علمای اهل سنت آذربایجان غربی:
علما و دانشمندان اهل سنت همواره عاشق زیارت امام رضا (ع) بوده اند
در آستانه قرار گرفتن در دهه کرامت و‌ نزدیک شدن به سالروز ولادت حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع) مصاحبه های جداگانه ای با امامان جمعه و‌ جماعات اهل سنت صورت گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از آذربایجان غربی، در آستانه قرار گرفتن در دهه کرامت و‌ نزدیک شدن به سالروز ولادت حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع) مصاحبه های جداگانه ای با امامان جمعه و‌ جماعات اهل سنت صورت گرفته است که به شرح ذیل می باشد:

امام‌جمعه مهاباد در این خصوص گفت: امام رضا علیه السلام سلاله پاک نبی مکرم اسلام است بنابراین زیارت ایشان همانند زیارت مرقد مطهر پیامبر اسلام است.

ماموستا  امامی افزود: همان شور و‌شوقی که در مدینه و‌در زیارت مزار پیامبر دیده می شود در حرم امام رضا (ع) نیز تداعی می شود.

پیامبر اسلام در حدیثی فرموده اند پاره ای از وجود من در خراسان دفن خواهد شد.

امام جمعه مهاباد اظهارداشت:  زیارت صالحان و‌بزرگان دین از نگاه اهل سنت قابل قبول است چنانکه از علما و شخصیت های بنام اهل سنت همچون عبد الرحمن جامی شاعر بنام ، شیخ احمد جام، طبیب بغدادی و‌دیگر علمای اهل سنت به زیارت امام رضا(ع) رفته اند.

وی به شخصیت امام هشتم پرداخت و گفت: شخصیت امام رضا(ع) برکسی پوشیده نیست و همگان این سلاله پاک رسول خدا را باور کرده و‌به  آن عشق ورزیده اند.

وی به زیارت قبور بزرگان دین از نگاه اهل سنت پرداخته و‌ افزود: زیارت مزار بزرگان دین مورد تاکید علمای اهل سنت است و مهمتر از همه نبی مکرم اسلام خود به زیارت شهدا و یاران خود رفته و‌قرآن تلاوت می کردند.

وی افزود: پیامبر اسلام فرموده اند هرکس به زیارت حج برود ولی مرا زیارت نکند  برمن ستم کرده است.

امام جمعه مهاباد به سیره زندگی امام رضا(ع) اشاره کرده و‌افزود: سیره، سبک زندگی و شخصیت امام رضا(ع) الگویی ماندگار برای مردان سیاست است که به دور از جدال وحدت خود را حفظ کنند.

امام جمعه سیلوانا و‌ عضو شورای روحانیت اهل سنت ارومیه هم اظهارداشت: هیچوقت به زیارت امام رضا(ع) نرفته بودم نخستین بار که همراه علمای اهل سنت رفته بودم  به زیارتگاه کسی رفته بودم ‌این زیارت برایم شور و‌شادی معنوی داشت.

ماموستا نجم‌الدین عزیزیان به فلسفه زیارت اشاره کرده و‌گفت: زیارت تنها متعلق به مسلمانان نیست و‌قبل از اسلام نیز وجود داشته است.

وی افزود: نبی مکرم اسلام در کنار قبر مادر خود ایستاده و‌ طلب مغفرت می کرد و‌حضرت فاطمه (س) در روزهای جمعه به زیارت عموی پیامبر حضرت حمزه(ع) می رفت و‌کنار مزار ایشان نماز خوانده و‌گریه می کرد.

ماموستا عزیزیان اظهارداشت:  درحال حاضر برخی زیارت مزار بزرگان دین و صلحا را نفی می کنند ولی علمای اهل سنت زیارت قبور بزرگان دین را تایید و‌قبول کرده اند.

امام جمعه اهل سنت هفتوان سلماس هم‌ افزود: اولین بار که به زیارت امام رضا (ع) رفتم احساس کردم پیش کسی رفته ام که می تواند و‌این قدرت را دارد که واسطه بین من و خدا باشد و‌موجب استجابت دعایم شود.

ماموستا محمد امین انصاری اظهارداشت: رسول اکرم روزهای دوشنبه به زیارت بقیع می رفت و این زیارت های پیامیر اسلام علامت جواز برای همه ما برای زیارت بزرگان دین است.

وی ادامه‌داد: در نگاهی به تاریخ اهل سنت می بینیم عالمی چون مولانا خالد نقشبندی به زیارت امام رضا(ع) می رود و شعری بالغ بر ۲۳ بیت در شان بارگاه و‌حرم امام رضا (ع) می سراید.

عضو‌شورای روحانیت اهل سنت سلماس گفت: وقتی به زیارت امام رضا(ع) رفتم امام هشتم را دوای تمام دردهای خودم حس کردم.

روحانی کاروان حج تمتع علمای اهل سنت استان نیر افزود: برای اولین بار به زیارت امام رضا رفتم و حرفهای زیادی داشتم  که با امام هشتم در میان گذارم.

ملا عباس رسولی ادامه داد: وقتی به زیارت امام هشتم رفتم مهمان نوازی  و مهربانی او را دیدم هرچند سراپا نقصیر بودم.

وی زیارت از دیدگاه اهل سنت را قابل قبول دانسته و‌ گفت: چنانکه پیامبر اسلام فرموده است هرکس به حج بیاید ولی مرا زیارت نکند برمن ستم کرده است

مسوول دفتر نمایندگی ولی فقیه  در آذربایجان غربی در امور اهل سنت شهرستان سردشت اظهارداشت: اولین باری که خدمت امام هشتم مشرف شدم همان حال و‌ هوای مدینه را داشتم احساس می کردم در مدینه  و درکنار مسجد النبی هستم و شبها فرصتی بود تا در حرم بیتوته کنم  آنجا حال و‌هوای مدینه را استشمام می کردم.

ماموستا بارزو افزود: درتمام مذاهب  زیارت بزرگان دین تاکید شده و‌خود پیامبر به این مهم اشاره کرده و‌ فرموده هرکسی به حج برود ولی مرا زیارت نکند بر من ستم کرده است.

امام جمعه میرآباد سردشت گفت: مولانا خالد نقشبندی از جمله علمای اهل سنت است که به زیارت امام هشتم رفته و‌در شان ایشان و بارگاهش شعر سروده است.

وی به سیره و شخصیت امام رضا (ع) اشاره کرده و اظهارداشت: امام هشتم درزمان خودشان بزرگترین مبلغ دینی مسلمانان بودند  و‌مناظراتی که با مامون صورت گرفته گواه روشنی بر توانمندی و‌علم و‌ دانش بی نظیر این امام بزرگوار است.

امام جمعه سردشت هم افزود: اولین رفتن ها همانند اولین روز رفتن به مدرسه حال و‌هوای خاصی دارد و‌من نیز علاوه براینکه حال و‌هوای خاصی داشتم پس از زیارت نیز شور و‌استیاق زایران اولی مرا به شوق می اورد.

ماموستا محمد واوی اظهارداشت: حال و‌هوای زیارت قابل توصیف نیست  و‌بعدها متوجه شدم کاش زودتر به زیارت می آمدم.

وی ادامه داد: زیارت قبور بزرگان دین و صلحا یکی از مناقشات دربین مسلمانان است برخی به آن دامن زده و‌مردود شمرده اند ولی اولیا همواره مورد محبت مسلمانان بوده اند و درطول تاریخ مسلمانان به آنان اهتمام خاصی داشته اند و ‌در منابع اهل سنت نیز به پیامبر اسلام اقتدا شده و‌ همانگونه که پیامبر اسلام به زیارت قبور می رفت آنها نیز این راه را ادامه می دهند.

وی عبدالرحمن جامی شاعر بنام کشور و‌ اهل سنت را از جمله کسانی می داند که به زیارت امام هشتم رفته است.

ماموستا واوی در تشریح سیره زندگی امام هشتم گفت: امام رضا (ع) در برابر ظالمان ایستاده و به حمایت از مظلومان می پرداخت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست