نماینده مردم تربت جام:
ماه رمضان زمان تقریب و همدلی شیعه و اهل سنت است/ ایران در همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان و مذاهب پیشرو است
رحیمی جهان آبادی تأکید کرد: ماه رمضان فرصت خوبی است تا بتوانیم افطاری و نشست‌های مشترک را ترویج و در آنها از تقریب و همدلی و نکات مشترک بین مسلمانان صحبت کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از خبرگزاری تقریب، مسلمانان در گوشه و کنار جهان با هر مذهب و گرایش و رسومی به استقبال از ضیافت الهی می‌روند، مرور آیین و سنت‌های مبارک ماه رمضان باعث می‌شود که غبار فراموشی از آینه سنت‌های قدیمی زوده شود و آیینهای ماه رمضان زیباتر برگزار شود.

ماه رمضان یکی از اشتراکات بسیار مهم مسلمانان با مذاهب مختلف است؛ البته فریضه‌ها و عبادت‌ها در ماه میهمانی خدا، اصول و قاعده خاصی دارد، اما نحوه اجرای مراسم افطاری، سحری و دیگر سنت‌ها در مناطق مختلف کشورمان و دنیا با یکدیگر تفاوت‌هایی دارد.

تبیین فضائل ماه رمضان، پرداختن به سنن مختلف مذاهب در ماه ضیافت الهی و پرداختن به سنن فراموش شده از مهم‌ترین مواردی است که خبرگزاری تقریب در قالب پرونده «رمضان همدلی» به بررسی آن می‌پردازد.

در همین راستا، جلیل رحیمی جهان آبادی، نماینده مردم تربت جام در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، اظهار داشت: باورهای مشترک ما مسلمانان بسیار زیاد است و به جز یک سری اختلافات جزئی فقهی، در همه امور با هم اشتراک داریم.

وی ادامه داد: ماه رمضان، ماهی است که در آن عبادت‌های فردی و جمعی زیادی انجام می‌شود؛ لذا این ماه فرصت خوبی است تا بتوانیم افطاری و نشست‌های مشترک را ترویج و در آنها از تقریب و همدلی و نکات مشترک بین مسلمانان صحبت کنیم.

رحیمی جهان آبادی تصریح کرد: ما کشوری دارای تنوع مذهبی با میلیونها شیعه و سنی هستیم و به هر میزان که بتوانیم حرمت اعتقادی یکدیگر را حفظ و نقاط مشترک را در جامعه احیا می‌کنیم، بنابراین با آرامش و امنیت و همفکری بیشتری می توانیم به رشد و توسعه کشور کمک کرده باشیم.

وی افزود: بسیاری از کشورهای بزرگ جهان امروز ترکیب متنوعی از مهاجرین و قومیتهای و نژادهای ادیان و مذاهب مختلف را دارند، اما به  صورت مسالمت آمیز در کنار هم زندگی می کنند و به رشد و پیشرفت و تعالی یکدیگر کمک می کنند، حال آنکه اجداد ما اعم از شیعه و سنی در ایران هزاران سال زندگی کرده‌اند، لذا ما باید در این زمینه پیشرو باشیم.

نماینده مردم تربت جام در پایان تأکید کرد: ما می‌توانیم از فرصتهای معنوی چون ماه رمضان برای یکدست و متحد ترکردن هرچه بیشتر جامعه اسلامی بهره ببریم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست