شناسه خبر: 57191

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=57191

قدرت و پیشرفت در پناه عمل به حقایق بعثت؛
تأکیدات مکرر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در سال های گذشته و به ویژه در سال 98 و به صورت خاص در سخنرانی نوروزی خود درباره لزوم « قوی شدن » در ابعاد مختلف معطوف به واقعیت های غیرقابل انکار نظام بین الملل است.

تأکیدات مکرر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در سال های گذشته و به ویژه در سال ۹۸ و به صورت خاص در سخنرانی نوروزی خود درباره لزوم « قوی شدن » در ابعاد مختلف معطوف به واقعیت های غیرقابل انکار نظام بین الملل است.

معظم له در سخنان زنده و تلویزیونی خطاب به ملت ایران به مناسبت عید مبعث و سال نو با توجه دادن مخاطبان به این نکته که « قوی شدن » از خطوط اصلی بعثت است فرمودند « عمل به حقایق بعثت به ویژه صبر و استقامت تنها راه رسیدن ملت شریف ایران عزیز به قله رفیع پیشرفت و قدرت است.»

ایشان با اشاره به تأکیدهای اخیر خود مبنی بر لزوم « قوی شدن » کشور آن را فراتر از عرصه دفاعی و نظامی دانستند و خاطر نشان کردند « قوی شدن » شامل ابعاد اقتصادی، علمی، فرهنگی، سیاسی و تبلیغاتی هم می شود، با در نظر گرفتن این مهم که رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در سال های اخیر و به ویژه در سال ۹۸ به صورت مکرر بر لزوم « قوی شدن » تأکید فرموده اند به چیستی و چرایی « قوی شدن « نگاهی گذرا می شود، مواردی از رهنمودهای معظم له در زمینه « قوی شدن » عبارتند از:

 • اگر یک ملتی به خود نیاید، خود را قوی نکند، دیگران به او زور می گویند … ملت ایران باید قوی شوندزیرا قوت و قدرت است که روحیه جهادی و مقاومت و ایستادگی در برابر دشمن تقویت می کند.(۱/۱/۹۳)
 • یکی از مهم ترین راه های تقویت درونی، حفظ روحیه انقلابی گری است، برای اینکه جنگ نشود و برای اینکه تهدید تمام شود، باید قوی شد.(۸/۶/۹۴)
 • راه مقابله با دشمن این است که ما بعکس و برخلاف خواسته های او(دشمن) روی عناصر اقتدار خودمان تکیه کنیم.(۳/۸/۹۶)
 • حیات و بالندگی ملت وابسته به این است که مؤلفه های قدرت و عناصر قدرت را در خود تقویت کند.(۹/۴/۹۷)
 • … علاجش این است که ما خودمان را قوی کنیم، قوی از لحاظ نظامی، قوی از لحاظ امنیتی، قوی از لحاظ سیاسی، قوی از لحاظ اقتصادی از جهات مختلف خودمان را قوی کنیم که دشمن نتواند ضربه بزند.(۱۸/۱۰/۹۸)
 • ملت عزیز ایران باید همتشان این باشد که قوی بشوند.(۲۷/۱۰/۱۳۹۸)
 • ما احتیاج داریم که کشور از همه جهات قوی شود … تا جنگ نشود، قوی شویم تا تهدید دشمن تمام بشود(۱۹/۱۱/۹۸)
 • علاج مشکل ما با دشمنان قوی پنجه بی رحم بین المللی این است که باید قوی شویم.(۱۶/۱۱/۹۸)

قوت و قدرت در ادبیات دینی و انقلابی مظهر و نمادی از عزت، اعتماد به نفس و امید به جاودانه ماندن است که با ویژگی هایی چون صلابت، شجاعت، غیرت و استقامت همراه است و تفسیری از جهاد و مقاومت اسلامی در راه تحقق هدف و مأیوس کردن دشمنان است.

نگاهی به تاریخ و زندگی بشر نشان می دهد که قوت و قدرت مهم ترین مؤلفه مورد توجه دو جبهه حق و باطل بوده است و همواره مستکبران و زیاده خواهان عالم تلاش کرده اند با در اختیار گرفتن کانون های قدرت و تمرکز بر زر، زور، تطمیع و تهدید بر ملت ها، حکمرانی ظالمانه و جابرانه داشته باشند و طرفداران حق و حقیقت نیز با هدایت اولیای الهی با تمرکز بر عقیده، ایمان، شجاعت، اتحاد، جهاد، مقاومت و… با آنها رو به رو شده و برای تحقق اهداف دینی – انسانی خود منطق « قوی شدن « را پی گرفته اند که نمونه و اوج آن را می توان در امت اسلامی پیرو پیامبر اعظم(ص) مشاهده کرد و نمونه نه چندان دور این منطق را در حرکت انقلابی ملت ایران در بیش از چهار دهه رویارویی با استکبار جهانی و صهیونیسم بین الملل جهانیان مشاهده می کنند.

جمهوری اسلامی علاوه بر ظرفیت ژئوپلیتیکی، تاریخ تمدنی و ظرفیت های طبیعی که از عوامل قدرت کشور محسوب می شوند، از ظرفیت های معنوی و عوامل قدرت نرم برخوردار است که برای تحقق اهداف خود باید با سیاست گذاری، برنامه ریزی و مدیریت ظرفیت ها این عوامل قدرت را به صورت روزافزون تقویت نماید. ایران اسلامی به دلایل مختلف از جمله برخورداری از موقعیت استراتژیکی در منطقه غرب آسیا، برخورداری از منابع عظیم انرژی، معادن و… که همگی از امتیازات کشور به حساب می آیند به دلیل استقلال همواره هدف قدرت های مادی غرب بوده و در پرالتهاب ترین و ناآرام ترین منطقه – غرب آسیا – قرار دارد، اما با وجود ناامنی های محیط پیرامونی که ناشی از اقدامات قدرت های سلطه گر جهانی است، با تکبه بر قدرت خود نه تنها امنیت و آرامش خود را حفظ کرده است، بلکه برای جوامع پیرامونی امنیت ساز بوده است. به گونه ای که دوستان و دشمنان ایران را جزیره ای باثبات در  منطقه ای ناامن و بی ثبات معرفی می کنند.

جمهوری اسلامی بر مبنای آموزه های اسلام و تکیه بر عوامل و مؤلفه های فرهنگی و ارزش های انسانی شکل گرفته است، بر این اساس ماهیت نظام اسلامی در حوزه ی قدرت از دیگر نظام ها متفاوت است.

اگرچه جمهوری اسلامی با تکیه بر عوامل سخت افزاری و نرم افزاری قدرت بیش از چهار دهه پرتلاطم حیات مستقل خود را حفظ و بر ابعاد و گستره این حیات در محیط ملی و فراملی افزوده است، اما تکیه نظام اسلامی بر آموزه های اسلامی، اتکای اصولی چون نفی هر گونه سلطه جویی و سلطه پذیری، حفظ استقلال، دفاع از حقوق مسلمانان، نفی سلطه بیگانگان و… همواره با موانع و تهدیدات شدید از ناحیه سلطه گران جهانی رو به رو بوده است.

جمهوری اسلامی همواره تلاش کرده است شاخص های قدرت خود را در راستای اهداف ایران اسلامی و فراتر از آن امت اسلامی ارتقاء دهد.

نکته مهم این است که قدرت در جمهوری اسلامی مردم بنیان و مردم پایه است به این معنا که جمهوری اسلامی علاوه بر عوامل متعارف قدرت چون: جغرافیا، جمعیت، منابع، توانمندی های نظامی و… به عنصر ظرفیت ساز چون نگاه اعتقادی و مردم مؤمن و متعهد تکیه و تأکید دارد و این مهم همواره به عنوان عنصر مزیت ساز جمهوری اسلامی در راستای اهداف انقلاب اسلامی و نظام برخاسته از آن در عرصه های مختلف نقش آفرینی کرده است.

برخی از عوامل قدرت ایران اسلامی عبارتند از:

۱- توان بالای دفاعی؛ جمهوری اسلامی توان دفاعی خود را بر مبنای بازدارندگی فعال و هوشمند قرار داده است، به این معنا که توان نظامی خود را در جهت دفاع از خود و ممانعت از تجاوز دیگران ارتقاء می بخشد، قدرت نظامی ایران در راستای صلح، آرامش و امنیت خود در منطقه است و برای دشمنان بازدارندگی دارد.

۲- قدرت علمی و فن آوری؛ علم و فن آوری از عوامل محوری قدرت در دنیای کنونی به حساب می آید و ایران اسلامی همواره تلاش نموده است در زمینه های مختلف علمی چون: هسته ای صلح آمیز، پزشکی، نانو، هوافضا و… ظرفیت های خود را تقویت کند. این پیشرفت ها به صورت مستمر ادامه داشته و إن شاءا… خواهد داشت. توان علمی و فن آوری ضمن این که به پیشرفت های کشور در عرصه های مختلف نظامی، سلامت، تولید و… کمک می کند، عاملی برای تقویت ابعاد استقلال ملی و قطع وابستگی به بیگانگان است.

۳- ایستادگی و مقاومت؛ مقاومت در برابر خواسته های نامشروع دشمنان و تحقق خواسته های مشروع ملت یکی از ظرفیت های قدرت ساز جمهوری اسلامی در محیط ملی و فراملی است. مقاومت بیش از چهار دهه در برابر زیاده خواهی های قدرت های مادی دنیا و ایستادگی در مقابل فشارها و تجریم های دشمنان و پیشرفت شتابان ناشی از تکیه بر ظرفیت های داخلی همواره عامل قدرت ساز و تقویت جایگاه جمهوری اسلامی در محیط منطقه ای و جهانی بوده است. تقویت این عامل برای « قوی شدن » از ضرورت هاست.

۴- توان همگرایی و همراه سازی جوامع اسلامی؛ توانمندی جمهوری اسلامی در ایجاد همگرایی بین ملت ها، گروه های قدرت یاب مردمی و دولت های مردمی یکی از عوامل قدرت ایران اسلامی است که نماد آن را می توان در شکل دهی جبهه ی مقاومت مقتدر در محیط پیرامونی جمهوری اسلامی(عراق، سوریه، لبنان و…) مشاهده کرد، این ظرفیت فراتر از کشورهای اسلامی در همگرایی با برخی از قدرت ها چون روسیه نیز معنا دارد. شرایط نسبتاً مقبول عراق و سوریه، شرایط قابل قبول لبنان و مقاومت فلسطین از نمادهای تأثیر قدرت ساز جمهوری اسلامی در مقابل دشمنان امت اسلامی است که در پناه ظرفیت اجماع سازی و ایجاد همگرایی جمهوری اسلامی حاصل شده است.

۵- الهام بخشی ناشی از قدرت نرم؛ قدرت نرم ظرفیتی است که بتوان اراده خود را بدون به کار بردن زور و قوه قهریه اعمال کرد، بهره گیری ملت ها از ظرفیت قدرت ساز مبتنی بر ارزش های اسلامی – انسانی در راستای اهداف جمهوری اسلامی امروزه باعث شکل گیری قدرت مردمی گسترده و عمیق در جوامع اسلامی شده است.

روحیه مقاومت در برابر زیاده خواهان و زورگویان که امروزه سرلوحه اقدامات گروه های مردمی در فلسطین، لبنان، عراق، سوریه و یمن قرار دارد و تمرکز بر فرهنگ ایثار و شهادت که در ملت ها و جوامع اسلامی مشاهده می شود ناشی از اعتماد به نفس و خودباوری متکی به ایمان مردم ایران است که در عرصه های مختلف قدرت آفرین، نجات بخش و… بوده است و این اعتماد به نفس ایمانی، ایثار و مقاومت الهام بخش به دیگران شده و زمینه های اقتدار ایران اسلامی و امت اسلامی را فراهم کرده است.

همه این عوامل قدرت آفرین و اقتدار افزا اگرچه برای تحقق خواسته های ملت ایران در جایگاه پیش برنده عمل کرده است، اما دشمنان این ملت را به فکر سنگ اندازی بیشتر برای تضعیف ایران اسلامی انداخته است، آنها هر روز بر گستره و عمق توطئه های خود علیه ایران افزوده اند تا مانع از حرکت عزت مدار، استقلالی و رو به تعالی ایران شوند، در این زمینه است که این ملت باید گام های استوارتر و قوی تری را برای « قوی شدن » و اقتدار بیش از پیش بردارد.

با نگاهی گذرا به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در حوزه قدرت و ضرورت « قوی شدن » می توان گزاره هایی را مورد توجه قرار داد که برخی از آن ها عبارتند از:

 • برای ادامه حیات مستقل و آبرومندانه در نظام بین الملل مبتنی بر قدرت مداری باید قوی شد و قدرت خود را افزایش داد.
 • ساقط کردن پهباد گلوبال هاوک متجاوز آمریکایی نشان داد که « قوی شدن » مانع از تجاوز قدرت های مادی می شود.
 • حمله به پایگاه متجاوزان آمریکایی در عین الاسد عراق نشان داد که « قوی شدن » و اعمال قدرت در شرایط ضروری و حساس عزت و اقتدار ملت را به نمایش می گذارد.
 • « قوی شدن » در دنیای مدرن کنونی تک بعدی نبوده و در عرصه های مختلف سخت افزاری و نرم افزاری معنا دارد و علاوه بر قدرت سخت افزاری باید در عرصه قدرت نرم، اقتصادی، سیاسی، علمی و فرهنگی تجلی داشته باشد.
 • امنیت در پناه قدرت شکل گرفته و حفظ می شود و ملت های ضعیف همواره در ناامنی به سر می برند.
 • افزایش قدرت ایران ثبات و امنیت منطقه را به دنبال خواهد داشت.
 • ادامه حیات عزتمدارانه وابسته به « قوی شدن » تقویت مؤلفه های قدرت است.
 • استحکام ساخت درونی قدرت و تقویت قدرت ملی عامل اصلی تحقق اهداف ملی است.
 • تلاش دشمنان همواره بر این بوده است که نظام اسلامی را از عناصر قدرت ملی و اقتدار تهی کنند.
 • دشمنان می خواهند تا قوی نشویم، برای اینکه به ما زور بگویند و بر ما مسلط شوند.
 • علاج دشمنی استکبار و دشمنان و مقابله با آنها « قوی شدن » و تکیه بر عناصر قدرت و اقتدار خود است.
 • قدرت و اقتدار ملی باید خوداتکا و متکی بر عناصر درونی قدرت باشد.
 • باید قوی شد، قدرت و اقتدار صرفاً در حوزه های نظامی و امنیتی نیست، بلکه در حوزه های مختلف سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و علمی است.
 • ایمان، معرفت دینی، حفظ عزت ملی و پیشرفت در حوزه های اقتصادی عناصر قدرت و اقتدارند.
 • وحدت ملی، پای بندی به اصول انقلاب، هویت انقلابی، روحیه انقلابی گری، اثبات سیاسی و… از مؤلفه های اصلی اقتدار ایران اسلامی است.
 • رضایت مندی جامعه، حق تعیین سرنوشت، مشارکت عمومی، تکیه بر دانش، علم محوری، قدرت با نگاه صلح جویانه از عوامل قدرت و اقتدار جمهوری اسلامی است.
 • اعتقاد راسخ به تفکر مقاومت و پای بندی به الزامات مقاومت برخاسته از آموزه های دینی از ارکان زیرساختی « قوی شدن » و اقتدار است.
 • تقویت اعتماد به نفس ملی، روحیه خودباوری، میل به پیشرفت، تقویت امید، باور ما می توانیم و… از ضرورت ها و الزامات « قوی شدن » است.
 • قدرت و اقتدار از عوامل تحقق اهداف ملی است و « قوی شدن » در راستای اقتدار ملی از ضرورت هایی است که باید در حوزه های مختلف سیاست گذاری، برنامه ریزی و اقدام به آن توجه شود.
 • روحیه، امید، کار و تلاش، هم افزایی مثبت، اقتصاد قوی، پیشرفت های علمی، عزم راسخ عمومی، پیوند مستحکم عمومی با نظام و… از الزامات « قوی شدن» ، قدرت آفرینی و اقتدارزایی است.
 • بی اثر شدن تحریم های دشمن، عزت و اقتدار، امنیت، پیشرفت و… از نتایج « قوی شدن » و تقویت قدرت و اقتدار است.

در یک جمع بندی کلی می توان گفت: از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی)، امام خمینی(ره) با درک عمیق از حقایق اسلام و عمل به نسخه بعثت، انقلاب اسلامی را رهبری کرد و نظام اسلامی را تشکیل داد.

بر این اساس طبیعت اسلام پیشرفت و « قوی شدن » است و با عمل صادقانه به نسخه بعثت می توان ایران را به قله های رفیع رساند و در افق دورتر تمدن اسلامی را محقق کرد. از منظر معظم له « قوی شدن» ، قدرت افزایی و پیشرفت در پناه عمل به حقایق بعثت تحقق می یابد و حوزه « قوی شدن » فراتر از حوزه نظامی و دفاعی شامل ابعاد اقتصادی، علمی، فرهنگی، سیاسی و… است. در این راستا تبیین ضرورت « قوی شدن،» ابعاد قدرت و اقتدار و تلاش برای « قوی شدن» نیازی همیشگی و همگانی است، به ویژه مؤثرین و هدایتگران افکار عمومی در این زمینه وظیفه مضاعف بر عهده دارند.

 

دکتر عباسعلی فرزندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست