امام جمعه موقت اهل سنت شهرستان چابهار:
لزوم توجه خانواده ها به آموزش و پیشگیری در بخش تالاسمی/ عدم ثبت ازدواج در دفاتر ثبت اسناد یک معضل است
امام جمعه موقت اهل سنت چابهار گفت: باید در بخش تالاسمی آموزش و پیشگیری مورد توجه خانواده ها قرار بگیرد و‌ با جلوگیری از تولد بیمار تالاسمی خانواده ها با مشاوره قبل از ازدواج، آموزش ببینند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از چهاربهاران، مولوی عبدالواحد بزرگزاده، امام جمعه موقت اهل سنت چابهار در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران، با اشاره به اینکه رسالت پیامبران در حفظ نسل و سلامت افراد جامعه است بیان کرد: علمای اسلام در تنظیم خانواده معتقد به حفظ نسل سالم بودند وبه همین جهت تاکید بر تسهیل شرایط ازدواج را توصیه می کنند تا دوام و قوام نسل ها در گذر زمان به وجود آید.

وی افزود: در امر ازدواج باید به توصیه های متخصصان توجه و آزمایشات قبل از ازدواج جدی گرفته شود تا از بیماریهای بعدی مانند تالاسمی که یکی از بیماری های رنج آور و رایج در استان و مخصوصا چابهار است جلوگیری شود.

 

عدم ثبت ازدواج در دفاتر ثبت اسناد یک معضل است

مولوی اهل سنت ادامه داد: عاقدین محلی که در مساجد حضور دارند نباید بدون انجام آزمایشات لازم قبل از ازدواج اقدام به جاری کردن صیغه عقد کنند.

وی یکی از معضلات مهم را عدم ثبت ازدواج در دفاتر ثبت اسناد عنوان کرد و گفت: در شهرستان چابهار به وفور مشاهده می شود که بسیاری از ازدواج های ثبت نمی شود و افرادی وجود دارند که بعد از ازدواج و حتی با وجود داشتن فرزند نسبت به ثبت ازدواج اقدام می کنند که اداره ثبت اسناد به راحتی به این افراد مدارک ازدواج را تحویل می دهد ولی از طرفی دفاتر ثبت اسناد و ازدواج مراحل قانونی و آزمایشات قبل از ازدواج را میخواهد و ازدواج را ثبت نمی کند که در اینگونه موارد مردم دچار سردرگمی می شوند و باید اینگونه مشکلات حل شود.

مولوی اهل سنت چابهار با تاکید بر عمل به دستورات پزشکان برای جلوگیری از تولد بیمار تالاسمی تصریح کرد: عمل کردن به دستور پزشک یک عمل شرعی است و اگر زوجین قبل از ازدواج آزمایش ندهند و فرزند تالاسمی از آنان متولد شود خلاف شرع عمل کرده اند.

وی ادامه داد: از آنجایی که وجود بیماران تالاسمی در استان ما زنگ خطر بزرگی را به صدا در آورده است لذا باید مردم و خانواده ها در کنار مسئولان موضوع تالاسمی را جدی بگیرند و اگر زوجی هم ازدواج کرده بود با راهنمایی و مشورت بهداشت و درمان و با انجام آزمایشات از بدنیا آوردن فرزند تالاسمی خودداری کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست