شناسه خبر: 61622

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=61622

فتح خرمشهر نماد مقاومت و نویددهنده آزادسازی بیت‌المقدس؛
توجه به این نکته مهم است که فتح خرمشهر نماد مقاومت و نویددهنده آزادسازی بیت ­المقدس و قدس شریف از چنگال اشغالگران و صهیونیست­ های خون­ آشام است، تبیین این مهم در شرایط کنونی بسیار ضروری است.

جنگ تحمیلی با الطاف الهی و مقاومت و ایستادگی ملت ایران، فداکاری­ها و رشادت­ های رزمندگان اسلام از یک تهدید بزرگ به فرصتی تاریخی تبدیل شد که امروزه پس از چهار دهه و در شرایطی که توطئه­ های گوناگون و فتنه­ های پیچیده و سهمگین دشمنان در عرصه­ های مختلف علیه انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی دنبال می­ شود، اهداف شوم و شیطانی دشمنان را خنثی نموده است، در این راستا عملیات پیروز بیت­ المقدس و حماسه بی­نظیر فتح خرمشهر از نقاط عطف و ماندگار دفاع مقدس است، زیرا نماد مقاومت و سرمنشا پیروزی­ های بزرگ در عرصه­ های مختلف است.

در روز سوم خردادماه سال ۶۱ پس از ۲۴ روز جنگ سخت رزمندگان ایران اسلامی با متجاوزان بعثی خرمشهر که در چهارم آبان ماه ۵۹ پس از ۳۵ روز مقاومت مردمی به اشغال بعثی­ ها درآمده بود پس از نوزده ماه اشغال و اسارت بار دیگر به آغوش میهن اسلامی بازگشت و خبر آزادسازی این قطعه از سرزمین ایران اسلامی ملت ایران و دیگر مسلمانان را خوشحال کرد و دشمنان اسلام را در بهت و حیرت فرو برد. برفرازی مجدد پرچم پرافتخار ایران اسلامی بر فراز خرمشهری که توسط جنایت­کاران بعثی به عنوان ابزار و آلت دست دشمنان قسم خورده اسلام و ایران اسلامی به خاک و خون کشیده شده و خونین شهر نام گرفته بود ضمن اینکه ملت ایران را خوشحال کرد باعث شادی و امیدواری همه­ ی مسلمانان و آزادی­ خواهان عالم به آینده­ای روشن شد که با بهره­ گیری از این فتح معجزه آسا بتوانند شر دشمنان اسلام و مسلمانان را از سر جوامع اسلامی کوتاه کنند که تصور و تصویر آزادسازی بیت­ المقدس از چنگال صهیونیست­ ها در محور آن قرار دارد.

در عملیات بیت­ المقدس عنایات ویژه الهی شامل حال رزمندگان اسلام و ملت ایران شد و سرانجام در کمال امیدواری رزمندگان به لطف و رحمت الهی و در اوج ناباوری دشمنان اسلام خرمشهر از چنگال گرگ­ صفتان بعثی آزاد شد و بار دیگر ناکارآمدی محاسبات غلط مادی و غفلت از قدرت الهی و کارآمدی ایمان و معنویت به اثبات رسید. فتح خرمشهر حماسه بزرگ دفاع مقدس ملت ایران است که از زوایای گوناگون دارای اهمیت است، به گونه­ ای که با گذشت حدود چهار دهه از آن عملیات افتخارآمیز همچنان صاحب­ نظران از عوامل پیروزی رزمندگان در تعجب هستند.

در حقیقت فتح خرمشهر معمایی است که حل آن را باید در انگیزه و عمل مردان خداجویی جستجو کرد که با بهره ­گیری از ظرفیت­های فردی و اجتماعی ملت ایران و با اتکا به قدرت الهی این معجزه تاریخی در تاریخ اسلام و ایران را به ثبت رساندند. نگاهی به عملیات بیت­ المقدس و عوامل پیروزی­ آفرین آن و آثار و نتایج فتح خرمشهر همواره از ضرورت­ های پیش ­برنده به حساب می­ آید.

پیروزی رزمندگان اسلام در عملیات بیت­ المقدس و آزادسازی خرمشهر مرهون عواملی است که: ۱- وحدت و انسجام رزمندگان اعم از ارتش، سپاه و نیروهای مردمی ۲- روح ایمان و ازخودگذشتگی ۳- تحول روحی و معنوی ۴- سخت­ کوشی و ابتکار و خلاقیت رزمندگان در صحنه­ های نبرد و… از ناحیه مدافعان کشور به عنوان عوامل محوری زمینه ساز مطرح بوده و عله­ العلل این پیروزی الطاف الهی و امدادهای غیبی بود چنان­چه امام خمینی (ره) آن را مسئله ای غیرعادی و مافوق طبیعت معرفی کردند و فرمودند: «فتح خرمشهر یک مسئله عادی نبود، اینکه پانزده الی بیست هزار نفر به صف برای اسارت بیایند و تسلیم شوند، مسئله عادی نیست، بلکه مافوق طبیعت است».

عملیات بیت­ المقدس و آزادسازی خرمشهر، از دید صاحب­ نظران نظامی و کارشناسان جنگ بیش از آنکه به عنوان یک عملیات نظامی تلقی شود، بیشتر شبیه به یک معجزه مورد توجه قرار گرفته است، چون کارشناسان نظامی بر این باور بودند که آزادسازی خرمشهر عملیاتی غیرممکن بوده است، زیرا حجم بالای نیروهای زرهی، پیاده و مکانیزه و هزاران وسایل جنگی و تجهیزات مدرن، اقدامات گسترده مهندسی و… همگی حاکی از آن بود که فتح خرمشهر ممکن نیست، اما رزمندگان اسلام با بهره­مندی از الطاف الهی و به کارگیری ظرفیت­ های خود فراتر از محاسبات مادی این معجزه تاریخی را رقم زدند. حماسه عظیم بیت­ المقدس و فتح معجزه­ آسای خرمشهر باعث: ۱- سلب قدرت مانور سیاسی رژیم بعثی و حامیان آن در محافل سیاسی جهان ۲- پذیرش حق حاکمیت نظام جمهوری اسلامی توسط دشمنان ۳- انفعال رژیم بعثی عراق و عقب­ نشینی از خواسته­ های نامشروع خود ۴- فروریختن اعتماد کاذب سران غیرمردمی کشورهای منطقه به توانایی صدام ۵- تثبیت نظام مقدس جمهوری اسلامی به عنوان نظامی مستقل و توانا در دفاع از منافع خود و… شد.

بی­ تردید آزادسازی خرمشهر از جهات مختلفی اهمیت دارد، از جمله اینکه ۱- با این پیروزی بزرگ جنگ تحمیلی علیه ایران اسلامی به مرحله­ ی جدیدی وارد شد که رزمندگان اسلام با بهره­ گیری از ظرفیت­ های این پیروزی معجزه­ آسا حملات کوبنده و پی در پی خود را علیه متجاوزان بعثی دنبال کردند و مرحله به مرحله پیروزی­ های جدیدی را برای ملت ایران به ارمغان آوردند. ۲- این فتح و پیروزی، آمریکا و سایر قدرت­ های مادی دشمن انقلاب اسلامی را به موضع دفاعی واداشت و… آنها قبل از پیروزی فکر می­ کردند که صدام می­ تواند با شکست ایران اسلامی منافع از دست رفته غرب را با ژاندارمری رژیم بعث به آنها برگرداند، اما با فتح خرمشهر نه تنها تفکر شکست ایران غیرممکن شد، بلکه ترس و وحشت سقوط صدام بر آنها سایه افکند، به گونه­ ای که برای نجات صدام از سقوط می­ باید از ظرفیت­ های خود در منطقه استفاده کنند.

عملیات معجزه­ آسای بیت­ المقدس که در تاریخ ۱۰ اردیبهشت سال ۶۱ به هدف آزادسازی خرمشهر و بیرون راندن متجاوزان بعثی از میهن اسلامی آغاز شد طی چهار مرحله سخت ادامه یافت و سرانجام در سوم خردادماه منجر به آزادسازی خرمشهر شد. با آزادسازی بیش از ۵۵۰۰ کیلومترمربع از سرزمین اسلامی از لوث وجودی بعثی­ ها، هلاکت بیش از ۱۶۰۰۰ از متجاوزان و ۱۹۰۰۰ اسیر، انهدام ۵۵۰ تانک و نفربر، ۵۰ هواپیما و… پایان یافت، اما این پایان آغازی بر افتخار­آفرینی های بعدی مدافعان ایران اسلامی بود.

فتح خرمشهر و شرایط و پیچیدگی­ های عملیات بیت­ المقدس یکی از نقاط مهم و تعیین­ کننده تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برشمرده می­شود، زیرا خرمشهر چهارمین بار بود که در تاریخ ایران به اشغال درمی­ آمد و این اشغال در شرایطی بود که همه قدرت های مادی جهان حامی متجاوزان و اشغالگران این شهر بودند که پس از ۳۴ روز مقاومت قهرمانانه مردمی در آبان ماه ۱۳۵۹ توسط ارتش بعثی اشغال و ویران شده بود و بعثی­ ها حدود ۱۹ ماه همه اقدامات نظامی را برای حفظ این شهر انجام داده بودند. دشمنان در سه مرحله پیشین با تحمیل اهداف خود خرمشهر را به ایران برگرداندند. در عهدنامه ارزنه­الروم با چشم­ پوشی ایران از سلیمانیه، تن دادن ایران به عهدنامه پاریس و صرف نظرکردن از هرات و درنهایت حاکمیت انگلیس بر ایران در جریان جنگ دوم جهانی آثار زیان­بار سومین بار اشغال بود، اما چهارمین اشغال توسط دشمنان که برای سقوط جمهوری اسلامی دنبال می­شد سرنوشت دیگری را برای ایران اسلامی رقم زد.

ادامه اشغال برای دشمنان در حدی عادی به نظر می­رسید چنان­که صدام با غرور اعلان کرده بود در صورت بازپس­گیری خرمشهر از سوی ایران کلید بصره را تقدیم ایرانیان خواهد کرد و رادیو بی بی سی هم به عنوان سخنگوی دشمنان ضمن تاکید بر دشواری بازپس­گیری خرمشهر به دلیل تبدیل شهر به سنگرهای دفاعی مستحکم ارتش بعثی گفته بود: چنانچه ایرانیان درصدد بازپس­گرفتن خرمشهر برآیند سخت­ ترین گردو را برای شکستن برگزیده­ اند و… اما علی­رغم چنین تصورهایی که با جنگ روانی و رسانه­ ای و تهدیدات سیاسی- نظامی دشمنان همراه بود فرماندهان و رزمندگان مومن، متعهد، ایثارگر و… ایران اسلامی با طراحی و اجرای این عملیات معجزه­ آسا آنچه در تصورها و تصویرها ناشدنی جلوه داده می­ شد را به عنوان یک حقیقت ماندگار در تاریخ به ثبت رساندند و این بار بازپس­گیری خرمشهر نه تنها باعث فدیه دادن ایران نشد، بلکه حماسه آزادسازی خرمشهر آن هم با اتکا به ظرفیت­ های درونی به عنوان سندی ماندگار در تاریخ ایران و امت اسلامی ثبت شد، سندی که مقاومت را به عنوان رمز موفقیت برای ملت ایران و دیگر مسلمانان به یادگار گذاشت. اهمیت فتح خرمشهر به شجاعت ها، فداکاری ها، مقاومت ها، ایثارها، شهادت­ طلبی­ ها و… رزمندگان، توکل، تلاش، تدبیر و سخت کوشی طراحان عملیات بیت­ المقدس برمی­گردد که امام خمینی(ره) فرمودند: «خرمشهر را خدا آزاد کرد» و رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله) فرمودند: «حماسه مقاومت و آزادی خرمشهر، حادثه­ ای بی نظیر در تاریخ جهان است، خرمشهر به پرچم سرافرازی  و پایداری ملت ایران مبدل شده است. حماسه خرمشهر، باید جای خود را در دنیا پیدا کند».

فتح خرمشهر یک مسئله عادی نبود، بلکه معجزه الهی و امداد غیبی بود که به وسیله فرماندهان مخلص، تلاشگر و متوکل و رزمندگان ایثارگر رقم خورد، این پیروزی برای دشمنان چنان سخت و باورنکردنی بود که دستگاه­ های تبلیغاتی و رسانه­ ای غرب را مجبور ساخت تا به این پیروزی بزرگ اعتراف نمایند و آن را ضربه شکننده و راهبردی بر ماشین جنگی ارتش بعثی برخوردار از حمایت­ های جهانی تلقی کنند. خرمشهر حماسه­ ای جاوید، نماد رشادت ها، ایثارها و جان فشانی­ هایی است که نوید آزادسازی بیت­ المقدس و قدس شریف می­ دهد. سوم خرداد در حقیقت از ایام­ الله فراموش نشدنی و ماندگار ملت ایران در تاریخ انقلاب اسلامی است که فاتحان آن را باید فاتحان قلب های مشتاق مسلمان و آزادی­ خواهان جهان نامید. با فتح خرمشهر دنیا به ایمان، شجاعت، ایثار، قدرت ناشی از معنویت فرماندهان و رزمندگان ایران اسلامی  پی برد و استکبار  جهانی با قدرت جدیدی در جهان روبه رو شد، این فتح معجزه­ آسا آثار و پی­امدهای فراوانی به دنبال داشت، فتح خرمشهر نمادی از خودباوری، عزم راسخ و اتحاد میهنی و اسلامی ملت ایران بر محور آرمان­ ها و اهداف ماندگار جمهوری اسلامی در برابر خواسته­ های نامشروع دشمنان است، برخی از آثار و پی­امدهای آزادسازی خرمشهر عبارت­اند از:

 1. فتح خرمشهر و پیروزی بزرگ رزمندگان اسلام در عملیات بیت المقدس آمریکایی ها را غافلگیر نمود و آنها را به صورت فزاینده­ای نگران کرد.
 2. آزادسازی خرمشهر در نظر استکبار جهانی و وابستگان آنها در منطقه به منزله سقوط رژیم بعثی عراق و تزلزل در ارکان رژیم­های غیرمردمی منطقه تلقی شد.
 3. عملیات بیت­ المقدس و فتح خرمشهر توازن سیاسی در منطقه را به سود ایران اسلامی تغییر داد.
 4. فتح خرمشهر برگ برنده را از رژیم بعثی عراق گرفت و شکست نظامی و سیاسی صدام را زمینه سازی کرد.
 5. فتح خرمشهر محاسبات و معادلات سیاسی- نظامی دشمنان را به هم زد و درهم پیچید.
 6. عملیات بیت المقدس و فتح خرمشهر آنچنان بر دشمنان امت اسلامی اثر گذاشت که چند روز پس از آن ارتش صهیونیستی رژیم اشغالگر قدس تجاوز گسترده خود را به جنوب لبنان و اردوگاه­ های فلسطینی­ ها را آغاز و این مناطق را اشغال نمود تا به این وسیله زمانی برای تجدید قوا برای ارتش بعثی فراهم نماید.
 7. و …

با نگاهی گذرا به شرایط حاکم بر زمان عملیات بیت­ المقدس و حماسه فتح خرمشهر می­ توان به حقایقی اشاره کرد که برخی آنها عبارت­اند از:

 1. فتح خرمشهر نماد و نمودی از ایستادگی و مقاومت ملت ایران در حفظ ارزش­ ها است و این فتح علاوه بر فتح سرزمین اسلامی فتح ارزش­ های اسلامی است.
 2. فتح خرمشهر نماد مجد و عظمت ارزش­ های اسلامی و نقطه عطف دفاع مقدس در معادلات جنگ تحمیلی به حساب می ­آید.
 3. سوم خرداد نشانگر خودباوری دینی- میهنی ملت ایران در شرایط سخت است.
 4. فتح خرمشهر نمادی از کارآمدی مقاومت، ایثار و فداکاری بوده و به عنوان کلید و رمز موفقیت ایران اسلامی است.
 5. حماسه آزادسازی خرمشهر صرفا یک رویداد نیست، بلکه نماد یک فرهنگ دربردارنده ایمان، غیرت، همت، ایثار، فداکاری و… است که در مفهوم «مقاومت» تجلی دارد.
 6. حماسه آزادسازی خرمشهر از رویدادهای ماندگار و سرنوشت ساز دفاع مقدس است که درس­ها و عبرت­ های آن برای همیشه می­ تواند آموزنده، الهام بخش و رهگشا باشد.
 7. یوم الله سوم خرداد و سالروز فتح معجزه آسای خرمشهر حماسه جاویدان و گویای پایداری و مقاومت ملت ایران است و درسی برای دشمنان این نظام دارد که آن­ها بدانند ملت ایران همواره در پای آرمان ها و اهداف خود ایستاده است.
 8. الگوی حماسه آزادسازی خرمشهر به عنوان نسخه مقاومت و تسلیم ناپذیری در برابر دشمنان ضامن پیروزی در مقابل زیاده خواهی قدرت­ های سلطه­ گر و در راس آنها دولت منفور و بی­ منطق آمریکا است.
 9. از لطایف و ظرایف عملیات منجر به آزادسازی خرمشهر نام آن عملیات است که الی بیت المقدس نام گذاری شده بود، به این معنا که آزادسازی خرمشهر زمینه ای برای خلع ید متجاوزان از سرزمین های اسلامی بود که نماد آن آزادسازی بیت المقدس از چنگال صهیونیست­ های ضد بشریت است.
 10. حماسه آزادسازی خرمشهر همچنان به ملت ایران درس مقاومت و ایثار می­ دهد و مصونیت­ آفرینی برای کشور و موفقیت در مقابل آرایش جنگی دشمنان که اشغال خرمشهرها را در نبرد اراده­ ها دنبال می­کنند، در پناه مقاومت و ایثار تضمین می­ کند.
 11. امروزه ملت آگاه، بصیر و متعهد ایران اسلامی توجه دارد که تنها راه برون­ رفت از موانع و کارشکنی­ های دشمنان تمسک به روحیه­ ی مقاومت، اتکا به الطاف الهی و بهره­گیری از توانمندی­ های درونی کشور برای حل مسیر پرافتخار استقلال و پیشرفت است و این نگرش متکی به پیشینه کارآمدی مقاومت در حماسه آزادسازی خرمشهر است.

در یک نگاه کلی می­ توان گفت: ملت ایران با بهره ­مندی از الطاف الهی و در پناه مقاومت و ایستادگی در مقابل دشمنان جنگ تحمیلی را به عنوان یک تهدید بزرگ به فرصتی تاریخی تبدیل کرد که امروزه پس از گذشت حدود چهار دهه از آغاز آن فرصت­ ها برای پیشبرد اهداف خود بهره می­ گیرد. در این زمینه عملیات پیروز بیت ­المقدس و حماسه فتح خرمشهر از نقاط عطف و ماندگار آن دوران نورانی به حساب می­ آید. فتح خرمشهر در اوج ناباوری دشمنان و در کمال لطف و رحمت الهی اتفاق افتاد. در عملیات افتخارآمیز بیت­ المقدس و آزادسازی خرمشهر وحدت و انسجام رزمندگان، روح ایمان و ازخودگذشتگی، سخت­ کوشی و مقاومت رزمندگان زمینه­ ساز جذب الطاف الهی و امدادهای غیبی شد. این حماسه عظیم علاوه بر سلب قدرت مانور دشمنان، پذیرش حق حاکمیت نظام جمهوری توسط دشمنان، عقب نشینی آنها از خواسته­ های نامشروع خود و… کارآمدی مقاومت و ایثار را به نمایش گذاشت که در دوره­ های مختلف به عنوان یک فرهنگ الهام ­بخش برای ملت ایران و دیگر ملت­ های مسلمان مطرح بوده و ضامن پیروزی در مقابل زیاده­ خواهی قدرت­ های سلطه­ گر است، زیرا این حماسه تاریخی همچنان به ملت ایران درس مقاومت می­ دهد. در شرایط کنونی که دشمنی دشمنان علیه ملت ایران در اوج قرار دارد و آنها آرایش جنگی خود را در نبرد اراده­ ها دنبال می­ کنند تمسک به مقاومت متاثر از حماسه فتح خرمشهر با تمرکز بر الطاف الهی و بهره ­گیری از توانمندی­ های درونی کشور می­ تواند رمز موفقیت ملت ایران به حساب آید، توجه به این نکته مهم است که فتح خرمشهر نماد مقاومت و نویددهنده آزادسازی بیت ­المقدس و قدس شریف از چنگال اشغالگران و صهیونیست­ های خون­ آشام است، تبیین این مهم در شرایط کنونی بسیار ضروری است.

دکتر عباسعلی فرزندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست