مرصاد مظهر جاودانه پیروزی ملت ایران (نگاهی به عملیات پیروزمند مرصاد)؛
عملیات مرصاد یکی از مهم ترین عملیات های دفاع مقدس است. این پیروزی افتخار آفرین، دارای دستاوردهای عظیمی همچون تحکیم امنیت و تثبیت اقتدار همه جانبه انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی، تحکیم وحدت اسلامی، کارآمدی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و... می باشد.

دوران دفاع مقدس کتابی سرشار از افتخارات و حماسه آفرینی های ملت فداکار ایران اسلامی است که در دفاع از اسلام و ارزش­ های انسانی قیام کرد و دشمنان و متجازان را به خاک مذلت نشاند. هر برگ از این کتاب عزت و افتخار نمایانگر ایثارگری و از خود گذشتگی مومنان مقاومی است که مرور آن می تواند برای نسل­های آینده درس­آموز و هدایتگر باشد. یکی از عملیات های سرنوشت ساز که در اواخر دفاع مقدس توسط رزمندگان اسلامی طراحی و اجرا شد عملیات علیه حرکت مذبوحانه منافقین تحت عنوان «مرصاد» است که اجرای آن نه تنها آغازی بر پایان حیات ننگین و زالوصفتانه منافقین بود، بلکه رویای صدام معدوم را برای همیشه از بین برد منافقین خلق پس از جنایات بی نظیر و اقدامات تروریستی گسترده که منجر به شهادت کثیری از مردم بی گناه شده بود در سال ۶۵ به صورت رسمی سازمان مخوف خود را به عراق منتقل و زیر چتر حمایتی صدام قرار گرفته و صدام با در اختیار گذاشتن امکانات و تجهیزات پیشرفته نظامی آنان را در راستای اقدامات جاسوسی، ترور و انجام عملیات نظامی به کار گرفت. شکنجه اسرای ایرانی در عراق، سرکوب قیام­های مردمی در عراق و کشتار کردهای عراقی و… بخشی از اقدامات منافقین در راستای اهداف رژیم بعثی و صدام است.

دفاع مقدس یکی از دوران پرافتخار و درخشان جمهوری اسلامی ایران است. یکی از جلوه های افتخارآمیز، این دوران عملیات افتخارآمیز و غرورآفرین مرصاد است که در پنجم تیرماه۶۷، ملت ایران اسلامی با شروع این عملیات ضمن از بین بردن جلوه پوشالی قدرت نظامی منافقین، به منافقین و حامیان منطقه‌ای آنها اثبات کرد که مزدوران منطقه‌ای استکبار جهانی، با یک حرکت توفنده ملت انقلابی ایران اسلامی به زباله دان تاریخ سپرده خواهند شد.

منافقین خائن و کور دل به خیال واهی خود تصور می کردند که جمهوری اسلامی از سر ضعف قطعنامه ۵۹۸ را پذیرفته و دولت جمهوری اسلامی با مردم فاصله دارد از این رو می توانند با یک عملیات تهاجمی و برخورداری از حمایت صدام و دولتهای غربی به اهداف پلید خود دست یابند.

در حالی که چندین روز از قبول قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت توسط جمهوری اسلامی ایران می‏گذشت صدام و حامیانش، برای ضربه زدن به ایران اسلامی، دست به دامن منافقین شدند. آنان که عملیات خود را با هدف براندازی نظام اسلامی آغاز کرده بودند! وضعیت نظامی ایران را از هم پاشیده ارزیابی کرده بودند، از این رو، منافقین می‏پنداشتند با یک ضربه و شوک نهایی، نظام جمهوری اسلامی فرو خواهد ریخت! این مزدوران کوردل، چنان به وعده‏های دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی اطمینان پیدا کرده بودند که جمع‏بندی نهایی درباره نظام آتی ایران اسلامی را به چند روز بعد در میدانِ آزادی تهران موکول نمودند.

سران سازمان از همکاری با حکومت بعث عراق، بدنبال اهداف زیر بودند:

۱- آنها بهترین و آسان‌ترین راه برای نفوذ عناصر سازمان به ایران را مرزهای زمینی میان این دو کشور می‌دانستند؛

۲- سازمان تلاش داشت تا با استفاده از کمک‌های مالی و تسلیحاتی فراوان عراق، توان مبارزاتی خود در برابر جمهوری اسلامی را تا حد زیادی افزایش دهد.

سازمان منافقین پس از استقرار مرکزیت آن در بغداد، به شیوه‌های گوناگونی دولت بعثی عراق را برای دست‌یابی به اهدافش یاری می‌کرد که از جمله فعالیت‌ها و خدمات سازمان به عراق می‌توان به این موارد اشاره کرد:

۱- اجرای عملیات‌های خراب‌کاری و ترور در داخل ایران به ویژه ترور رزمندگان و فرماندهان نظامی ایران؛

۲- جاسوسی از فعالیت‌های نظامی ایران؛

۳- ارائه‌ی اطلاعات ارزشمندی درباره‌ی تأسیسات نظامی و اقتصادی ایران به سازمان‌های اطلاعاتی عراق؛

۴- درگیری مستقیم و حمله به نیروهای ایرانی در جبهه‌های جنگ.

اوج خیانت و جنایت منافقین در عملیات آنها علیه ملت ایران پس از قبول قطعنامه به تصویر کشیده شد که آن مزدوران با شروع اقدام نظامی موسوم به عملیات فروغ جاویدان با بهره­گیری از حمایت گسترده اطلاعاتی و نظامی رژیم بعثی و حامیان آن رژیم به خیال خام خود برای فتح تهران از سه محور وارد سرزمین اسلامی ایران شدند. این عملیات همزمان با تجاوز ارتش بعثی به بخش­هایی از جنوب کشور بود و رزمندگان اسلام می بایست در دو جبهه با ارتش بعثی و منافقین همزمان بجنگند. منافقینی که از زمین و آسمان توسط ارتش بعثی پشتیبان می شدند با تصرف سرپل­ذهاب و قصر شیرین و ورود به شهر اسلام آباد غرب و ارتکاب جنایات کم نظیر اعم از قتل عام و سوزاندن پیکر مجروحان  و … به صورت ستونی به طرف کرمانشاه حرکت نمودند.

گروهک منافقین با بهره‌گیری از جنگ افزارهای اهدایی صدام و غرب حمله خود را از غرب کشور به جمهوری اسلامی آغاز کرد و با گذر از بخش‌هایی از استان کرمانشاه با ملت سلحشور ایران اسلامی مواجه شد. ملت ایران پس از اطلاع از تجاوز منافقین به میهن اسلامی به خروش آمدند و همچون امواجی در مقابل آن فریب خوردگان قرار گرفتند. عکس العمل سریع رزمندگان در سازماندهی نیروهای مردمی و تهاجم کوبنده نیروهای نظامی – مردمی به منافقین ضمن انهدام بخش وسیعی از آنها، سبب فرار مفتضحانه باقیمانده‌های منافقین شد.

با خروش عمومی ملت علیه آن مزدوران و برنامه ریزی فرماندهان و رزمندگان ایران اسلامی سرانجام در گردنه چهارزبر حرکت تجاوزگرانه منافقین متوقف و عملیات مدافعان ایران اسلامی تحت عنوان مرصاد طومار منافقین را درهم پیچیده شد و با تحمیل شکست مفتحضانه آنان را به زباله دان تاریخ انداخت. منافقین که با استعداد حدود ۵۰۰۰ نفر و در قالب حدود ۳۰ تیپ ۱۵۰ نفره عملیات خود را شروع کرده بودند بیش از ۵۰% از استعداد آنها یعنی ۲۵۰۰ نفر به هلاکت رسیدند و بیش از ۴۰۰ دستگاه خودرو و نفربرها و تانک های نظامی آنها منهدم شد و تنگه چهارزبر که شاهد شهادت تعدادی از دلیرمردان مدافع ایران اسلامی بود تنگه مرصاد نامیده شد و به این ترتیب با عنایات الهی و حماسه آفرینی­های رزمندگان پرافتخار اسلام و مردم همیشه در صحنه ایران اسلامی پیروزی قاطع ملت ایران در جنگ نابرابر ۸ ساله با رژیم بعثی و مزدوران منافق برای جهانیان به اثبات رسید و البته مقطعی در تاریخ به ثبت رسید که منفورترین خائنان و وطن فروشان مزد خیانت خود را گرفتند و این گونه پیشمرگان ناکام رژیم بعثی به زباله دان تاریخ سپرده شدند.

ایستادگی شجاعانه و ایثارگرانه نیروهای نظامی – مردمی در مقابل منافقین و حضور گسترده مردم در مناطق عملیاتی نشان داد که مردم همواره در کنار نظام ایستاده اند و به محض احساس خطر حاضرند با همه وجود از نظام، انقلاب و سرزمین مقدس جمهوری اسلامی دفاع کنند.

عملیات مرصاد دارای دستاوردهای بسیار مهمی بود که از مهم ترین این دستاوردها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تحکیم ثبات نظام مقدس جمهوری اسلامی
 2. تثبیت جایگاه قطعی نظام مقدس جمهوری اسلامی در افکار عمومی جهان
 3. افزایش مشروعیت ایران اسلامی در افکار عمومی جهان به واسطه حمایت های مردمی از نظام
 4. تأیید کارآمدی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در تمامی شرایط
 5. تحکیم وحدت اسلامی و تبلور همبستگی ملی – اسلامی ملت ایران
 6. برملاشدن بیش از پیش جنایت وخیانت منافقان نسبت به ملت ایران اسلامی
 7. به نمایش در آمدن عمق جنایت وخیانت منافقان نسبت به ملت ایران؛
 8. اذعان گردانندگان امپراطوری رسانه ای و غول های تبلیغاتی مبنی بر برخوردار نبودن منافقین از پایگاه مردمی؛
 9. تحکیم وحدت و انسجام اجتماعی و به نمایش درآمدن مشارکت عمومی، همبستگی ملی و… در حفظ و حراست از کشور، نظام و انقلاب؛
 10. چرخش وضعیت سرنوشت جنگ به سود جمهوری اسلامی.
 11. اثبات قدرت و تثبیت اقتدار جمهوری اسلامی ایران در نظام جهانی؛
 12. و…

در نگاهی گذرا می توان گفت که عملیات مرصاد یکی از مهم ترین عملیات های دفاع مقدس است. این پیروزی افتخار آفرین، دارای دستاوردهای عظیمی همچون تحکیم امنیت و تثبیت اقتدار همه جانبه انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی، تحکیم وحدت اسلامی، کارآمدی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و… می باشد.

دکتر عباسعلی فرزندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست