شناسه خبر: 3121

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=3121

استاد و عضو هیئت‌علمی دانشگاه ادیان و مذاهب؛
مردم اگر حق خدا را به فقرا بدهند فقیری روی زمین باقی نخواهد ماند
حجت‌الاسلام‌والمسلمین اسلامی: با جدی گرفتن زکات بساط تکدیگری در کشور جمع خواهد شد و هیچ فقیر و نیازمندی نخواهیم داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیر خانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از بوشهر، دکتر اسلامی استاد و عضو هیئت‌علمی دانشگاه ادیان و مذاهب در همایش بررسی مبانی فقهی و برکات اجتماعی زکات در مذاهب اسلامی که در شهر عسلویه برگزار شد، زکات را فریضه دینی و راهکاری برای ریشه‌کن کردن فقر دانست و با طرح مباحث علمی در این خصوص گفت: بحث زکات بحث نظری و علمی است و بین مذاهب اسلامی بحث‌ها و فروعات بسیاری درباره زکات مطرح شده است. بحث مدیریتی در ایران دیر پرداخته شده و کشورهای دیگر اسلامی ستادهای زکات را سال‌ها قبل از کشور ما تشکیل داده‌اند.
وی تصریح کرد: در بعضی از کشورها مأموران حکومتی و مأموران ستاد بر اساس تخمین، زکات را از مشمولان اخذ می‌کنند و مشمولین موظف هستند که زکات خود را بر اساس محاسبه مأمور پرداخت کند.
دکتر اسلامی خاطرنشان کرد: در بعضی از کشورها مردم در پرداخت زکات آزاد هستند و چه دولت پرداخت کند و یا خود مؤدی مستحقین را شناسایی کند و به آنها بدهد مختار هستند و دولت اجبار قرار نداده است.
وی با بیان اینکه شورای زکات باید نحوه مدیریت ستادهای زکات کشورهای دیگر را نیز مورد مطالعه قرار دهد، اضافه کرد: می‌باید هرسال با نشست کارشناسان و متخصصین مطالعه و بررسی، صورت گرفته و نقایص مدیریتی آن رفع شود.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه ادیان و مذاهب متذکر شد: همچنان که شاهدیم در جهان در نظام مالیاتی چه مقدار مطالعات علمی دقیق صورت می‌گیرد و راهکارهای جلوگیری از فرار مالیاتی و شفاف‌سازی، برنامه‌های تشویقی برای مالیات‌دهندگان و تدریس‌های تخصصی و دانشگاهی مورد بررسی‌های علمی قرار می‌گیرد.
وی زکات را امر دینی و معنوی عنوان کرد و گفت: نظام‌های مالیاتی و بیمه تقدس و نگاه دینی ندارند، اما در اسلام زکات را ما از زاویه قداست، طهارت و یک امر معنوی به آن نگاه می‌کنیم آثار و برکات بسیاری برای آن اعتقادداریم و روایات بی‌شماری بر همین امر دلالت می‌کند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین اسلامی اذعان کرد: در زمینه توسعه زکات باید اعتراف کنیم که متأسفانه کوتاهی کرده‌ایم. امر واجب و مهمی که در آیات قرآن عِدل و قرین نماز است، صندوق زکات باید بسیار غنی‌تر از این‌که هست باشد.
وی با تصریح بر اینکه با جدی گرفتن زکات بساط تکدیگری در کشور جمع خواهد شد و هیچ فقیر نیازمندی نخواهیم داشت، اضافه کرد: هیچ فقیری گرسنه نیست مگر آنکه یک توانگر در کنار او پرخوری کرده است، در روایات زیادی بیان شده است که اگر مردم حق خدا را به فقرا بدهند اصلاً فقیری روی زمین باقی نمی‌ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست