شناسه خبر: 122087

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=122087

 نماینده مردم شهرستان سلماس در مجلس شورای اسلامی
مرز سلماس پروژه ای است که ۴۰ سال سابقه دارد
دکتر یعقوب رضازاده اظهار داشت: در واقع آنچه بازگشایی مرز را با مشکل مواجه کرده است تعهد کشور مقابل است که در ۱۵ ماه اخیر شیوع بیماری منحوس کرونا مانع دیگری بر بازگشایی مرز ایجاد کرده است به نحوی که حتی مرز ها و گذرگاههای رسمی دیگر نیز بدلیل شیوع کرونا مسدود شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از آذربایجان غربی،دکتر یعقوب رضازاده، نماینده مردم شهرستان سلماس در مجلس شورای اسلامی طی گفتگو با رابط خبری ما اظهار داشت: مرز سلماس پروژه ای است که ۴۰ سال سابقه دارد.

وی تصریح نمود: تمام نمایندگان ادوار مجلس از حوزه انتخابیه سلماس به نوبه خود پیگیری هایی در خصوص بازگشایی مرز سلماس با ترکیه انجام داده اند که سابقه این پیگیری ها به ۴۰ سال می رسد.

از زمان شروع مسئولیت بنده که حدود ۱۵ ماه از آن می گذرد این پیگیری شکل جدید و جدی به خود گرفته است.

دکتر رضا زاده خاطر نشان کرد: در ابتدای پیگیری ها خواستیم ببینیم آیا مشکل مرز سلماس مانع داخلی دارد یا خیر؟ که خوشبختانه طی پیگیری ها مشخص شد که هیچ مانع داخلی جهت گشایش مرز وجود ندارد در همین راستا از نهاد های مختلف نظیر مرزبانی،نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات و … موافقت هایی در سال ۹۹ کسب شده است.

در واقع آنچه بازگشایی مرز را با مشکل مواجه کرده است تعهد کشور مقابل است که در ۱۵ ماه اخیر شیوع بیماری منحوس کرونا مانع دیگری بر بازگشایی مرز ایجاد کرده است به نحوی که حتی مرز ها و گذرگاههای رسمی دیگر نیز بدلیل شیوع کرونا مسدود شده است.

 

نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی افزود: در رایزنی با کشور ترکیه آنهارا متقاعد کردیم که پایانه مرزی نمیخواهیم چرا که آنها عقیده داشتند به حد کافی پایانه مرزی با ایران دارند،پس از گفتگو سفیر ترکیه را قانع کردیم که پایانه مرزی نمیخواهیم و برای سلماس بازارچه مرزی را در نظر گرفته ایم و سفیر ترکیه پس از اعلام موافقت قول مساعد دادند این مسئله را به عرض رئیس جمهور ترکیه برساند.

و همچنین طبق قول و قرارها مقرر است هیاتی از ایران به ترکیه جهت پیگیری مرز سلماس اعزام شود که این سفر اوایل مهرماه انجام خواهد شد.

در مقابل این امتیاز مرزی ترکیه دو خواسته دارد،که یکی از آنها گشایش کنسولگری در وان و دیگری ایجاد خط انتقال گاز به باشقالا می باشد که این خواسته ها نیز مورد موافقت دولت ایران قرار گرفته است.

انشالله طی این سفر و پیگیری ها تا پایان سال شاهد به ثمر نشستن بازارچه مرزی سلماس/وان خواهیم بود.

انتهای پیام

فهرست