بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه گزارش می دهد:
فتوای مفتی سابق مصر؛ اقتدای اهل سنت به شیعه در نماز جایز است
شیخ «نصر فرید محمد واصل» اذعان داشت: هر مسلمانی که به پروردگار یکتا ایمان داشته و به یگانگی او و رسالت حضرت محمّد(ص) شهادت دهد، منکر ضروری دین اسلام نباشد و به ارکان دین اسلام اعتقاد داشته و از نماز، علم و اطلاع کافی داشته باشد، شایسته امامت نماز است.

به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از خبرگزاری تقریب، شیخ «نصر فرید محمد واصل» از شخصیت های برجسته جهان عرب و مفتی مسلمانان مصر در سالهای ۱۹۹۶ الی ۲۰۰۲ میلادی بوده است. ایشان در پاسخ استفتایی مبنی بر جواز یا عدم جواز اقتدای مذاهب اهل سنت به شیعه دوازده امامی، حکم به جواز اقتدا نموده است. متن استفتاء بدین شرح است:

 

فضیله الاستاذ الدکتور فرید واصل نصر مفتی الدیار المصریه السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

نرجو من سماحتکم ان تعطونا رأیکم الشریف فی اقتداء اصحاب المذاهب بمن یتقلد مذهب أهل البیت(ع) من الشیعه الامامیه الاثنى عشریه هل یصحّ ذلک أم لا؟

 

افتونا مأجورین ۱۶شوال المکرم۱۴۲۱

 

بسم الله الرحمن الرحیم

کل مسلم یؤمن بالله و یشهد ان لا اله الاّ الله و انّ محمّداً رسول الله و لاینکر معلوما من الدین بالضروره و هو عالم بارکان الاسلام و الصّلوه و شروطها و هی متوفّره فیه فتصح امامته لغیره و امامه غیره له اذا توفّرت فیه تلک الشّروط ولو اختلف مذهبهما الفقهی و شیعه أهل البیت من نحلهم، و نشیع معهم للّه و لرسوله و أهل بیته و صحابته جمیعاً و لاخلاف بیننا و بینهم فی اصول الشریعه الاسلامیه و لافیما هو معلوم من الدّین بالضروره و قد صلّینا خلفهم و صلّوا خلفنا فی طهران و فی قم فی الایّام الّتی شرفنا الله بهم فی دوله ایران الاسلامیّه. و ندعوا الله ان یحقّق وحده الامّه الاسلامیّه و یرفع عنهم ای شقاق أو نزاع أو خلاف قد حلّ بهم فی بعض مسائل الفروع الفقهیه المذهبیه.

والله المؤیّد و الهادی الی سواء السّبیل

فرید واصل نصر

۱۶ شوال۱۴۲۱ – مفتی الدیار المصریه

۱۲/۱/۲۰۰۱

 

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب فرید واصل نصر، مفتی کشور مصر، سلام علیکم و رحمه الله و برکاته، لطفاً نظر شریفتان را در خصوص اقتدای پیروان مذاهب اهل سنت به پیروان مکتب اهل بیت(ع) از شیعیان دوازده امامی در نماز بفرمایید آیا صحیح است یا خیر؟

 

۱۶ شوال ۱۴۲۱

 

بسم الله الرحمن الرحیم

هر مسلمانی که به پروردگار یکتا ایمان داشته و به یگانگی او و رسالت حضرت محمّد(ص) شهادت دهد، منکر ضروری دین اسلام نباشد و به ارکان دین اسلام اعتقاد داشته و از نماز، علم و اطلاع کافی داشته باشد، شایسته امامت نماز برای دیگری و امامت دیگری نیز برای وی، در صورتی که شرایط یاد شده را دارا باشد، صحیح است.

اگر چه امام و مأموم به لحاظ فقهی مختلف باشند و شیعه اهل بیت(ع) نیز از مذاهب اسلامی است که ما نیز به همراه ایشان راه خدا، پیامبر و اهل بیت و اصحاب را می پوییم از این رو بین ما و ایشان در اصول شریعت اسلامی و ضروریات دین هیچ اختلافی وجود ندارد. ما به امامت ایشان و آنان به امامت ما در تهران و قم، در ایامی که به توفیق خداوند شرف حضور در جمهوری اسلامی ایران نصیبمان شده بود، نماز گزاردیم.

از پروردگار متعال می خواهیم که وحدت امت اسلامی را تحقق بخشد و هرگونه مشکل و اختلافی را که در برخی از مسائل فرعی فقهی بین آنان وجود دارد، برطرف نماید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست