بسته ویژه خبری؛
مروری بر خطبه‌های نماز جمعه اهل سنت کشور در جمعه‌ی گذشته
مروری بر گزیده‌ای مهم از خطبه‌های نماز جمعه اهل سنت کشور در جمعه ی هفته گذشته

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شواری برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت، گزیده‌ای مهم از خطبه‌های نماز جمعه اهل سنت در برخی از نقاط کشور و با رعایت دستورالعمل های ستاد ملی کرونا برگزار شده است،‌ تهیه و در قالب یک بسته خبری تنظیم گردیده است که در این بسته شاهد گزیده‌ی سخنان و خطبه‌های امام‌جمعه‌های اهل سنت ۳۴ نماز جمعه هستیم. گفتنی است این بسته خبری در حال تکمیل بانک اطلاعاتی خود هست و امید است در روزهای آتی شاهد مخابره اخبار نماز جمعه‌های سایر شهرستان‌های اهل سنت کشور نیز باشیم.

گزیده‌ی خطبه‌های نماز جمعه‌ی اهل سنت کشور به تفکیک شهرستان به شرح ذیل است:

امام جمعه اهل سنت مسجد فاطمه الزهرا ایرانشهر:

در هر ملتی که جوانان آن ملت، روی کار آمده و ایمان والا داشته باشند، آن قوم و ملت رستگار و سرافراز خواهند شد.

مولوی عبدالصمد کریم زایی، امام جمعه اهل سنت مسجد فاطمه الزهرا ایرانشهر، در خطبه های نماز جمعه این هفته گفت: خداوند متعال در قرآن مجید، داستان جوانانی از اصحاب کهف را به عنوان مثال و نمونه بیان می کند، تا انسان های آینده و خصوصا پیروان رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم، از داستان آن جوانان درس بگیرند.

 

امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس:

دوستی و مودت با خدا دوستی هر دو جهان است

آخوند عبدالکریم جاور سخنان خود را پیرامون محبت و دوستی نسبت به خداوند متعال اختصاص داد.

 

امام جمعه بانه:

اتحاد رمز پیروزی ملت ایران در برابر دشمنان است

عبدالرحمان خدایی در خطبه‌های نماز جمعه هفته گذشته در مسجد جامع بانه اظهار کرد: درود خداوند بر روح تمام شهیدان خصوصا شهیدان استان کردستان که با تقدیم خون خود امنیت را به ما ارمغان آوردند.

 

امام جمعه اهل سنت شیخ محله آستارا:

کسانی که در برابر خشم گذشت می کنند از جایگاه ویژه ای نزد خداوند برخوردارند  

حجت الاسلام حمید مومنی به تبیین آیات و روایات پیرامون کنترل خشم و غضب پرداخت و بیان داشت: کسانی که در برابر خشم گذشت می کنند از جایگاه ویژه ای نزد خداوند برخوردارند.

 

امام جمعه موقت اهل سنت چابهار:

دولت اهتمام ویژه‌ای به توسعه سواحل مکران دارد

امام جمعه موقت اهل سنت چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: دولت با اجرای طرح‌های توسعه بندرشهیدبهشتی، راه آهن، گاز، پتروشیمی، فرودگاه، مرز ریمدان و دهها پروژه اشتغالزا و تولیدی اهتمام ویژه‌ای به توسعه سواحل مکران دارد و برای آبادسازی آن در حال تلاش است

 

امام جمعه مسجد محمد مصطفی (ص) دولت آباد کرمانشاه:

تلاش در راه کسب روزی حلال مجاهدت در راه خداست/ یاد و ذکر خداوند به زندگی انسان آرامش و برکت می بخشد

مرادی امام جمعه مسجد محمد مصطفی (ص) دولت آباد کرمانشاه در خطبه های نماز جمعه هفته گذشته گفت: خداوند متعال انسانها را با مال و ثروت آنها آزمایش می کند و باید همواره شکرگزار نعمات الهی باشد و از یاد و ذکر خدا غافل نگردد تا در مسیر امتحان الهی سربلند و پیروز گردد.

 

امام جمعه اهل سنت تایباد:

امروز فضای مجازی تبدیل به مکانی برای متزلزل کردن اعتقادات دینی جوانان شده است

مولوی غلام نبی توکلی گفت: در صورتی که مراقبت صورت نپذیرد، این فضا می تواند لطمات جبران ناپذیری برای جوانان ما به همراه داشته باشد.

 

امام جمعه اهل سنت جامع نور سراوان:

 اسلام دین سلامتی است

اسلام دین سلامتی است که در تمام زندگی تعرض و تجاوز نسبت به حقوق یکدیگر را ناجایز و حرام قرار داده است.

 

امام جمعه اینچه برون:

پیامبر (ص) مسیر هدایت را برای همگان روشن و آشکار نمود

آخوند هوشمند گفت: رسول اکرم (ص) در طول دوران زندگی خود خصوصا در دوره نبوتشان دین مبین اسلام را تکمیل نموده و مسیر هدایت را برای همه روشن و آشکار ساختند.

 

امام جمعه اهل سنت مسجد شیخین شهرستان ایرانشهر:

 هرکس از امت من مخلصانه درود بر من بفرستد، الله تعالی ده درجه مقام او را بلند می‌کند

مولوی رسولی زاده در باره اهمیت و فضیلت صلوات گفت: دریک روایتی رسول الله بیان می فرماید هرکس از امت من مخلصانه درود بر من بفرستد، الله تعالی ده درجه مقام او را بلند می‌کند و ده نیکی برایش می نویسد و ده گناه از او محو می کند.

 

امام جمعه اهل سنت خواف:

احترام به عقاید دیگران از مهمترین توصیه های دین است

مولوی جلیل‌احمد موحدی گفت: هر کس شهادتین را بگوید و به خدا و روز جزا اعتقاد داشته باشد مسلمان است و کسی حق تکفیر او را ندارد.

  

امام جمعه ثلاث باباجانی:

رمز تداوم و اقتدار انقلاب، وحدت و ایستادگی ملت غیور ایران اسلامی است

امام جمعه ثلاث باباجانی در خطبه های نماز جمعه  هفته گذشته گفت: چنانچه مسلمانان همدل و یکصدا باشند هیچگاه دشمنان نمیتوانند از پیشبرد اهداف اسلامی جلوگیری کنند.، رمز تداوم و اقتدار انقلاب اسلامی وحدت و ایستادگی است.

 

امام جمعه اهل سنت شهرستان فنوج:

خداوند متعال آداب معاشرت فردی را به انسان آموخته است 

مولوی قاضی گفت: حضرت رسول خدا (ص) زمانیکه از کنار کودکان رد می شدند، به آنها سلام می دادند، پس معلوم می شود که سلام دادن یک وسیله ارتباطی بسیار قوی بین مردم است.

 

امام جمعه موقت اهل سنت زاهدان:

رمز موفقیت هر ملت، میزان توجه آنان به علم

مولوی قاسمی با اشاره به جایگاه و اهمیت فراگیری علم در اسلام، تاکید کرد که رمز پیشرفت و بالندگی هر جامعه به میزان توجه افراد آن جامعه به فراگیری علم و کسب مدارج عالی علمی بستگی دارد.

 

امام جمعه شاهو:

استفاده از ماسک باید جدی گرفته شود

امام جمعه شاهو در خطبه های نماز جمعه هفته گذشته گفت: به جهت سلامتی خود و دیگران و جلوگیری از ابتلا به این بیماری باید نسبت به استفاده همیشگی از ماسک اهتمام ویژه داشت.

 

امام جمعه اهل سنت جکیگور:

زندگی صحابه چنان بود که چشم به مال دنیا نداشتند 

امام جمعه اهل سنت جکیگور عرضه داشت: حضرت یونس نبی زمانی که برای قوم خود تبلیغ کرد و قومش از او نافرمانی کردند، آنجا را ترک کرد و الله او را در شکم ماهی قرار داد. الله تعالی به حضرت یونس چنان گفت: آنقدر به قومت تبلیغ کن تا که در آخر فرمان بردار شوند.

 

امام جمعه روانسر:

مال حلال سبب عافیت و تندرستی در زندگی انسانها خواهد شد/ لزوم برخورد قاطع با برهم زنندگان نظم اقتصادی

امام جمعه شهرستان روانسر در خطبه های نماز جمعه هفته گذشته گفت: برخورد قاطع با مفسدان اقتصادی و برهم زنندگان نظم اقتصادی باید در دستور کار مسئولین و مدیران قرار گیرد، با توجه به افزایش تحریمها علیه ملت غیور ایران باید راهکاری در جهت برون رفت از تحریمها اندیشیده شود.

 

امام جمعه اهل سنت مسجد جامع فاروق اعظم سوران:

 بر هر فرد مسلمان ضروری است که حق برادر دینی و ایمانی خود را رعایت کند

مولوی بزرگزاده در خطبه های نماز جمعه این هفته سوران، مطالبی را از روایات و قرآن، پیرامون حق و حقوق مسلمانان به عنوان برادر یکدیگر عنوان کرد.

 

امام جمعه میرآباد:

بزرگترین حق خداوند بر بندگان معرفت، شناخت و فرمانبرداری از پروردگار است

امام جمعه میرآباد در خطبه های نماز جمعه این هفته که با رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی برگزار شد گفت: بزرگترین حق خداوند بر بندگان معرفت و شناخت و در نهایت اطاعت و فرمانبرداری از پروردگار می باشد.

 

خطیب جمعه اهل سنت تربت جام:

قیام امام حسین(ع) در جهت احیاء ارزش های اسلامی صورت پذیرفت

مولوی بها الدین یوسفی کیا گفت: امام حسین(ع) مظهر ایمان و عشق به خدا و اسوه شجاعت، شهامت و عدالت خواهی بودند و با قیام خود کسانی که اسلام را به بیراهه برده بودند را رسوا کردند.

 

امام جمعه اهل سنت مسجد جامع زین العابدین سراوان:

 نماز ستون و پایه دین است

مولوی سرورانی خاطر نشان کرد: نماز یکی از ارکان مهم و ستون و پایه دین اسلام است و انسان تا زمانی که از نماز محافظت نکند، نمی تواند دیگر اجزاء دین را حفاظت نماید.

 

خطیب جمعه اهل سنت الخلیل خاش: 

خداوند در ذات، صفات و تمام چیز ها یگانه است

مولوی محمد عثمان در خطبه های نماز جمعه خاش: خداوند نه فرزند دارد و نه نائب، با الله تعالی هیچ کسی برابر نیست؛ نه ملکی، نه جنی، نه پیغمبری و نه ولی بلکه او در ذات، صفات و در تمام چیز یگانه و یکتاست.

 

امام جمعه موقت دیواندره:

زکات از ارکان دین مقدس اسلام است/پرداخت زکات حب میان مردم را افزایش می دهد

امام جمعه موقت دیواندره گفت: زکات از ارکان دین مقدس اسلام است و محبت میان ثروتمندان و نیازمندان را ایجاد و بغض و حسد و کینه را از بین می برد.

 

 امام جمعه اهل سنت دهستان میرآباد ایرانشهر:

ما قدر درس و تدریس و امور دینی را ندانسته و نا شکری کردیم

مولوی جلیلی: علم بود که آدم مورد سجده فرشتگان قرار گرفت، یوسف را از زندان آزاد کرد و بر خزانه‌ی شاهی نشاند، طالوت را حاکم و پادشاه قرار داد. علم جامع العبادات است؛ تعلیم آن خشیت، طلبش عبادت، مذاکره‌ی آن تسبیح، تلاش در آن جهاد، رسانیدن آن صدقه، خرج کردن آن به مستحق‌ آن تقرب الی الله است

 

امام جمعه اهل سنت کرمانشاه:

صداقت در گفتار و کردار و نیت پاک از ضروریات دینی و اجتماعی است

امام جمعه اهل سنت کرمانشاه در خطبه های نماز جمعه هفته گذشته گفت: صداقت در گفتار و کردار و نیت پاک در مواجهه با هم نوع از ضروریات دینی و اجتماعی ما مسلمین است.

 

امام جمعه بخش باینگان:

استفاده از ماسک آسانترین روش برای پیشگیری از ابتلا به کرونا است/ لزوم مراقبت از زبان به انحراف و بدگویی

امام جمعه بخش باینگان در خطبه های نماز جمعه هفته گذشته گفت: تمامی جهان به واسطه انتشار ویروس کرونا درگیر شده و زندگی و تمامی امورشان تحت الشعاع قرار گرفته است بنابراین تا برطرف شدن کامل این بیماری باید دستورالعملهای بهداشتی و مراقبتی را رعایت کرد.

 

امام جمعه نودشه:

رسالت پیامبران و علما دعوت مردم به سوی حق و نجات بشریت است/ لزوم رعایت دستورالعملهای بهداشتی در جامعه

امام جمعه نودشه در خطبه های نماز جمعه هفته گذشته با اشاره به وضعیت روبه هشدار ویروس کرونا و فراگیر شدن این بیماری بیان داشت: رعایت توصیه های بهداشتی بر همگان واجب است و باید تا ریشه کن شدن این ویروس عمل به پروتکلهای بهداشتی در دستور کار قرار گیرد.

 

امام جمعه اهل سنت مسجد جامه الخضراء سراوان:

ایمان تنها یک کلمه نیست بلکه باور قلبی است

مولوی بارکزهی امام جمعه اهل سنت مسجد جامع الخضراء سراوان در خطبه های نماز جمعه این هفته در مورد مراتب ایمان، مطالبی را عنوان کرد.

 

امام جمعه اهل سنت مسجد جامع بسم الله سراوان:

همه مردم باید خود را برای مرگ آماده کنند

امام جمعه اهل سنت جامع بسم الله سراوان تصریح کرد: همه انسانها باید خود را برای موت آماده کنند. همه انسانهایی که باهم اختلاف دارند، در تنها مسئله ای اتفاق نظر دارند، مسئله مرگ می باشد و باید قبل از آن، انسان خودش را آماده سازد و از انجام هرگونه اختلاف خودداری کند.

 

امام جمعه سروآباد:

سلامتی و امنیت دو نعمت بزرگ برای جامعه بشری است

امام جمعه سروآباد گفت: سلامتی و امنیت دو نعمت بزرگی است که متاسفانه تا زمانی که به خطر نیفتد قدر آن را نمی‌دانیم.

 

امام جمعه موقت اهل سنت مسجدجامع آسپیچ سراوان:

تفسیر و ترجمعه سوره والعصر، در خطبه های نماز جمعه آسپیچ

مولوی محمد دهواری در خطبه های نماز جمعه آسپیچ، به ترجمه و تفسیر سوره والعصر پرداخت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست