امام جمعه اهل سنت تکاب
غرور از دیدگاه قرآن،خدا روزی رسان همه موجودات زنده است و از سفره خدا رزق می گیرند
ماموستا یحیی اسماعیلی در نماز جمعه گفت: بزرگترین آفت از بعد روانی غرور است ، امام جمعه باید شجاع و مومن و خداترس باشد و مردم را آگاه کند نسبت به مسائل مذهبی و دینی و احکام شرع را برای مردم تبیین کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از آذربایجان غربی، خطبه های نماز جمعه این هفته به امامت حاج ماموستا اسماعیلی با حضور پرشور و حداکثری برادران و خواهران  اهل سنت شهرستان تکاب برگزار شد.

امام جمعه در ابتدا مردم را به تقوای الهی ورعایت حدود الهی و انجام عبادات و طاعات و تبعبت از سیره پیامبر (ص) دعوت نمود.و اشاره به سوره اعراف آیه ۱۴۶ کرد و گفت: به آسانی به آیات من پشت می کنند آنهایی که مغرورند و نفسشان بر آنها غلبه می کند اگر آنها آیات ما را ببینند به آن باور نمی کنند و اگر راه رشد به آنها نشان دهیم آن را قبول نمی کنند ولی اگر راهی غیر از هدابت را نشان دهند آن را قبول می کنند.

مشرکین غافل هستند و غفلت ریشه تمام بدبختی های جامعه است. حدیث : وارد بهشت نمی شود کسی که در دلش مثقال ذره ای تکبر و غرور باشد و وارد جهنم نمی شود کسی که مثقالی ایمان در دلش باشد

مال و ثروت و نسب و زیبایی غرور می آورد ماموستا اسماعیلی در ادامه بیان کرد:

عامل بعدی غرور عبادت است . گاهی کسی وجود دارد نماز می خواند حتی نماز شب می خواند ولی شیطان در دلش نفوذ می کند و به آن عبادت مغرور می شود و از رحمت خدا دور می شود.

حضرت غوث به مقامی از عرفان و خداشناسی رسیده بود که تعریف می کند روزی ندایی بر من آمد که ای غوث تو دیگر لازم نیست نماز بخوانی اما او ندا را تشخیص می دهد و می گوید ای شیطان ملعون نماز بر پیامبر واجب شد من که هستم در مقابل پیامبر که دیگر نماز نخوانم

وی گفت: علم و سواد غرور می آورد .بسیاری از علمای دینی نتوانستند خود را از غرور دور کنند و غرور باعث شد که مسیر دین را گم کنند و کار را به جایی بکشانند که به اصول دین اشکال بگیرند و تفاسیر غلطی از دین به مردم ارائه دهند.

امام غزالی : عالم واقعی شاکر به خداست بخاطر علمش و مغرور نمی شود.

خطیب جمعه افزود: عالم واقعی در مقابل حوادث روزگار همیشه شاکر است و هیچگاه غرور را به خود راه نمی دهد.

حدیث :  مردم همانند معادن طلا و جواهر هستند که هر چه از آن اکتشاف و استخراج کنی غنی تر می شود

مقام و مسئولیت غرور می آورد مگر اینکه آن مسئولیت را جایگاهی برای خدمت به مردم بداند.

دنیا مثل لانه عنکبوت است که با کوچکترین ضربه و باد از بین می رود چون فانی است دنیا اگر وفا داشت برای پیامبر وفا داشت

اسماعیلی گفت: تقوا در کار و معامله و علم و پست و مقام باعث میشود از غرور رهایی یابیم

خدا روزی رسان همه موجودات زنده است از پرندگان و چرندگان تا انسان از مومن و غیر مومن گرفته تا فاسد و بی دین همه از سفره خدا رزق می گیرند.

وی در ادامه بیان کرد: مسئله اهداف تشکیل حکومت در اسلام بسیار مهم است که چهار مورد هستند

  • هدایت مردم به خداشناسی
  • عدالت اجتماعی میان اقشار مردم
  • عوامل گسترش کارهای خوب و بد را بشناسد و آنها را تقویت و تضعیف بکند
  • از بین بردن آثار خرافات و شرک در جامعه

امام جمعه اهل سنت تکاب اشاره کرد: که نماز جمعه از صدر اسلام تا به امروز از ارکان مهم دین اسلام بوده و هست. از اولین نماز جمعه به امامت آیت الله طالقانی تا به امروز که به سالگرد آن نزدیک می شویم همواره نماز جمعه برگزار شده و مردم خداشناس در آن حضور داشته اند.

وی گفت: امام جمعه باید شجاع و مومن و خداترس باشد و مردم را آگاه کند نسبت به مسائل مذهبی و دینی و احکام شرع را برای مردم تبیین کند

امام جمعه همواره زیر ذره بین مردم است پس باید از همه ابعاد مواظب رفتار و اخلاقش باشد

امام جمعه باید مشکلات جامعه را برای مردم بازگو کند امام جمعه باید اهل مطالعه و علم باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست