مردم؛ عامل همیشگی خنثی نمودن توطئه ها
حوادث اغتشاشات گرانه ،آشوب آفرین و فتنه آمیز آبان ماه سال 1398 بار دیگر جایگاه ملت مسلمان ایران را در حفظ و تحکیم پایه های نظام جمهوری اسلامی ایران ثابت کرد و نشان داد ملت ایران به­ رغم گذار نسلی، پیچیده تر شدن دشمنی دشمنان نظام و تحولات عمده ای که در طول چهل سال گذشته در عرصه های ارتباطی، فرهنگی، اجتماعی و... در جهان به وقوع پیوسته، همچنان رکن اصلی ثبات در نظام جمهوری اسلامی هستند.

حوادث اغتشاشات گرانه ،آشوب آفرین و فتنه آمیز آبان ماه سال ۱۳۹۸ بار دیگر جایگاه ملت مسلمان ایران را در حفظ و تحکیم پایه های نظام جمهوری اسلامی ایران ثابت کرد و نشان داد ملت ایران به­ رغم گذار نسلی، پیچیده تر شدن دشمنی دشمنان نظام و تحولات عمده ای که در طول چهل سال گذشته در عرصه های ارتباطی، فرهنگی، اجتماعی و… در جهان به وقوع پیوسته، همچنان رکن اصلی ثبات در نظام جمهوری اسلامی هستند.اگرچه این واقعیت در حوادث و فتنه های گذشته که نظام با اقتدار از آن عبور کرد اثبات شده است؛ اما با قطع و یقین می­ توان نقش مردم در مهار اغتشاش گران در فتنه ۱۳۹۸ را متفاوت دانست؛ زیرا در سال­های اخیر فشار و تحریم های دشمنان افزایش یافته است و آنان تحت عنوان «فشار حداکثری»، سخت گیرانه ترین و بی ­نظیرترین تحریم ها را علیه مردم ایران اعمال کرده اند.همچنین به دنبال تشدید جنگ نرم نظام سلطه و استکبار جهانی علیه ملت ایران با بهره­ گیری از شبکه های ماهواره ای و فضای مجازی، گسترده ترین و پیچیده ­ترین عملیات روانی با هدف کاهش اعتماد و باور مردم به نظام اسلامی و ارزش های دینی جریان یافته است.براساس برآورد دشمنان، این فشارها و تحریم ها در پیوست با جنگ نرم طراحی شده با بهره­ گیری از رسانه اعم از ماهواره ­ها و شبکه های مجازی ؛ به ­دنبال اجرای مصوبه مدیریت سوخت در ۲۴ آبان ماه، به اعتراض مردم منجر گردید.

سازماندهی و برنامه­ ریزی برای فنته و آشوب از سوی گروهک­ های تجزیه طلب، سلطنت ­طلبان، منافقان و… برای تشکیل هسته های آشوب و اغتشاش با آغاز اجرای طرح صورت گرفت،در حالی که آنها از مدت ها قبل منتظر آن بودند. همچنین دشمنان اطمینان داشتند از طریق فضای مجازی و شبکه های ماهواره ­ای قادر خواهند بود با به صحنه کشاندن توده های مردم و معترضان به اهداف خود دست یابند.با وجود این، به ­رغم تصور دشمنان و عوامل داخلی آنها این اتفاق رخ نداد و مردم نه ­تنها با هسته های آشوب و اغتشاش همراهی نکردند ؛ بلکه سبب شدند آنها در میدان تنها بمانند و با همراهی نیروهای نظامی و انتظامی آشوب­ ها را به فرصتی برای اعتلای نظام اسلامی تبدیل کردند.از طرفی همراهی نکردن مردم با اراذل، اوباش و آشوبگران در نقطه مقابل همراهی نمودن آنها با نظام در مهار این فتنه، ناشی از چند مولفه اساسی است:

 • هدایت های حکیمانه و مدبرانه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در ترسیم دقیق صحنه و تبیین اهداف دشمنان از تشدید فشارها و تحریم ها که سبب شده است مردم ایران در سال های اخیر بیش از همیشه از اهداف و برنامه های دشمنان آگاه شوند. در همین ماجرا بیانات به موقع ، حکیمانه و روشنگرانه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در آغاز درس فقه ۲۵ آبان ماه، نقش اصلی در شکست فتنه دشمنان داشت.
 • اعتماد و باور مردم به نظام جمهوری اسلامی و اهداف آن در اعتلا و عزت ایران اسلامی؛
 • بصیرت و آگاهی مردم نسبت به اهداف دشمنان از فشارها و تحریم ها که با هدف بازگرداندن سلطه و تحقیر مردم ایران مانند دوران رژیم گذشته یا مشابه رژیم های کنونی در منطقه صورت می­ گیرد.
 • درک اهمیت امنیت و ثبات کشور در شرایط بحرانی منطقه و کمک به حفظ آن؛
 • اعتماد مجدد به مسئولان کشور که با سعی و تلاش بتوانند در رفع مشکلات و آلام آنها گام بردارند.

۱-استحکام ؛ پایه ی ثبات و استقلال سیاسی

خروج موفق از بحران سازی ها و فتنه های متعدد و متنوع بیگانگان در همراهی پیچیده عناصر  خود فرو رفته داخلی در این برهه و مقاطع زمانی قبلی، نشان دهنده مشروعیت، ثبات و استقلال سیاسی کشور است.روشن است که آنچه در بحران ها و فتنه ها کشور را به سلامت از گردنه ها عبور می دهد، داشتن امام و رهبری حکیم، مدیر ، مدبر  و هوشمند و همچنین «امت» فهیم و ولایت مدار است. عاطفی و عقلانی میان رهبری نظام اسلامی و مردم همیشه در صحنه خنثی کننده هر حادثه طراحی شده و غیر مترقبه است. اما باید توجه کرد این رابطه بدخواهانی نیز دارد و دشمنان بیرونی و داخلی همواره برای رهزنی، انحراف و وارونه سازی آن به کمین نشسته اند و با جنگ نرم و عملیات روانی فریبنده به دنبال متزلزل کردن این رابطه هستند.

در حوادث اخیر آنچه بیش از همه ویژگی ها و مختصات عبرت آموز این وقایع به نمایش درآمد، بصیرت نافذ و عقبه مردمی انقلاب و نظام اسلامی بود؛ چه بصیرت در حین آشوب که مردم با تیز هوشی زمان شناسانه فتنه را تشخیص دادند و با فتنه گران آشوب طلب همراهی نکردند و حتی گاهی برای این عدم همراهی هزینه مالی و جانی دادند و چه پس از اغتشاشات  که هنگام نقشه شوم دشمن، به جداسازی مطالبات و صف اعتراض خود از اغتشاش گران  و آشوب طلبان پرداختند و در برقراری امنیت و آرامش  شهری به نیروهای حافظ و برقراری امنیت  و نظامی کمک کرده و در حماسه بی نظیر سراسری تظاهرات نیز با حضور یکپارچه خود از منویات رهبری نظام و تصمیم سران قوا حمایت و پشتیبانی کردند.باید توجه داشت که دشمن همیشه بیدار و در فکر طراحی توطئه های جدید است.در این راستا می توان گفت طرح های خود را نیز به دست داخلی ها، خیانت ها، زمینه های نارضایتی از خدمات اجرا می کند.در این راستا می توان گفت:حوادث اخیر؛ بخش برنامه ریزی شده و مطابق با نقشه از قبل طراحی شده از سوی کانون های شرارت و توطئه در خارج کشور بود. روشن است که پشت صحنه هدایت آشوب مثلث آمریکا،رژیم جعلی اسرائیل و حکام دست نشانده آل سعود با عملگی منافقین و سلطنت طلب ها و مزدوران داخلی بود.

مهم ترین عوامل مقاومت و ایستادگی ملت ایران در برابر جبهه استکبار، آموزه­ های اسلام ناب محمدی (ص)، نظام ولایی با رهبری خلف صالح امام (ره)، وحدت ملی و انسجام داخلی، اقتدار نیروهای حافظ امنیت و قدرت پاسخگویی به تهدیدات و برخورداری کشور از منابع، ذخایر و زیرساخت­ های مناسب برای مقاومت در برابر فشارها و تحریم­ ها، توام با پیشرفت و رسیدن به قله های باعظمت است. ترامپ با خروج از برجام و تمرکز بر فشار حداکثری اطمینان داشت جمهوری اسلامی، در نهایت تسلیم فشارها شده، با عقب­نشینی از آرمان های انقلابی­اش به مذاکره تن می­دهد. آمریکایی ها در کنار فشارهای حداکثری تحریم، گزینه نظامی و احتمال وقوع جنگ و حمله به ایران را مطرح کردند. اما رهبر حکیم و مقتدر انقلاب اسلامی(مدظله العالی)، با صراحت هرچه تمام فرمودند، نه جنگی در پیش است و نه مذاکره خواهیم کرد. و بر مقاومت ملت ایران اسلامی، مبتنی بر ظرفیت های داخلی تاکید کرده، تنها راه ملت ایران برای حل مشکلات و رسیدن به پیروزی نهایی بر دشمن را، راهبرد “مقاومت فعال” اعلام کردند. با سرنگونی پهپاد آمریکایی­ ها و انفعال آنان در این موضوع، توقیف کشتی انگلیسی و عقب­نشینی آنان و تسلیم شدن در برابر خواست ایران ، موفقیت های جبهه مقاومت در منطقه و حرکت جمهوری اسلامی در مسیر کنار گذاشتن محدودیت های برجامی و ناتوانی غربی­ها در اعمال فشار به ملت ایران، مشخص شد «مقاومت فعال» در حال خنثی کردن «فشار حداکثری» دشمن است. پس از ناکامی آمریکا در اجرای برنامه های خود به منظور جلوگیری از برگزاری جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی و شکست های پی در پی از جمهوری اسلامی در منطقه، رویکرد این کشور از مقابله مستقیم، به تضعیف جبهه مقاومت و سرگرم سازی ایران به داخل تغییر کرد. آنچه غربی ها را در اجرای این برنامه مصمم تر کرد، عبارت است از:

 • شکست های سیاسی، نظامی و حیثیتی مکرر آمریکا در سال جاری که در ماجرای سرنگونی پهپاد، آرامکو و در جنگ کشتی ها رقم خورد.
 • اثبات پوشالی بودن قدرت آمریکا در دفاع از مراکز حساس منطقه.
 • شکست آمریکا در جنگ نیابتی سوریه و یمن؛
 • ناتوانی غرب در برابر قدرت دفاعی ایران؛
 • بی تاثیر شدن سیاست فشار حداکثری و تحریم های این کشور علیه ایران؛
 • عدم تضعیف برگ برنده جمهوری اسلامی ایران در منطقه از طریق تضعیف حزب الله لبنان؛

مهم این است که بدانیم امنیت، انسجام داخلی و ظرفیت ها و اقتدار و اعتبار پرچم داران گفتمان مقاومت در ایران، از عوامل اصلی در عبور از تحریم ­ها و فشارهای حداکثری به­ حساب می­آید. جبهه استکبار با محوریت آمریکا، پروژه ای طراحی کرد تا در یک فرصت مناسب، بتواند این عوامل مقاومت و ایستادگی را نابود کند. این پروژه، پروژه شرارت، تخریب، نابودی زیرساخت ها و حمله به اعتبار و اقتدار پرچمداران مقاومت است.ورود حکیمانه و به نگام رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) در این موضوع، همچون گذشته اجازه نداد تا نقشه دشمن به نتیجه دلخواه برسد. مردم به سرعت متوجه نقشه دشمن شده، صف خود را از آشوبگران جدا و به سرعت فهمیدند، آنچه در حال وقوع است، ازبین رفتن امنیت، نابودی ظرفیت ها، زیرساخت­ها و امکانات کشور، از طریق همه جریان­های ضدانقلابی و اشرار سازماندهی شده و مزدوران اجاره ای است. حمله به جایگاه­های سوخت و غارت فروشگاه ها نشان داد این کار، کار همان دشمنی است که تحریم ها و فشارهای حداکثری اش، بی­ نتیجه بوده، اکنون در ادامه آن تحریم ­ها و فشارهای حداکثری، پروژه شرارت، اغتشاش و تخریب را، در داخل ایران از طریق عوامل مزدور سازماندهی­شده دنبال می­کند؛ اما مثل گذشته، با هوشمندی و درایت امام و امت، بزرگ­ترین توطئه جهانی علیه انقلاب اسلامی، ظرف ۴۸ ساعت با شکست و ناکامی مواجه شد. حضور مردم در شهرهای مختلف، در راهپیمایی­ ها و تجمع ­ها در حمایت از امنیت، اقتدار و نظام و رهبری، اقتدار نظام را برای تداوم مقاومت و ایستادگی در برابر دشمن، افزایش داد و تثبیت کرد.باید توجه کرد که اغتشاش ها و آشوب های آبان ۹۸ ابعاد گوناگونی دارد، نگاهی به اضلاع این آشوب نشان می­دهد، دشمن چگونه توانسته است با طرح های پیچیده امنیتی، اطلاعاتی و رسانه­ای یک جنگ هوشمند را علیه ملت ایران راه اندازی کند.

۲- برخی از رفتارها، بیانیه­ ها و سخنان دشمنان در ایجاد آشوب:

۲-۱٫پیش از آشوب

 • عصبانیت دشمنان از اقدامات ایران و محور مقاومت در حوزه منطقه­ای، فرامنطقه ای،هسته­ ای و موشکی و ناکامی در رسیدن به اهداف خود؛
 • ناکام بودن راهبرد «کارزار فشار حداکثری» و توطئه های طراحی شده از سوی نظریه­ پردازان غربی برای ایجاد بی­ثباتی داخلی و عقب­نشینی نظام ایران؛
 • هدف قراردادن پهپاد گلوبال هاوک آمریکا با سامانه موشکی بومی؛
 • موفقیت انصارالله یمن در هدف قرار دادن بخشی از تاسیسات نفتی آرامکو ؛
 • آزادسازی شهر استراتژیک بوکمال به منزله مهم­ترین و آخرین پایگاه گروه تروریستی داعش
 • گزارش نهادهای مالی بین المللی، مانند بانک جهانی و صندوق بین­ المللی پول درباره رشد مثبت اقتصاد ایران با وجود اعمال شبکه گسترده­ای از تحریم های اقتصادی
 • شکست سناریوهای ترسیمی دشمنان در عراق و لبنان برای به­ حاشیه راندن نیروهای مردمی مقاومت
 • بزرگنمایی درباره اثرات راهبرد فشار حداکثری با محوریت تحریم اقتصادی گسترده و اثرات آن بر معیشت مردم؛
 • زیر سوال بردن فعالیت های منطقه­ ای ایران با اتهام ­زنی درباره مداخله ایران در امور داخلی کشورهای منطقه؛
 • اظهار نظر برخی سران آمریکا با محوریت حمایت از اعتراضات پراکنده اقتصادی در ایران؛
 • القای فضای دوقطبی «جنگ یا مذاکره» با محوریت اعزام ناوهای آمریکایی به خلیج فارس ؛
 • سیاه­نمایی علیه حاکمیت ایران با محوریت بی اعتبارسازی و مشروعیت زدایی از نظام جمهوری اسلامی با کلیدواژه هایی، همچون «نادیده گرفتن حقوق زنان»، «حجاب اجباری» و…
 • راه اندازی لشکر سایبری در عربستان با عنوان «مزرعه های ترول» با هدف ترند کردن هشتگ های ضدایرانی در توئیتر و دیگر شبکه های اجتماعی
 • حذف حساب های کاربری حامی ایران در توئیتر، اینستاگرام و فیسبوک
 • برگزاری نشست اجلاس امنیتی داووس در امارات با محوریت کلیدزدن پروژه ناامن سازی ایران از داخل با ایجاد آشوب و اغتشاش
 • اظهارات سفیر انگلیس در تهران با محوریت لزوم برنامه ­ریزی برای ایجاد نارضایتی و آشوب در داخل ایران

۲-۲٫حین آشوب

 • اظهارنظر سران و تحلیلگران آمریکایی در حمایت از آشوبگران و انتقاد به مقامات ایران با محوریت قطع اینترنت همزمان با ناآرامی های ایران
 • تبلیغات فریبنده رسانه­ ای گسترده از سوی رسانه های فارسی بی بی سی و صدای آمریکا
 • واکنش اتحادیه اروپا، فرانسه و انگلیس با محوریت انتقاد از نظام اسلامی
 • عملیات رسانه­ ای گسترده با استفاده از تصاویر جعلی و آرشیوی برای بزرگ­نمایی آشوب های ایران
 • استفاده از افراد دوتابعیتی اروپایی و کشورهای همسایه برای ایجاد رعب و وحشت در جامعه
 • سازمان­دهی میدانی اشرار با توزیع پول، اسلحه، مشروبات الکلی و مواد مخدر با هدف ایجاد وحشت عمومی در جامعه و قتل و غارت

این اغتشاش ها و ناامنی سازی ها ویژگی هایی چون خشن بودن، گستردگی جغرافیایی، تخریب بالا داشت.در وصف خشن­ بودن آشوب ها در نقاطی از کشور پس از اصلاح قیمت بنزین، آتش زدن و تخریب صدها بانک، شهرداری، فرمانداری، فروشگاه بزرگ، کتابخانه، آزمایشگاه، وسایل حمل و نقل عمومی و… تنها در ۴۸ ساعت پدیده ای عجیب است.گستردگی جغرافیایی خشونت و پیروی از الگوی یکسان در ده ها نقطه کشور بود.همچنین بسیاری از جانباختگان از میان مهاجمان به این مراکز بودند و تعدادی از نیروهای حافظ امنیت نیز در این حملات به شهادت رسیدند.صدمه زدن به مخازن کالاهای اساسی از جمله قند، شکر و برنج ،تلاش برای انفجار لوله ­های نفتی و گازی،تخریب  زیرساخت های مرتبط با معیشت مردم و رفاه عمومی جامعه و… را می توان آن را تلاشی برای کامل کردن حلقه های فشار حداکثری بر ملت ایران دانست.

۳-برخی از خصایص و ویژگی های آشوب های آبان ماه ۱۳۹۸:

۳-۱٫خشونت های بی سابقه

حجم خسارت های پدیدآمده گویای آن است که ابراز و اظهار خشونت، مهم ترین ویژگی حوادث اخیر کشور است. به آتش کشیدن بیش از صد دستگاه آمبولانس اورژانس و آتش زدن مراکز عمومی از قبیل مراکز علمی- فرهنگی و فروشگاه های زنجیره ای ابعاد این خشونت را به تصویر می کشد.

۳-۲٫مدل کلی حاکم بر وقایع اخیر

در قضایای اخیر، نوع رفتار آشوبگران در سراسر کشور از مدل خاصی پیروی می کرد: خشونت، همراه داشتن ابزار تخریب و…آنچه در وقایع اخیر مشاهده شد، حداقل گرایی در اعلام اعتراض و شعار و حداکثرگرایی در تخریب است.

۳-۳٫مهارت در تخریب

آشوبگران آموزش دیده بودند و ابزارهای اقدام خود را نیز همراه داشتند. از انبرهای بلند برای قطع کردن قفل ها، مواد  آتش زای آماده برا ی به آتش کشیدن بانک ها، نداشتن ثبات استقراری و حرکت نقطه به نقطه برای خسته کردن پلیس و…

۳-۴٫حمله به مراکز اقتصادی

یکی دیگر از وجوه تفاوت و تمایز اتفاقات اخیر تلاش برای حمله و نابود کردن مراکز و پایگاه های اقتصادی است. البته باید به این وضعیت، موضوع حمله و غارت فروشگاه ها را نیز اضافه کرد. و بازکردن فروشگاه ها، تخلیه و سپس سوزاندن. حمله سراسری به مراکز اقتصادی و تجاری کشور با هدف از کارانداختن یا حداقل واردکردن ضربه ای به توان اقتصادی و وضعیت معیشتی مردم ترتیب داده شده است تا جمهوری اسلامی ایران نتواند از تنگناهای اقتصادی و تحریم های ظالمانه ای که غربی ها وضع کرده اند، عبور کند.

۳-۵٫محوریت اتباع بیگانه

تعدادی از افراد که در هدایت و خرابکاری اشرار در استان البرز نقش موثری داشته اند، تابعیت بیگانه دارند و تجهیزات ویژه خرابکاری از آنها کشف و ضبط شده است. این افراد از مدت ها قبل، در خارج از کشور آموزش های لازم را درباره تخریب زیرساخت های شهری دیده اند و از طرف سرویس های خارجی تامین مالی می شدند.

۳-۶٫گروه های خرابکار ضد انقلاب

در تحرکات آشوب طلبانه هفته های اخیر کشور حاکی از نقش چند گروه است. نخستین گروه جریان وابسته به سلطنت طلبان بودند. این گروه به دنبال گرفتن انتقام ویژه از ملت ایران هستند. بخش دوم اغتشاشگران به سازمان منافقین خلق بودند. منافقین روسیاه تر از سلطنت طلبان هستند و خوی وحشی گری دارند و ملت ما به خوبی خیانت های آنها در به شهادت رساندن ۱۷ هزار شهید والا مقام و خیانت های دیگر در جریان جنگ تحمیلی را فراموش نمی کنند. پشتیبان آنها یک جریان صهیونیستی و آمریکایی هستند.در بررسی و تحلیل این غائله می توان به برخی عوامل از جمله عوامل فرهنگی از قبیل فضای مجازی، شبکه های اجتماعی، عوامل امنیتی، نقش دشمنان انقلاب اسلامی، گروهک های ضد انقلاب، سرویس های اطلاعاتی و … اشاره کرد.حوادث اخیر کشور نه تنها همه مشخصات و ویژگی های آشوب و اغتشاشات را داشت، بلکه در مقایسه با غائله سال های ۱۳۷۸،۱۳۸۸ و ۱۳۹۶ از شاخصه های متفاوتی برخوردار بود، برخی از این موارد عبارت اند از:

 1. ارائه چهره ای خشن و بی رحم شبیه رفتار داعش که از جمله آن می توان به تعرض علیه مقدسات و اماکن مذهبی، اموال خصوصی و عمومی، تخریب اورژانس و بیمارستان، خدمات عمومی و … اشاره کرد.
 2. مجهز بودن عوامل آشوبگر به تجهیزات سنگین خرابکاری؛
 3. پیروی از الگوی خاص به منظور گسترش آشوب با عناصر محدود؛
 4. ارائه چهره ای معارض با نظام و براندازنه از طریق حمله به مراکز خاص؛
 5. فقیر نمایی از طریق حمله به مغازه ها و فروشگاه های حاوی مواد غذایی؛
 6. اصرار به کشته سازی از طریق ورود به خطوط قرمز؛
 7. پیوند بازیگران داخلی و خارجی پیوند خورده و حرکت با هدف مشترک
 8. امنیتی بودن آن به گونه ای که دشمنان نظام اسلامی تلا ش می کردند به سرعت فضا را امنیتی کنند؛
 9. برنامه ریزی سرویس های اطلاعاتی جبهه غربی، عبری و عربی جهت اجرای فتنه ای فراگیر
 10. بکارگیری عناصر بیگانه و ضد انقلاب در شهر های خارج از حوزه کاری مانند بکارگیری تعدادی از افاغنه در آشوب های تهران
 11. حضور سازماندهی شده عده ای با لباس خاص در بیشتر تجمعات با تجهیزات پیشرفته برای بریدن پیچ های بزرگ، قفل ها، تخریب تیر های چراغ برق و ریل های اطراف خیابان ها
 12. بروز الگوهای رفتاری مشابه از سوی اغتشاشگران
 13. حمله به مراکز خدمات عمومی و بهداشتی و درمانی از جمله تخلیه مراکز اورژانس و تخریب تعداد زیادی آمبولانس
 14. تطمیع، توزیع پول و مشروبات الکلی در میان آشوبگران در شهرهای اطراف استان تهران و البرز
 15. حضور زنان آموزش دیده به منظور مدیریت صحنه، به میدان آوردن مردم، تحریک احساسات جوانان و اقدامات خلاف عرف و شرع.
 16. اذعان گروهک های سلطنت طلب بر سازماندهی اغتشاشات؛
 17. حمایت سریع و صریح دولتمردان آمریکا از حوادث؛

 

در یک نگاه کلی باید گفت با وجود گستردگی و عمق توطئه دشمنان و ظرفیت سازی های بالا برای مقابله با ثبات نظام، ناامن سازی جامعه و صدمه به زیرساخت های کشور و …مردم با اعتماد و اعتقاد به جایگاه ولی فقیه بیدار و آگاه و ایمان به تدابیر و رهنمودهای رهبر حکیم و فرزانه خود، برای رسیدن به قله های عزت و پیشرفت کشور که با دشواری های فراوان و سنگ اندازی های دشمنان و بدخواهان نیز رو به روست، پشت سر امام جامعه حرکت کرده و حساب مشکلات و تنگناهای موجود را که هم ناشی از فشارهای خارجی و هم به دلیل ضعف مدیریت در بخش های مختلف اجرایی کشور بوده، از حساب انقلاب و نظام جدا کرده اند.قانون مندی و قانون گرایی، اتصال مردم به رهبری به عنوان منبع مشروعیت بخش نظام،مردم پایه گی نظام اسلامی و تلاش برای تثبیت جایگاه امنیت اجتماعی در مناسبات سیاسی کشور از جمله مهم ترین عوامل خنثی ساز آشوب ها و اغتشاشات اخیر است. بر همین اساس مردم پس از حوادث اخیر نیز در لبیک به ندای رهبر خود صف شان را از صف آشوبگران جدا کردند و این بار نیز چون فتنه های گذشته به میدان آمدند و از انقلاب اسلامی، نظام اسلامی، رهبری، امنیت و اقتدار کشور دفاع کردند.بدون شک، این پشتوانه مردمی که می توان آن را شاخصه ویژه نظام اسلامی دانست مزیت و ظرفیت عظیم انقلاب اسلامی است که در نظام های سیاسی جهان کم نظیر، بلکه بی نظیر است.

 

دکتر عباسعلی فرزندی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست