شناسه خبر: 97277

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=97277

امام جمعه اهل سنت بیرجند:
قلب یکی از مهترین و حساسترین اعضای بدن است
مولوی غلام حیدر فاروقی مدیر حوزه علمیه الصدیق و امام جمعه اهل سنت بیرجند گفت: قلب سالم در روز قیامت سبب نجات انسان ها می شود و آن قلبی است که از شرک،کفر، نفاق،بخل و..‌. پاک باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از خراسان، مولوی غلام حیدر فاروقی امام جمعه اهل سنت بیرجند در خطبه های این هفته ضمن بیان اینکه یکی از اعضای مهم و حساس بدن قلب است، خاطر نشان کرد: خداوند متعال در آیات مختلف، قلب را مورد توجه قرار داده است و پیامبر(ص) توجه انسان ها را به قلب هم سفارش کرده است.

ایشان افزود: قلب مرکز فرماندهی اعمال انسان ها است. جایگاه نور ایمان است. محل محبت خدا و پیامبر(ص) است.قلب جایگاه خوف و امید به خدا است. قلب جایگاه توکل بر خدا است. قلب عضو حساسی است، که سعادت و نجات انسان در روز قیامت با قلب پاک است.

مولوی فاروقی پیرامون قلب سالم ابراز داشت: قلب سالم در روز قیامت سبب نجات انسان ها می شود و آن قلبی است که از شرک،کفر، نفاق،بخل و..‌. پاک باشد.

پیامبر(ص) می فرمایند: در بدن هر انسان قطعه ای گوشت است که اگر آن اصلاح شود همه اعمال انسان اصلاح شده است و اگر فاسد شد همه اعمال فاسد می شود و آن قلب انسان است. قلب سالم قلبی است که به انسان بصیرت و آگاهی می دهد که انسان، خوب و بد را می فهمد،گناه و غیر گناه را تشخیص می دهد. پیامبر(ص) می فرمایند: عمل نیک و شایسته عملی است که وقتی قلب انسان متوجه شود آرام می گیرد. تشخیص دهنده عمل نیک قلب انسان ها است در صورتی که قلب پاک باشد.

امام جمعه اهل سنت بیرجند خاطرنشان کرد: قلب سالم، قلبی است که انسان در همه شئون زندگی خود، خدا را مراقب بر اعمال خود بداند، و یقین داشته باشد در هر کجا که هست، ودر هر لحظه زندگی، خدا را ناظر و شاهد بر اعمال خود بداند.

مولوی فاروقی قلب مریض را چنین تعریف کرد و گفت: قلب مریض، قلبی است که با انجام دادن گناه و معصیت، نافرمانی خوشحال است و در انجان دادن عبادات و تکالیف الهی تنبل و کسل است.

پیامبر(ص) می فرمایند: قلب ها بر اثر گناه و معصیت زنگ می زنند، سیاه و کدر می شوند. هر گناهی که انسان انجام می دهد یک نقطه ای سیاهی در آینه ی شفاف قلب ایجاد می شود، اگر انسان توبه کرد این نقطه پاک می شود و اگر گناهان یکی پس از دیگری ادامه پیدا کرد و انسان موفق به انجام توبه نشد،قلب انسان سیاه و کدر می شود و انسان سنگدل می شود.

پیامبر(ص) می فرمایند: راه های پاک کردن قلب از گناه و معصیت، تلاوت قرآن و یاد مرگ بودن است.

مولوی فاروقی در بخش دیگر سخنان خود اسباب قساوت قلب را بر شمرد و گفت: شش چیز قلب ها را سیاه و فاسد می کند:

اول) بعضی گناه می کنند و  بعد از گناه پشیمان نمی شوند،به امید اینکه روزی توبه کنند.

دوم) همه از حلال و حرام بودن آگاهی دارند اما انجام دادن گناه و معصیت و حرام پرهیز نمی کنند.

سوم) بعضی ممکن است عمل صالح انجام دهند اما در آن عمل اخلاصی وجود ندارد.

چهارم) از روزی و نعمت های خداوند استفاده می شود اما شکر در برابر نعمت های خداوند به جای آورده نمی شود.

پنجم) غافل بودن از ذکر و یاد خدا باعث سیاه شدن قلب انسان ها می شود.

ششم) کوچک شمردن گناهان صغیره باعث سیاه شدن قلب انسان ها می شود.

از نشانه های سنگدلی و قساوت قلب این است که انسان از کارهای بیهوده اجتناب نمی کند. انسانهایی که قلبشان سیاه است از خداوند فاصله دارند.

وی افزود: در روز قیامت بیشتر گناهان را کسانی دارند که در دنیا از سخنان لغو، بیهوده و گناه و معصیت اجتناب نکرده اند. غیبت،تهمت، سخن چینی و همه گناهانی که مربوط به زبان است، خیانت و فریب باعث سیاه شدن قلب انسان ها می شود. بر اثر گناه و معصیت و قلب های سیاه ما انسان ها است که خداوند باران رحمت را از ما گرفته است. از راه های صیقل دادن قلب و از نزول رحمت الهی توبه و استغفار است.

فهرست