خطیب نماز جمعه اهل سنت سراوان:
مراسم حج بزرگترین اجتماع عبادی مسلمانان جهان در مکه مکرمه است
مولوی سید عبد الصمد ساداتی با اشاره به اهمیت عبادت حج و ادای این فریضه برای افراد مستطیع ، حج را دستور الهی و بزرگترین اجتماع عبادی مسلمانان جهان در مکه مکرمه بیان کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از سیستان و بلوچستان؛ مولوی سید عبدالصمد ساداتی در بخش نخست سخنان در مراسم نماز جمعه اهلسنت سراوان (۲۸تیر۹۸) اظهار داشت: در این ماه (ذی القعده ) ؛ حجاج و زائران بیت الله الحرام از تمام دنیا برای ادای رکن مهم اسلام عازم سرزمین وحی می شوند و با لبیک به ندای حضرت ابراهیم علیه السلام با دستور الله متعال در بزرگترین اجتماع عبادی جهانی حضور می یابند.
امام جمعه اهلسنت سراوان بیان کرد: حضرت ابراهیم علیه السلام هنگام بنای خانه کعبه از جانب الله متعال ماموریت یافتند این اعلان را نماید که مردم به حج و زیارت این خانه بیایند و الله متعال این اعلان را که دستور داده بود ماندگار کرد، از این جهت کسی که این پیغام و دستور الهی را درک کند و توانایی داشته باشد برای عبادت حج مشرف خواهد شد و این فریضه را بجای می آورد.
وی خاطرنشان ساخت: مهمترین بنای عبادی در تاریخ که قرآن کریم با عظمت ذکر می کند، بنای حضرت ابراهیم به همراه حضرت اسماعیل علیهما السلام است که بر آن حدود مشخص خانه کعبه را بنا کردند.
مدیر دارالعلوم سراوان در ادامه با بیان اینکه هنگام بنای کعبه دعاهای رَبَّنا تَقَبَّلْ مِنّا إِنَّک أَنْتَ السَّمِیعُ العَلِیمُ * ، * رَبَّنا وَاجْعَلْنا مُسْلِمَینِ لَک وَمِنْ ذُرِّیتِنا أُمَّهً مُسْلِمَهً لَک وَأَرِنا مَناسِکنا وَتُبْ عَلَینا إِنَّک أَنْتَ التَّوّابُ الرَّحِیمُ * از جمله درخواست های حضرت ابراهیم علیه السلام از پروردگار بود، گفت: این دعاها به ما درس می دهد که برای هر کار خیری اخلاص شرط است و از پروردگار خواستن که آن عمل را بپذیرد ، امروز در جامعه آن کار خیر که با اخلاص باشد و مورد قبول الله تعالی قرار گیرد ؛ قطعا با ارزش و با برکت می شود.
مولوی ساداتی افزود: همچنین درسی است که با انجام کارهای خیر نیز به درگاه الهی طلب آمرزش و استغفار کرد، حضرت ابراهیم با آن شخصیتی که داشت و عظمت این کار را که تایید و نصرت الهی همراه بود اینگونه دعا کرد و اینکه درس ایمان و مسلمان بودن واقعی بر اساس دستورات الله متعال را آموخت.
وی افزود: مسلمان بودن به معنای واقعی این است که در همه اعمال و کارها تابع دستورات پروردگار متعال باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست