شناسه خبر: 108316

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=108316

محقق و اندیشمند اتیوپیایی در گفت و گو با خبرگزاری تقریب مطرح کرد؛
لزوم شکل گیری یک الگوی اسلامی جهانشمول
در حال حاضر وقوع بحران های متوالی از جمله بحران کرونا که دامن همه کشورها و ملتها را گرفته است، نشان می دهد که تا چه اندازه انسانها به وجود یک حکومت جهانی بر اساس اصول و ارزشهای ثابت و مشترک الهی نیازمند هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت سید نذیر نور محقق و اندیشمند اتیوپیایی در گفتگو با تقریب با بیان این که یکی از اهداف مهم دین اسلام ایجاد یک حکومت جهانی بر اساس مقررات و ارزشهای این دین الهی است گفت: یکی از رویکردهای اصلی اسلام برای ایجاد و گسترش صلح و اتحاد و از بین بردن جنگ و تقابل در همه جهان، شکل گیری حکومت یکپارچه جهانی است. اسلام بر اساس نیاز فطری انسان و راهبرد عقلانی تاکید دارد که تنها راه عملی حل مشکلات جهان و دستیابی به صلح و امنیت مستمر و تعالی و رشد انسانیت با از میان رفتن مرزهای ساختگی و مرزبندی های مذهبی و فرقه ای و نژادی ممکن می شود.

او در ادامه افزود: در حال حاضر وقوع بحران های متوالی از جمله بحران کرونا که دامن همه کشورها و ملتها را گرفته است، نشان می دهد که تا چه اندازه انسانها به وجود یک حکومت جهانی بر اساس اصول و ارزشهای ثابت و مشترک الهی نیازمند هستند.

سید نذیر نور با بیان اینکه هر چند انسانها هنوز برای اداره واحد جهانی در برقراری ثبات و صلح احساس نیاز نمی کنند، افزود: باید یک الگوی مناسب برای رسیدن به یک حکومت فراگیر شکل گیرد تا همه انسانها فارغ از اختلافات فکری و مذهبی و نژادی در کنار یکدیگر به خوبی زندگی کنند. زیرا دشمنان دین با پیروی از مطامع شخصی خود فضایی غیر از گسترش جنگ و فساد رقم نمی زنند.

به گفته سید نذیر نور مقررات اسلامی برای اداره جامعه بیش از هر الگوی دیگری جهانشمول است و از عیب و ایرادات فاصله گرفته است. این رویکردی است که اسلام برای نخستین بار در تاریخ بشر، چارچوب و نظریه ساختارمند و جهانی را برای آن پایه ریزی کرده است و اجرای آن به برقراری قانون، صلح و ثبات و امنیت می انجامد. به نظر می رسد که مسلمانان و همه انسانها با طی فراز و فرودهای متوالی در تاریخ به ضرورت و پیامدهای الهی و انسانی چنین حکومت جهانشمولی دست یابند.

فهرست