شناسه خبر: 12091

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=12091

امام جمعه اهل سنت تالش :
عیب جویی عین نا بخردی و بد اخلاقی است
حجت الاسلام حسین خانی ‌پور در خطبه ‌های نماز جمعه در مسجد محمدیه شهرستان تالش به تبیین صفت عیب جویی طبق آیات و روایات پرداخت و گفت: عیب جویی عین نا بخردی و بد اخلاقی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از گیلان؛ حجت الاسلام حسین خانی ‌پور در خطبه ‌های نماز جمعه در مسجد محمدیه شهرستان تالش به تبیین صفت عیب جویی طبق آیات و روایات پرداخت و گفت: عیب جویی عین نا بخردی و بد اخلاقی است.

وی در ادامه سخنان خود به تبیین تفاوت عیب جویی و انتقاد پرداخت و با بیان اینکه عیب جویی یکی از اعمال ناپسند در احکام و دستورات دینی می باشد، اظهار داشت: گاهی اوقات عیب جویی با انتقاد اشتباه گرفته می شود و کسی که عیب جو می باشد خود را منتقد معرفی می کند اما این اشتباه است، زیرا متاسفانه این عمل ناپسند در بیشتر اوقات منجر به خطر افتادن آبروی دیگران می شود و تبعات منفی دیگری به همراه خواهد داشت.

امام جمعه اهل سنت مسجد محمدیه شهرستان تالش با بیان اینکه گاهی پرسش های ما در مورد همدیگر برای عیب جویی و بردن آبروی یکدیگر است، خاطر نشان کرد: عیب جویی با نصیحت کردن و امر به معروف و نهی از منکر فرق دارد زیرا در نصیحت کردن دیگران، نیازی به جست و جو در احوال آنان نیست.

وی با اشاره به اینکه امر به معروف و نهی از منکر از فرایض الهی است و در تعالیم دینی به آن تاکید شده و شرایط و آدابی دارد که باید رعایت شود، افزود: همه انسان ها عیب ها و ضعف هایی دارند و بر ما واجب است که اول عیب خود را پیدا کنیم و در صدد برطرف نمودن آن درآییم، زیرا کسی که نقصی دارد نمی تواند دیگران را اصلاح کند.

حجت الاسلام حسین خانی ‌پور دلیل اصلی عیب جویی از دیگران را پنهان کردن عیب خود عنوان کرد و گفت: وقتی انسان جایگاه خود را بالاتر از دیگران می بیند آنچه را که برای خود نمی پسندد، برای دیگران بر می گزیند.

وی با بیان اینکه آنچه برای خود نمی پسندی برای دیگران نپسند، از روایات دینی ما است، اضافه کرد: عیب جویان غالبا عیب دیگران را به خوبی می بینند و بر عکس عیب خود را هرگز نمی بینند در حالی که این عین نا بخردی و بد اخلاقی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست