شناسه خبر: 6934

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=6934

امام جمعه اهل سنت کنگان؛
قدس محور وحدت جهان اسلام است
شیخ محمد جمالی: روز جهانی قدس می‌تواند عامل اصلی وحدت در جهان اسلام باشد، جهان اسلام مخالف موجودیت نامشروع رژیم غاصب صهیونیستی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیر خانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از بوشهر، نماز وحدت‌بخش و دشمن‌شکن جمعه این هفته جامعه اهل سنت شهر کنگان همچون هفته‌های گذشته به امامت شیخ محمد جمالی در مسجد جامع خلفای راشدین و با حضور انبوه نمازگزاران برگزار گردید.
خطیب جمعه در خطبه اول نماز به تشریح احکام فطریه در ماه مبارک رمضان پرداخت و گفت: زکات فطریه مقدار معینی قوت (غذای) غالب شهر می‌باشد که واجب شرعی است و بایستی به مستحق داده شود.
وی دادن زکات فطریه را در راستای فطرت و سرشت انسان مسلمان دانست و گفت: زکات سرانه باید جزء فطرت باشد.
ایشان فلسفه و حکمت عملی پرداخت زکات فطریه را طهارت و پاکیزگی روزه‌دار دانست که موجب جبران نقصان روزه است.
وی ادامه داد: پرداخت زکات فطریه، تعاون و همکاری در تأمین غذای بینوایان در ایام عید و رمز فراموش نکردن فقرا و نیازمندان است.
خطیب جمعه گ نحوه وجوب زکات فطریه برای افراد مختلف را تشریح کرد و خواستار توجه و اهمیت دادن به پرداخت به‌موقع آن شد.
ایشان در پایان خطبه اول، میزان زکات فطریه هر نفر را با توجه به گرانی امروز بالغ بر چهارصد هزار ریال اعلام نموده و خواستار پرداخت سریع آن به مستمندان شد.
شیخ محمد جمالی در خطبه دوم نماز با اشاره به سالروز جهانی قدس و اهمیت راهبردی بزرگداشت هر چه باشکوه‌تر آن گفت: ما معتقدیم که وحدت عامل قدرت و توسعه‌یافتگی و تفرقه عامل سستی دیانت و عقب‌ماندگی است و روز جهانی قدس می‌تواند عامل اصلی وحدت در جهان اسلام باشد و واجب است مسلمین و امت بزرگ اسلام برای مقابله با پدیده شوم صهیونیسم جهانی و دفع و نابودی آثار و پیامدهای آن به‌عنوان مانع اساسی در پیشروی وحدت جهان اسلام، اهتمام ویژه به این روز داشته باشند.
امام‌جمعه اهل سنت کنگان در ادامه سخنان گفت: یهودی‌سازی بزرگ‌ترین تهدید برای قدس شریف است و امروزه صهیونیست‌ها با طرح نقشه‌های جدید خوابهای پریشانی برای تغییر جغرافیای مسجدالاقصی دیده‌اند و یهودی‌سازی قدس شریف مهم‌ترین طرح برای استمرار اشغال قدس بوده است.
وی ادامه داد: ما معتقدیم قدس سمبل و نماد فلسطین و محور وحدت جهان اسلام است و صهیونیست‌ها با دست‌اندازی به این شهر بقاء دولت جعلیشان را منوط به ادامه اشغال و یهودی‌سازی قدس می‌دانند.
خطیب جمعه با اشاره به اهمیت روز قدس از زوایای گوناگون تصریح کرد: جهان اسلام مخالف موجودیت نامشروع رژیم غاصب صهیونیستی است و شرایط ویژه خاورمیانه و جهان اسلام شرایطی را ایجاد کرده تا آرمان آزادسازی قدس طرفداران زیادی به خود جذب کند.
وی تأکید کرد: امروزه در جهان اسلام آمادگی بحمدالله در نقطه مطلوب وجود دارد و امیدواریم دغدغه اصلی و همیشگی حضرت امام (ره) که همانا آزادسازی قدس عزیز است به‌زودی تحقق پیدا کند.
شیخ محمد جمالی در پایان خطبه با اشاره به موضوع چشم طمع همسایه‌های استان به عوارض آلایندگی شهرستان‌های عسلویه و کنگان و سیاست غارت حقوق استان بوشهر گفت: با کمال تأسف امروزه حجم آلاینده‌ها، از زمین و هوا و دریا و آب‌وخاک تأثیر خود را بر سلامتی مردم شهرستان‌های جنوبی استان گذاشته و مشکلات حادی را برای سلامتی مردم داشته و علیرغم قول‌های مساعد داده شده، هیچ‌گونه اقدام عملی در جهت توقف آلایندگی صورت نگرفته است.
ایشان با اشاره به سهم ۶۰ درصدی میزبانی شهرستان کنگان از آب‌های جنوبی گفت: اعلام آلایندگی صفر شهرستان کنگان توسط سازمان محیط زیست و طرح بدعتی جدید آلودگی پروازی به مهر و لامرد و نبود هرگونه صنعت و آلودگی در شهرستان‌های کنگان و عسلویه از اظهارنظرهای مضحک و عجیب است.
وی در ادامه ضمن محکوم کردن این اظهارنظرهای سلیقه‌ای و غیر مستند و جفای آشکار به مردم ستمدیده شهرستان کنگان گفت، معلوم نیست پشت پرده این اتفاقات و منشأ آن کجاست، وقتی پروژه اتصال دریا به استان فارس مصوبه دولت می‌گیرد، تعریف جدید آلایندگی نباید عجیب باشد.
وی در پایان خواستار اصلاح سریع اشتباه کارشناسی مذکور و رفع نگرانی مردم شریف استان، بخصوص مردم مرزنشین شهرستان کنگان شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست