آیت الله نورمفیدی در نامه ای خطاب به مقام معظم رهبری:
قیمت اعلامی خرید گندم، کشاورزان را برای کاشت این محصول بی رغبت می کند
حضرت آیت ا... نورمفیدی طی نامه ای به محضر مقام معظم رهبری، مشکلات کشاورزان و تبعات ناشی از قیمت اعلام شده خرید تضمینی گندم را به معظم له اعلام و از ایشان درخواست صدور اوامر لازم برای حل این مشکل کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از گلستان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید کاظم نورمفیدی، نماینده ولی فقیه در گلستان در این نامه آورده است: یکی از مشکلات اساسی کشاورزان که موجب بی رغبتی آنان در تولید می شود، قیمت اعلام شده خرید تضمینی گندم از سوی دولت محترم است. با این قیمت کشاورزان برای کاشت این محصول اساسی بی رغبت شده و بسوی کاشت محصولات با صرفه اقتصادی بیشتر، گرایش پیدا خواهند کرد و در نتیجه نیازمند واردات بیشتر این محصول خواهیم شد.
حضرت آیت الله سید کاظم نورمفیدی افزود: درسال ۱۳۹۸ قیمت تضمینی خرید گندم ۲۷۰۰ تومان بود و این عدد در سال ۱۳۹۹ به ۴۰۰۰ تومان رسید. هر چند این قیمت نسبت به سال قبل بیش از ۴۸% افزایش یافته، ولی مورد اعتراض گندم کاران است و مشکلاتی را برای تولید این محصول اساسی بدنبال خواهد داشت. چرا که با افزایش قیمت جو به حدود ۵۵۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان در بازار و پایین تر بودن قیمت تضمینی گندم، محصول گندم از چرخه مصرف انسان خارج شده و در دامداریها و مرغداریها خوراک دام و طیور خواهد شد و عرضه آن برای مصرف انسانی با کاهش مواجه می شود و علاوه بر آن اختلاف قیمت خرید گندم در داخل با قیمت آن در خارج و کشورهای همسایه، خروج گندم از کشور را بصورت قاچاق افزایش خواهد داد.
امام جمعه گرگان خطاب به رهبر معظم انقلاب نوشتند: برابر اعلام مراجع رسمی، در ده ماهه اول سال ۱۳۹۹، ۷/۲ میلیون تن گندم به ارزش ۷۵۰ میلیون دلار از خارج وارد شده است که با احتساب ارز نیمائی هر کیلو گندم ۶۵۶۵ تومان برای دولت هزینه داشت، اگر با همین قیمت از کشاورزان داخل هم خرید شود مشکلات فوق الذکر را نخواهیم داشت و کشاورزان هم راضی خواهند شد. تقاضای عاجزانه حقیر آن است که حضرتعالی در سال «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» با اوامر صادره این مشکل را حل بفرمائید تا تولیدگران عرصه کشاورزی راضی و خشنود و عملا تحقق شعار سال را شاهد باشند.

 

فهرست