عملیات کربلای ۵؛ مصداق فرصت سازی از تهدید
حماسه جاودان و به یادماندنی دفاع مقدس افسانه شکست ناپذیری نظام سلطه و قدرت های جهان خوار را باطل کرد و برتری مطلق ایمان و اراده مردم دین مدار ایران اسلامی را بر قدرت های شیطانی به اثبات رساند و به دست فرزندان برومند راستین اسلام و ارادتمندان عاشقان امام خمینی(ره) نظام استکباری با شکست تاریخی روبرو شد.

در حالی این یادداشت به رشته تحریر در می آید که جهان اسلام وحق جویان عالم در غم و اندوه شهادت سردار سرافراز و افتخارآفرین، فرمانده مقاومت در دوران کنونی و از فرماندهان مدبر، بااخلاص و شهادت طلب دفاع مقدس به ویژه عملیات کربلای ۵ سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی به سر می برد و رهروان راه شهیدان در کنار همه آزادی خواهان و حق جویان عالم با عرض ارادت به مقام و جایگاه این شهید والامقام بغض و کینه انقلابی خود را برای گرفتن انتقام سخت از جنایت پیشگان عامل شهادت آن سردار آسمانی در وجود خود تقویت کرده اند.

حماسه جاودان و به یادماندنی دفاع مقدس افسانه شکست ناپذیری نظام سلطه و قدرت های جهان خوار را باطل کرد و برتری مطلق ایمان و اراده مردم دین مدار ایران اسلامی را بر قدرت های شیطانی به اثبات رساند و به دست فرزندان برومند راستین اسلام و ارادتمندان عاشقان امام خمینی(ره) نظام استکباری با شکست تاریخی روبرو شد.

تاریخ دفاع مقدس می تواند برای نسل های آینده موجب افتخار و مباهات و درس آموزی باشد، زیرا تحولات و حوادث این دوران پرافتخار حاوی ارزش های بی نظیر مجاهدت و ایثار، خودباوری، اعتماد به نفس، شهادت طلبی، صبر و استقامت و ولایت مداری است که این ارزش ها همواره مولد حرکت مسئولانه و متعهدانه برای تحقق هدف های بزرگ و متعالی است.سرنوشت جنگ  تحمیلی ۸ساله علیه ملت ایران با درخشش ابتکارات و نوآوری و تجربیات ذی‌قیمت رزمندگان اسلام به ویژه در عملیات های آفندی چون والفجر۸ و کربلای۵ به گونه ای تغییر کرد که تحلیل گران و کارشناسان نظامی دنیا را به تعجب واداشت. عملیات های آفندی رزمندگان اسلام علیه متجاوزان که نقطه اوج آن والجر۸ و کربلای۵ است خلاقیت فرماندهان و رزمندگان را متأثر از عوامل خاص: ایمان، انگیزه، روحیه، اعتقاد به رهبری دینی، ایثار، شهادت طلبی، صبر و استقامت و… را به نمایش گذاشت. یکی از عملیات های افتخارآفرین رزمندگان اسلام در دفاع مقدس که توانست دیواره های دفاعی و پیچیده و موانع متراکم سدکننده و نفوذ ناپذیر سرزمین کاملاً مسلح شرق بصره را در هم شکسته و شرایط جنگی را به نفع جمهوری اسلامی تغییر دهد، عملیات کربلای۵ بود که در لحظات پایانی ۱۸/۱۰/۱۳۶۵ و ساعات آغازین روز  ۱۹ دی در منطقه شلمچه آغاز شد. این عملیات بلافاصله پس از انجام عملیات کربلای۴ که با حمایت های همه جانبه امریکا، شوروی سابق، کشورهای منطقه، از صدام به ویژه اقدمات اطلاعاتی و جاسوسی آنها با ناکامی مواجه شد، آغاز شد. مقطع دو هفته ای زمانی بین عملیات کربلای۴ و عملیات کربلای۵ به شکل نامطلوبی موقعیت برتر ایران را که با فتح فاو حاصل شده بود را تحت تأثیر قرار داد و شرایطی بحرانی به وجود آورد. ضرورت حفظ، تجدید و تثبیت موقعیت برتر نیاز به یک اقدام آنی، وسیع و سرنوشت ساز داشت، از این رو می بایست عملیات در منطقه‌ای دارای ارزش، با به کارگیری سرعت عمل برای کسب پیروزی انجام شود بر این اساس عملیات بسیار مهم کربلای۵ طراحی و به مرحله اجرا در آمد.

تصمیم برای اجرای عملیات کربلای۵ با وجود مشکلات فراوان، وفاداری فرماندهان عملیاتی- که یکی از آنها سردار سرافراز شهید سلیمانی بود- به سرنوشت نظام جمهوری اسلامی، اطاعت عاشقانه آنها از امام(ره) را در آن شرایط خاص جنگ به نمایش گذاشت به این معنا که آغاز عملیات سرنوشت ساز کربلای۵ باوجود بررسی های کارشناسانه فرماندهان عملیاتی و وجود ابهامات و مشکلات متعدد پیش روی آنها در عملیات به دلیل روحیه تکلیف محوری و عشق و ارادت فرماندهان و رزمندگان به رهبری و فرماندهی امام(ره) با روحیه ایمان و اعتقاد به رشادت طلبی مورد توجه قرار گرفت و دلاور مردان عرصه دفاع مقدس در منطقه شلمچه که با دژهای چندگانه و دژهای مثلثی، آب گرفتگی و باتلاق، دژهای هلالی، تپه های دیده بانی، سیل‌بندهای متقاطع، میادین مین، مواضع پی در پی بتنی، دریاچه مصنوعی، دکل های دیده بانی و… مجهز بود عملیات کربلای۵ را طراحی و اجرا کردند. برآورد صاحب نظران این است که در منطقه شلمچه صدها میلیون متر مکعب خاک، سیمان، انبوهی از آهن آلات، ده ها میلیون مین، صدها کیلومتر کانال، میزان بی شماری سیم های خاردار و موانع خورشیدی و… صرف ایجاد موانع شده بود تا رزمندگان اسلام نتوانند در این منطقه عملیات موفق انجام دهند و به نوعی برای دشمنان این سرزمین کاملاً مسلح غیرقابل تصرف قلمداد می شد. علاوه بر وضعیت سرزمین از لحاظ موانع، دشمنان در حمایت از صدام، ارتش بعثی را با عواملی چون: ۱- تکنولوژی برتر به ویژه در زمینه هوایی ۲- دستگاه های جاسوسی و اطلاعاتی ۳- کسب اطلاعات از توانمندی های ایران ۴- حمایتهای تبلیغاتی، سیاسی و اقتصادی و… پشتیبانی و تقویت نمودند و در ساعات پایانی ۱۸/۱۰/۱۳۶۵ و ساعات آغازین بامداد ۱۹/۱۰/۱۳۶۵ رزمندگان اسلام تهاجم خود را برای درهم کوبیدن مستحکم ترین مواضع دشمن آغاز کردند و در یک دوره نسبتاً طولانی با گذر از لحظات بسیار سخت با مقاومت سرسختانه و ایثارگرانه و رشادت های وصف ناشدنی خطوط دفاعی دشمن را درهم شکسته و ارتش بعثی نیز با حملات توپخانه‌ای، بمبارانهای گسترده هوایی و به کارگیری سلاح های ممنوعه شیمیایی نتوانست از پیش روی رزمندگان جلوگیری کند. با این عملیات سرنوشت ساز، رزمندگان اسلام در نزدیکی شهر بصره مستقر شده و موقعیت بازدارنده ای را برای جمهوری اسلامی در برابر حملات وسیع دشمن به شهرها و مردم بی دفاع به وجود آوردند و برتری جمهوری اسلامی را برای کسب پیروزی در جنگ اثبات نمودند و این اثبات برتری باعث:

 • نگرانی دشمنان از روند جنگ،
 • اعتراف بر وجود اراده مطلق در مردم ایران برای ادامه جنگ تا شکست نهایی دشمن
 • اقرار دشمنان بر تعهد شگفت انگیز ملت به انقلاب و نظام و امام(ره)
 • وجود زمینه های پیروزی جمهوری اسلامی و شکست صدام و حامیانش در جنگ و… شد.

هدف عملیات کربلای۵، نزدیک شدن قوای اسلام به شهر بصره به عنوان دومین شهر بزرگ عراق بود تا هم فشارهای سیاسی گسترده ای بر دشمن وارد شود و هم انهدام وسیعی از ارتش بعثی انجام گیرد و هم با توجه به در اختیار داشتن فاو از سوی ایران، بتواند جنوب عراق را با خطر جدی جداسازی مواجه سازد. در عملیات کربلای۵ ارتش بعثی با همه‌ی توان با پاتکهای خود علیه رزمندگان اسلام اقدام کرد و حدود دو سوم استعداد ارتش خود را وارد منطقه نبرد کرد.. لذا می‌توان گفت که شدید ترین و گسترده ترین نبرد‌ها در میان عملیات‌های دوران دفاع مقدس، عملیات کربلای ۵ است.با اجرای عملیات افتخارآفرین کربلای۵ با وضعیت خاص خود نتایجی حاصل شد از جمله:

۱-  این عملیات از سخت ترین نبردهای دوران دفاع مقدس بود که در آن حدود نیمی از توان رزمی ارتش بعثی منهدم شد.

۲- پرمانع ترین و پیچیده ترین خطوط دفاعی دشمن در شلمچه و در شرق بصره و تا عمق ۱۰ کیلومتری خاک دشمن شکسته شد.

۳- عملیات کربلای۵ نشان داد که ایران می‌تواند در سخت ترین شرایط و مشکل ترین جبهه‌ها و از پیچیده ترین موانع عبور کرده و به سوی اهداف مورد نظر پیشروی نماید.

۴- برتری نظامی ایران در برابر دشمن به اثبات رسید.

۵- این عملیات بار دیگر موازنه قوا را به نفع جمهوری اسلامی ایران تغییر داد.

۶- عملیات کربلای۵ شیرازه ارتش صدام را به هم ریخته و زمینه های لازم را برای پیروزی ایران در جنگ فراهم نمود.

با موفقیت رزمندگان در عملیات کربلای۵، امریکایی ها به این نتیجه رسیدند که پیروزی نظامی ایران بر رژیم صدام کاری دور از دسترس نیست و در این راستا ضمن صدور قطعنامه‌ای که حداقل خواسته‌های ایران را داشته باشد با حضور نظامی در خلیج فارس و با گشودن جبهه دریا به روی جمهوری اسلامی ایران، عملاً تلاش کردند از پیروزی نظامی ایران بر صدام جلوگیری نمایند.

قدرت‌های جهانی نیز پس از عملیات کربلای۵ برای اینکه ایران در جنگ پیروز نشود اقدامات گسترده ای انجام دادند از جمله:

 • گسترده تر کردن جنگ شهرها و واگذاری هواپیما و موشکهایی به صدام که بتواند تا عمق ایران را هدف قرار دهد و جنگ شهر‌ها را توسعه دهد از جمله تهران.
 • تقویت همه جانبه‌ی صدام از سوی آمریکا، شوروی و فرانسه

همانگونه که بیان شد در آغازین ساعات نوزدهم دی ماه ۱۳۶۵، عملیاتی بزرگ و سرنوشت‌ساز در عین بُهت و ناباوری دشمن که سرمست از پیروزی‌اش در شکست کربلای ۴ بود، آغاز شد.

چندسالی بود که عملیات‌های بزرگ رزمندگان اسلام در زمستان انجام می‌شد سال ۶۱با عملیات والفجر مقدماتی، سال ۶۲ خیبر، سال ۶۳ بدر، سال ۶۴ والفجر و در دی ماه ۶۵ پس از عملیات بی نظیر والفجر ۸ در فاو، یک عملیات بزرگ آبی خاکی دیگر را انجام دهد. اما! منافقان خبیث این بار، خباثت و وطن فروشی را به اوج رسانده بودند و نفوذی ها، کار خائنانه‌ی خود را انجام داده بودند و دشمنان اسلام با محوریت آمریکا از همه ظرفیت های جاسوسی خود استفاده کردند. عملیات کربلای چهار با عدم الفتح مواجه شد و درهمان روز اول، با تقدیم صدها شهید و مجروح، متوقف گردید و امواجی از غم و اندوه را در دلهای دریایی رزمندگان اسلام پدیدآورد. نه دوستان و نه دشمنان، باور نمی‌کردند، در کمتر از دوهفته بعد، عملیات بزرگ دیگری انجام شود.تقریبا کسی فکر نمی‌کرد که ۱۹دی ماه ۶۵ موعد یک عملیات سرنوشت سازباشد. به حسب ظاهر درست هم بود.زیرا:

با شرایط به وجود آمده، بخش زیادی از نیروهای اسلام به علت شهادت و جراحت، کاهش یافته و ظرف دو هفته جبران آن امکان‌پذیر نبود.

به ویژه این که قرار بود، عملیات جدید هم در منطقه شلمچه – البته در بخش دیگر- انجام شود و طبعا دشمن آماده‌تر از همیشه بود.

منطقه انتخاب شده، دارای هفت لایه و خط دفاعیِ تو در تو و مستحکم به استحکامات افسانه‌ای بود که انجام هرگونه عملیات آبی و خاکی و پیاده و مکانیزه را ناممکن جلوه می‌داد.

این هنر امام بود که آماده بودند از دل یک ناکامی غمبار، یک پیروزی غرور آفرین و دشمن شکن را رقم بزنند. رزمندگان سه قرارگاه کربلا و قدس و نجف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به قلب دشمن زدند و در طول عملیات، به ویژه در پنج روز اول، هفت لایه دفاعی دشمن را در هم فروریخته و معجزه‌ی ایمان را به منصه ظهور رسانیدند.رژیم بعثی در طول این عملیات که ۷۰روز به طول انجامید و حلقه‌های تکمیلی آن در فروردین ماه ۶۶ به انجام رسید، از تمام توان مایه گذاشت. یکصد وهشتاد تیپ کامل و پیاده و مکانیزه را، در مقابل سپاه اسلام، به میدان آورد! پنج هزار توپ و تانک بر سر نیروهای شجاع اسلام آتش می‌ریخت. دشمن جنگ شهرها را هم با بمباران و موشک باران دهها شهر آغاز کرده بود. اما تدبیر سپاه اسلام و تقدیر الهی این بود که ” سنگین ترین و بزرگترین و گسترده ترین عملیات سپاه اسلام در سرزمین حساس و تعیین کننده شلمچه انجام شود و رزمندگان اسلام به دروازه‌های شرقی بصره برسند. دشمن در این عملیات شکست سنگینی را متحمل شد. در مقابل سپاه اسلام ، به پیروزی درخشان و سرنوشت ساز خود دست یافت. با کربلای ۵ بود که دشمن برای همیشه فهمید ایران انقلابی را باجنگ نظامی نمی‌توان از پای در آورد.

با کربلای پنج بود که استکبار فهمید، ایرانیان پس از انقلاب به هدایت یک رهبر الهی و انقلابی با نسل تربیت شده در کوران حوادث، حاضرند. جرقه‌ی پذیرش قطعنامه و تن دادن به قطعنامه از همین جا در ذهن دشمن زده شد. فکری که البته یکسال و نیم بعد در تیرماه ۶۷ عملی شد و دشمن مجبور شد با عقب نشینی از اهداف شیطانی خود دست بردارد.

وقتی سخن از منطق تبدیل تهدید به فرصت در اندیشه حضرت امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) به میان می آید؛    باید سخن و  عملی که برخوردار از سه لایه: ” عقلانی”؛ ” وحیانی” و ” تاریخی” است را مورد توجه قرار داد.در بین معارف قرآنی، شاید سنت‌های الهی محکمترین پشتوانه‌ی نگرش تبدیل تهدید به فرصت و قصص قرآن گویاترین نمونه‌های ارائه شده در این راستا هستند.

” سنت پیروزی حق برباطل”، ” سنت ابتلاء مومنان به مصائب برای رشد آنان”، ” سنت نزول برکات از رهگذرایمان و تقوا واستقامت”، ” سنت نصرت مومنان ِ یاری کننده‌ی خدا”، ” سنت راهنمایی مومنان مجاهد در راه خدا”، ” سنت وابستگی تغییر سرنوشت به تغییر داوطلبانه خود و جامعه”، ” سنت عدم سلطه شیطان بر مومنان”، ” سنت ایجاد رعب در دل دشمنان جبهه اسلام “، ” سنت اِمهال به دشمنان برای ازدیاد کفر وضلالت ایشان، ” سنت به اسیتصال کشاندن و در مخمصه انداختن کفار”، ” سنت گداختن مومنان در شعله‌های فتنه و امتحان و ابتلاء به خیر وشر”، ” سنت در کمین بودن خدا برای انتقام از مستکبران”، ” سنت فرو ریختن عذاب الهی و خواری مستکبران در اوج قدرت ” و….

با واکاوی اندیشه و سیره‌ی امام خمینی(ره) و امام خامنه‌ای(مدظله العالی) در طول حدود هفت دهه (از  ۱۵خرداد ۴۲ تاکنون) فهرستی از نگرشها، مبانی و اصول فکری و سیره و منش این دو بزرگوار به دست می‌آید که برای هر کدام از آن، نمونه‌های عینی و قابل ارائه وجود دارد که استخراج و تدوین آن، با نگاه  تبیینی اصل ِ تبدیل تهدید به فرصت، گنجینه‌ای گرانسنگ را از این موضوع زیبا و آموزنده و فرصت ساز در اختیار جامعه قرار خواهد داد.

۱. ایمان به سنت‌ها و وعده‌های الهی در نصرت حق و جبهه حق؛

۲. نگاه ژرف و عمیق به حوادث و مسائل مبتنی برتفکرناب توحیدی؛

۴. نگاه همه جانبه و عمیق به حوادث و پرهیز از سطحی نگری، جزءنگری و مقطعی نگری؛

۵. باور به خود و خدای خود و آئین خود و مردم خود و هدف و راه خود؛

۶٫ شناخت دقیق و درست نسبت به دشمنی، به دشمنان، به نقاط قوت و ضعف دشمنان در مقاطع مختلف؛

 1. شناخت دقیق به محیط نزدیک و میانی و دور ایران اسلامی و عمق راهبردی ایران و برقراری ارتباط عاطفی و لایی عمیق با مسلمانان کشورهای اسلامی؛

۸٫ پافشاری و استقامت برگفتمان مقاومت و استقامت و پرداخت هزینه‌ی آن برای عزت و سیادت ملت و تضمین آینده کشور؛

 1. باور عمیق و مبتنی بر حقیقت بر روشن بودن آینده نظام و انقلاب و کشور؛

 

در زمینه اهمیت عملیات پیروزی آفرین کربلای ۵   باید گفت تبدیلِ تهدید ناکامی عملیات کربلای ۴ به فرصت پیروزی بزرگ عملیات کربلای پنج را در عوامل مختلفی می‌توان برشمرد که مهمترین آنها عبارتند از:

۱. اعتماد و اتکاء به وعده‌های الهی در نصرت بندگان خود؛

 1. تکلیف محوری و روحیه عمل به وظیفه و عمل بهنگام؛
 2. زمان شناسی و عملِ در لحظه با نگاه استفاده ازفرصت زمانی مناسب؛
 3. انسجام و هماهنگی و وحدت بین قوا و نیروهای رزمنده با تقویت انگیزه درونی و بیرونی رزمندگان.

از مهم ترین نتایج عملیات کربلای ۵ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. دلسرد و مأیوس شدن دشمنان و جبهه کفر؛
 2. افزایش تلاش های بین المللی برای پایان دادن به جنگ؛
 3. در هم شکسته شدن قوی‏ترین پدافند دشمن در عمق خاک رژیم بعثی عراق؛

در یک جمع بندی کلی می توان گفت عملیات کربلای ۵ از مهم ترین عملیات های دفاع مقدس محسوب می شود که با یاری خداوند متعال، رهنمودهای حکمیانه حضرت امام خمینی(ره) و نیروهای مسلح مؤمن، انقلابی و کارآمد به موفقیت دست یافت.

در دوران کنونی و با توجه به افزایش هجم توطئه ها و دشمنی های دشمنان، حفظ بصیرت، بهره گیری و مورد توجه قرار دادن راه شهدا و مطالعه زندگینامه آنان به ویژه  شهید سرفراز افتخارآفرین جهان اسلام و جهان بشری سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی می تواند راهگشا و چراغ راهی برای رهپویان مسیر حق جهت نیل به سعادت و پیشرفت همه جانبه باشد.

 

دکتر عباسعلی فرزندی

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست