بیان نموده اند و در این برهه از زمان با انتشار ویروس کرونا باید مواد بهداشتی و شوینده و ضد عفونی کننده در سرویسهای بهداشتی مساجد در اختیار عموم قرار بگیرد و توصیه می شود از دست دادن و بغل کشی کردن خودداری گردد.

وی افزود: علما در فضای مجازی در خصوص نحوه پیشگیری از ویروس کرونا برای مردم نکاتی را بیان نمایند.

دکتر معینی ادامه داد: توصیه اکید می شود که از هر گونه تجمع و جلسه ی شادی و یا عزا و امثال این جلسات پرهیز گردد.

وی افزود: چند توصیه به مردم در خصوص رعایت نظافت فردی و عمومی برای مقابله با ویروس کرونا دارم اول اینکه گروه های پر خطر مثل افراد مسن و کسانی که مشکلات ریوی ، کلیوی و قلبی – عروقی دارند از رفتن به بازار و تجمعات و نمازهای جماعت در این بازه از زمان خودداری نمایند؛ نکته دوم اینکه: تهیه و توزیع بروشورهای آموزشی در خصوص پیشگیری از انتشار ویروس کرونا در سطح ادارات ، بازار ، پارکها ، مساجد صورت پذیرد.

 

وی در ادامه اظهار داشت: مواد شوینده و ضدعفونی کننده به اندازه کافی در دسترس کارمندان ادارت باشد تا به صورت مرتب استفاده بنمایند مضاف بر اینکه همه ما باید دست های خود را به صورت مرتب شسته و از دست دادن و تماس دست با چشم ها و بینی و دهان خودداری نماییم و در هنگام عطسه و سرفه ، جلوی دهان و بینی خود را با دستمال گرفته و در صورت عدم دسترسی به دستمال بوسیله آرنج تان جلوی دهان و بینی خود را بپوشانیم.

وی در پایان گفت: فاصله دومتری خود را با دیگران حفظ کنیم و جز به ضرورت از خانه بیرون نرویم.

 

 

 

فهرست