شناسه خبر: 98273

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=98273

مروری بر معارف انقلاب اسلامی؛ گذشته، حال و آینده؛(۸)
عمق راهبردی انقلاب اسلامی

انقلاب اسلامی با بهره گیری از دین اسلام و آموزه های دینی توانست با غلبه بر سلطه گران، زیاده خواهان و مستکبران جهانی سبب تجدید حیات جوامع اسلامی و احیای هویت دینی مسلمانان و نهضت های اسلامی شود.

انقلاب اسلامی با تأثیرگذاری ژرف بر اندیشه، افکار و رفتار مسلمانان جهان دوباره نقش دین را در جامعه و سیاست مطرح کرد.

از مهم ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. احیای اسلام راستین
 2. پیوند مجدد دین و سیاست
 3. احیای هویت دینی ملت های اسلام
 4. احیای اخوت اسلامی میان مسلمانان
 5. تجدید بنای تفکر انقلابی بر مبنای دین و طرح مکتب اسلام به عنوان ایدئولوژی انقلابی
 6. شکست بت استکبار و طلسم تسخیرناپذیر قدرت های سلطه گر
 7. احیای شعار نابودی اسراییل و زنده کردن آرمان فلسطین
 8. و…

امروزه با گذشت ۴۲ سال از پیروزی انقلاب اسلامی و تحولات مختلف در جهان اسلام می توان گفت انقلاب اسلامی که با هدف جهانی شدن و صدور به دیگر جوامع شکل گرفت بیشترین تأثیر را جوامع اسلامی به ویژه  و نهضت های آزادیخواه گذاشته است.

بحران های پی در پی، فشار صهیونیست ها، فقدان دولت کارآمد، تفرق و طایفه گرایی، رنج و ناامیدی و… این آمادگی را بین مسلمانان لبنان و فلسطین ایجاد کرد تا زمینه شکل‌گیری مجموعه های جهادی فراهم شود، بر این اساس شکل‌گیری گروه های جهادی در فلسطین و حزب ا… در لبنان را باید متأثر از آموزه‌های انقلاب اسلامی و نقش الگویی امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) دانست.

که با الهام گری از انقلاب اسلامی و رهبری آن بارقه امید در دل آنها شکل گرفت و با فرمان امام (ره) که «اسراییل باید از صفحه روزگار محو شود»، مقاومت اسلامی شکل گرفت و هدف آنها به عنوان ادامه مبارزه تا نابودی رژیم جعلی اسراییل تعیین شد.

با وجود فشارهای شدید، تهدیدات، جنگ روانی و… قدرت های بین الملل و سایر دولت ها در مقابله با این انقلاب، اما انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره)، توانست با تکیه بر تفکر اسلام سیاسی، نقش اسلام و مسلمانان را در عرصه های مختلف برجسته ساخته و عنصر هویت اسلامی را به عنوان واقعیتی پذیرفته شده در برابر هویت جهان شمول غرب قرار دهد و آنان را با چالش اساسی مواجه کند.

ابعاد تأثیرگذاری این انقلاب در سطح جهان اسلام، حاکی از آن است که با وجود مخالفت دولت های سلطه گر و دولت های منطقه، جمهوری اسلامی ایران در راستای اهداف متعالی خود، با سعی و تلاش فراوان توانست مسلمانان جهان را در مسیر بازیابی هویت اسلامی خویش قرار دهد.

در رابطه با عمق راهبردی انقلاب اسلامی باید گفت:

 1. به رغم همه تهدیدات دشمنان در بیش از چهار دهه گذشته، نظام اسلامی ابتنا به اصول و ارزش‌های اسلامی، راه و روش امام (ره) هدایت‌های حکیمانه و الهی حضرت امام (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) را سرلوحه برنامه‌های خود قرارداده است.
 2. برای نخستین بار یک حکومت دینی و اسلامی و در رأس آن رهبری دینی که ضامن دینی و اسلامی بودن حکومت است، تشکیل می‌شود و این‌گونه انقلاب را پیش می‌برد.
 3. پیام انقلاب اسلامی به جهان صادر شده است.
 4. نظام جمهوری اسلامی به الگویی برای مستضعفین جهان تبدیل شده است، الگویی که بدون اتکا به حمایت قدرت‌های بیگانه توانسته است حقوق حقه خود را در عرصه‌های مختلف استیفا کند.
 5. عزت و سربلندی جمهوری اسلامی و دلدادگی که دیگر جوامع به ایران دارند به برکت خون شهیدان در دل‌های مستضعفان و مسلمانان دیگر نقاط دنیا به وجود آمده است.
 6. توسعه بیداری اسلامی متاثر از انقلاب اسلامی توسعه یافته است.
 7. جمهوری اسلامی در عرصه‌های مختلف توانسته است به استاندارد های قابل قبول برسد، به رغم اینکه در تمامی این عرصه‌ها با تحریم‌های دشمنان روبرو بوده است.
 8. به لحاظ قدرت دفاعی و امنیتی جمهوری اسلامی توانسته است اقتدار ملی خود را در منطقه و جهان معاصر تثبیت کند.
 9. جمهوری اسلامی به لحاظ نفوذ در منطقه توانسته است با تأثیرگذاری بر تحولات منطقه‌ای و با بهره‌گیری از ضعف‌های دشمن به نوعی بر تمامی این تحولات اثرگذار باشد، به گونه‌ای که دشمنان در حل چالش‌های منطقه‌ای خود به ایران نیازمندند (صلح اعراب و رژیم صهیونیستی، عراق و افغانستان، جریان تروریست های تکفیری و…).
 10. امروز دل مردم و برخی کشورهای منطقه با جمهوری اسلامی است، انقلاب اسلامی با رویکرد‌های خود در جوامع دیگر چون یمن نیز تاثیراتی گذاشته است، بنابراین جبهه انقلاب با شتاب کامل در حال پیشروی در خارج از مرزهاست.
 11. نهضت‌های اسلامی، مقاومت فلسطین و لبنان و… متأثر از فرهنگ انقلاب اسلامی توفیقات زیادی کسب کرده و به قدرت‌های منطقه‌ای تبدیل شده‌اند.
 12. دشمنان دیگر به تهدیدات نظامی، امنیتی و دفاعی امیدی ندارند، آرزوی آن‌ها این است که مشکلاتی که در سوریه و عراق وجود دارد را برای کشور ما نیز فراهم کنند.
 13. جریان موازی که با هدف ضربه‌زدن به نهضت اسلامی در سال اخیر با هدایت و محوریت دشمنان شکل گرفته (جریان تکفیری) در مقایسه با نهضت مردم ایران دچار بحران های مختلف گردیده است. اگرچه تحولات آن موجب تشدید سناریوی اسلام هراسی دشمنان شده است.
 14. تمامی راهبردهای استکبار که برای مقابله با حرکت انقلاب اسلامی طراحی شده بود، سیاست ها و راهبردهای چون؛ اقدام پیشدستانه طرح خاورمیانه بزرگ و… به شکست منجر شده است.
 15. دشمنان در قبال تفکر نفوذ انقلاب اسلامی در منطقه کاملاً ناامید هستند.
 16. رژیم‌های وابسته به غرب در منطقه همگی متزلزل گردیده و زمینه‌های فروپاشی آنها آشکار شده است.
 17. استقلال کشور بعد از صدها سال وابستگی حفظ شده است.
 18. امروز همه دنیا به قدرت معنوی جمهوری اسلامی ایمان دارند که ایران به عنوان یک ابرقدرت معنوی در برابر استکبار ایستاده است.
 19. با وجود همه برنامه‌ریزی‌هایی که دشمن برای ناامن کردن کشور انجام داده است امنیت کامل و پایدار در کشور برقرار است.
 20. جمهوری اسلامی مقابله جدی و قطعی با رژیم صهیونیستی را در منطقه همواره دنبال کرده و توطئه های آن رژیم را خنثی کرده است.
 21. بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر که بهانه‌ای برای حمله به خاورمیانه بود،جنگ های سرنوشت‌ساز؛ جنگ عراق، افغانستان، ۳۳ روز در لبنان و ۳ جنگ در غزه و درون خاک فلسطین اشغالی یعنی جنگ‌های ۲۲،۸ و ۵۱ روزه اتفاق افتاد که همه آن‌ها به شکست دشمن منجر شد.
 22. امروز در عراق نظام اسلامی همسو با نظام جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته است.
 23. و…

در نگاهی گذرا باید گفت انقلاب اسلامی به دلیل دارا بودن ماهیت، اهداف، کارکردها و… الهی – انسانی همواره توانسته است به عنوان انقلابی مؤثر، الگو  و الهام بخش برای جهانیان معرفی شود و با نفوذ معنوی در حال پیشروی و پیشرفت بیش از پیش در جبهه های فراملی باشد.

با عنایت به ضرورت صدور بیش از پیش ارزش های انقلاب اسلامی به سایر جوامع آزادیخواه و کمال طلب، بر اندیشمندان، صاحبنظران و نخبگان اسلامی است تا با اندیشه ورزی و بررسی کامل و همه جانبه فرصت ها، ظرفیت ها، امکانات و… ایران اسلامی و جهان اسلام، راهبردها و راهکارهای تحقق بیش از پیش عمق بخشی انقلاب اسلامی را ارایه کنند.

 

دکتر عباسعلی فرزندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست