شناسه خبر: 4497

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=4497

امام جمعه سنندج
مردم در زمینه ترویج امر به معروف و نهی از منکر تلاش کنند
امام جمعه سنندج گفت: مردم در راستای ترویج امر به معروف و نهی از منکر تلاش کنند.

به گزارش دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، ماموستا عبدالرحمن خدایی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع شهر سنندج، ضمن تبریک هفته هلال احمر به فعالین این عرصه، اظهار کرد: این مجموعه زحمت‌کش در همه صحنه‌ها و اتفاقات حضور فعال و گسترده داشته و در راستای رفع نیازهای حادثه‌دیدگان از سیل و زلزله از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند و منشاء خدمات ارزنده به خانواده‌های سیل‌زدگان بوده است.
خطیب جمعه سنندج در بخش دیگری از خطبه‌های این هفته با تبریک ماه مبارک رمضان با استناد به آیه ۱۸۳ سوره بقره خاطرنشان کرد: خداوند در این آیه خطاب به مسلمانان می‌فرماید« ای اهل ایمان بر شما هم روزه واجب شده چنانچه بر امت‌های قبل از شما فرض شده است.
وی تصریح کرد: ماه رمضان ماهی است که قرآن برای هدایت و راهنمایی انسان‌ها در آن بر قلب پیامبر نازل شده است، معجزه‌ای که اساس و پایه برای سعادت انسانها در دنیا و آخرت است.
ماموستا خدایی از شرایط روزه و افرادی که دارای مشکلات و عذر شرعی اشاره کرد و گفت: خانم‌های بادار، افراد پیر و سالخورده، افراد بیمار، افراد مسافر شامل کسانی هستند که برای نگرفتن روزه عذر شرعی دارند و می‌توانند، قضاء آن را به جای آورند.
وی تصریح کرد: کسانی که روزه نمی‌گیرند می‌توانند، فدیه آن را به فقیر و مستمندان بدهند.
ماموستا خدایی افزود: حرمت ماه رمضان را باید حفظ و از روزه‌خواری و تظاهر به روزه‌خواری در معابر عمومی و شهر خودداری کنیم.
به گفته وی، همه انسان‌ها باید در راستای ترویج فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر تلاش کنند.
وی خاطرنشان کرد: ماه رمضان ماه مهمانی خداوند است از این رو بر تک‌تک ما مسلمانان واجب است که نسبت به انجام این واجب دینی اهتمام داشته باشیم و کسانی که به واسطه داشتن دلیل شرعی قادر به انجام این واجب دینی نیستند باید کفاره آن را بپردازند.
امام جمعه سنندج افزود: روزه‌داری از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر است کسانی که می‌توانند روزه بگیرند و کسانی که قادر به انجام این امر معروف نیستند باید از خوردن و اشامیدن در اماکن عمومی و جلوی افراد روزه‌دار پرهیز کنند.
ماموستا خدایی تصریح کرد: ما در کشوری اسلامی زندگی می‌کنیم و باید براساس دستورات دین اسلام عمل کنیم، اما متاسفانه امروز شاهد هستیم که مسائل دینی مورد بی‌مهری و بی‌توجهی قرار می‌گیرد.
وی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر بر همه ما واجب است، افزود: هرکس در هر جایگاهی که قرار دارد باید در این راستا تلاش کند و دیگران را به انجام کارهای خوب و دوری از منکرات تشویق و ترغیب کند.
وی به تاثیرات روزه‌داری هم اشاره کرد و گفت: انسان روزه‌دار وجودش روشن و نورانی می‌شود و راه ورود شیطان به درون انسان بسته می‌شود.
به گفته امام جمعه سنندج، مردم با روزه‌داری درد گرسنگی و تشنگی را بهتر می‌فهمند و به واسطه آن شرایط فقرا و نیازمندان را بیشتر درک خواهند کرد.
ماموستا خدایی تصریح کرد: به واسطه روزه‌داری معده انسان استراحت و از بسیاری از بیماری‌ها در امان خواهد ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست