امام جمعه اهل سنت تايباد:
محبت اهل بیت در میان مذاهب اهل سنت ریشه قرآنی و روایی دارد
مولوي غلام نبي توكلي گفت: اهل سنت اعتقاد دارند زيارت بزرگان و صلحا باعث تذكر به مومنين مي شود و آنها را بيدار مي كند لذا برخي تفكرات تكفيري و سلفي دروغين كه زيارت را شرك مي دانند خلاف آموزه هاي اصيل اسلامي عمل مي كنند.

به گزارش روابط عمومی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت خراسان، مولوی غلام نبی توکلی امام جمعه اهل سنت تایباد در گفتگو با خبرنگار این روابط عمومی، گفت: حضرت علی بن موسی الرضا(ع) به عنوان عالم آل محمد در میان اهل سنت مطرح می باشند و اهل سنت به واسطه اینکه این امام رئوف فرزند رسول الله هستند احترام بسیار بالایی برای ایشان قائل می باشند.

وی با اشاره به اینکه دوستی اهل بیت(ع) در مذاهب اهل سنت ریشه قرآنی و روایی دارد، به برخی از این روایات اشاره کرد و افزود: سیدنا ابوذر(رض) از پیامبر اسلام(ص) نقل کرده که فرمودند، إِنَّمَا مَثَلُ أَهْلِ بَیْتِی فِیکُمْ کَمَثَلِ سَفِینَهِ نُوحٍ، مَنْ دَخَلَهَا نَجَی، وَ مَنْ تَخَلَّفَ عَنْهَا غَرِقَ مَثَل اهل بیت من در میان شما کشتی نوح است، هر کس به این کشتی داخل شود نجات می یابد، و هر کس جا بماند، غرق می‌شود.

ایشان با بیان اهداف مامون عباسی از فراخواندن امام هشتم به منطقه خراسان و دادن ولایت عهدی به ایشان، آن را کسب محبوبیت و شهرت عنوان کرد و اظهار داشت: مامون عباسی به واسطه عدم مقبولیتی که در میان مردم و بزرگان داشت می خواست به طریقی برای خود کسب مشروعیت کند لذا امام را به محل حکومت خود فراخواند. از طرفی مامون به واسطه محبوبیت و عظمت شخصیت امام رضا(ع) می خواست ایشان را محدود نماید غافل از اینکه اینکار باعث شد امام بتواند در شرایطی به تبیین مبانی اصیل اسلام بپردازد.

امام جمعه اهل سنت تایباد با اشاره به حدیث سلسله الذهب و اینکه این حدیث شریف توسط امام رضا(ع) و در میان هزاران کاتب و راوی حدیث اهل سنت در نیشابور قرائت شد، ابراز داشت: امام رضا(ع) در بدو ورود خود به منطقه خراسان اقدام به قرائت این حدیث شریف از پدران خود از رسول الله نمودند و بیشتر کسانی که این حدیث را نوشته و نقل کردند از اهل سنت بودند. چرا که در آن زمان نیشابور مرکز علم در دنیای اسلام بود.

ایشان رویارویی امام رضا(ع) با نحله های مختلف فکری را از برکات حضور امام در خراسان عنوان کرد و افزود: بسیاری از تفکرات الحادی در آن زمان سعی داشتند تا خود را در میان مسلمانان گسترش دهند که وجود امام رضا(ع) و تقابل ایشان با این تفکرات غیر دینی باعث عدم گسترش آنها شد.

مولوی توکلی با اشاره به بحث زیارت قبور در میان مسلمانان اظهار داشت: اهل سنت اعتقاد دارند زیارت قبور باعث تذکر به مومنین می شود و آنها را بیدار می کند لذا برخی تفکرات تکفیری و سلفی دروغین که زیارت را شرک می دانند خلاف آموزه های اصیل اسلامی عمل می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست