امام جمعه اهل سنت مسجد الخلیل خاش
عید قربان عید بسیار بزرگ و پر معنا، پربار و پرثمری برای امت اسلامی است
سیدنا علی علیه السلام دو گوسفند آوردند تا قربانی کنند و از ایشان سوال شد که شما یک نفر هستید پس چطور دوتا گوسفند آورده‌اید، امام فرمودند رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به من وصیت کرده‌اند که برای من قربانی ذبح کن لذا یک قربانی برای من است و قربانی دیگر برای رسول خدا است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از سیستان و بلوچستان مولوی عثمان ریگی کوته امام جمعه مسجد الخلیل اهل سنت خاش در گفتگو با خبرنگار با ما به مناسبت عید سعید قربان گفت عید قربان عید بسیار بزرگ و پر معنا، پربار و پرثمری برای امت اسلامی است. در این عید دو مولفه خاص وجود دارد که یکی از آن دو مولفه روز عرفه است.
وی افزود: روز عرفه نسبت به بقیه ایام سال بسیار پر فضیلت و پر برکت است و عبادت و روزه گرفتن در این روز ثواب بسیاری برای مسلمانان دارد.

مولوی ریگی کوتاه در ادامه گفت مولفه دیگر عید قربان قربانی است. آنهایی که توانمند هستند می توانند شتر، گاو یا گوسفند یا میش قربانی کنند که سن شتر حداقل باید ۵ سال و گاو حداقل دو سال و میش یا گوسفند هر کدام یک سال داشته باشند
وی گفت: قربانی دهنده می تواند هم برای خود و هم برای خویشاوندان خود قربانی بدهد و در روایت آمده است که سیدنا علی علیه السلام دو گوسفند آوردند تا قربانی کنند و از ایشان سوال شد که شما یک نفر هستید پس چطور دوتا گوسفند آورده‌اید، امام فرمودند رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به من وصیت کرده‌اند که برای من قربانی ذبح کن لذا یک قربانی برای من است و قربانی دیگر برای رسول خدا است.

امام جمعه الخلیل خاش گفت حتما یادمان باشد که در قربانی دادند فقرا را شریک کنیم و خداوند به ما توفیق بهره مندی از فضائل و برکات این عید مبارک را بدهد انشاالله

فهرست