شناسه خبر: 4413

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=4413

نویسنده و پژوهشگر اهل سنت:
ماه رمضان سلطان یازده ماه و ماه برکت و رحمت
نویسنده و پژوهشگر اهل سنت گلستانی گفت: ماه رمضان سلطان یازده ماه و ماه برکت و رحمت است.

به گزارش پایگاه خبری دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از گلستان، موسی جرجانی با اشاره به اینکه ماه مبارک رمضان در میان ترکمن‌ها از جایگاه والایی برخوردار است، گفت: بزرگان ما این ماه را “اورازا آی اون بیر آینگ سلطانی”یعنی ماه رمضان سلطان یازده ماه و یا “برکت لی رحمت آیی” (ماه برکت و رحمت) می نامند.

وی با بیان اینکه، ترکمن‌ها در ماه رمضان آیین‌های خاصی دارند، افزود: قبل از فرارسیدن ماه رمضان به نظافت خانه ها و مساجد می پردازند و برخی از خانواده‌ها مساجد را با فرش و نمد سفید رنگی به نام «نماز لیق» (سجاده) زینت می‌دهند.

پژوهشگر فرهنگ و ادب ترکمن درباره آیین پیشواز و استقبال از این ماه مبارک گفت:  بسیاری از ترکمن ها از  مدتها قبل از ماه رمضان روزه گرفته و به پیشواز این ماه مبارک می روند و این روزه ها در ایام خاصی در ماههای رجب و شعبان گرفته می شود.

موسی جرجانی با بیان اینکه، در ایام ماه رمضان مراسم افطار یا (آغیز آچار)، روزهای مبارک، معنوی و شادی را مهمان چهره‌های مومنین می کند، افزود: در شهرها و روستاهای ترکمن نشین استان گلستان کودکان و خردسالان قبل از اذان مغرب در محل ورودی مساجد محل یا بیرون از خانه ها تجمع می‌کنند و منتظر اعلام فرا رسیدن وقت افطار می‌شوند و به محض اینکه موذن مسجد آن را اعلام می کند، به سوی منازل خود رفته و با صدای بلند فرا رسیدن زمان افطار را به اطلاع دیگران می‌رسانند.

وی افزود: در بین ترکمن‌ها رسم بر این است که هر روز همسایه های مسجد و یا مردم منطقه، غذایی درست می‌کنند و آن را به مسجد محله ی خود می‌فرستند تا نمازگزاران با آن افطار کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست