شناسه خبر: 100687

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=100687

مروری بر معارف انقلاب اسلامی؛ گذشته، حال و آینده؛(۱۳)
انقلاب اسلامی و الهام بخشی

انقلاب اسلامی از بدو شکل گیری تا کنون همواره با در نظر گرفتن مبانی، اصول، آرمان ها، اهداف، ارزش ها و…اسلامی و با توجه ویژه به اسناد بالادستی اعم از بیانات و رهنمودهای امامین انقلاب اسلامی، قانون اساسی و … همواره توانسته است در مسیر تحقق آرمان ها و اهداف متعالی اسلامی در حرکت باشد.

در واقع می توان گفت که انقلاب اسلامی توانست با پیروزی انقلاب اسلامی و ارائه الگویی نوین از قدرت، بارقه ای از امید را در دل نهضت های آزادیخش اسلامی برای مقابله همه جانبه و قدرتمند در برابر سلطه گران و زیاده خواهان و از طرفی ترس و وحشتی مضاعف در دل مستکبران و زیاده خواهان بیفکند و زمینه تسلط و زیاده خواهی های دشمنان را کم فروغ و در نهایت از بین ببرد و در نهایت زمینه اضمحلال و نابودی ریشه ظلم و ظالمان را هموارتر و مهیاتر سازد.

از آنجا که آرمان ها و اهداف انقلاب اسلامی اعم از تحقق عدالت همه جانبه، امنیت همه جانبه، حمایت از مظلومین و مستضعفین جهانی، مقابله همه جانبه با ظالمان، مستکبران و زیاده خواهان بوده است، به همین سبب انقلاب اسلامی همواره مورد توجه سایر ملت ها و به ویژه ملت های اسلامی و آزادیخواه اسلامی قرار گرفته است.

از آنجا که نظام سلطه و مستکبرین جهانی به سرکردگی آمریکای جنایتکار از بدو پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون همواره مطامع، منافع و… خود را در خطر جدی می دیدند، به همین سبب به صورت مستمر از انواع اقدامات، ابزارها و… (اعم از حمله نظامی، نفوذ، رخنه و تهاجم همه جانبه و به ویژه در حوزه فرهنگ، تحریم، ترور و…) علیه انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را به کار گرفته اند تا به خیال باطل و خام خود مانع الهام بخشی و الگودهی انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری شوند اما طبق آیه ۸ سوره صف که خداوند متعال می فرمایند: «یُرِیدونَ لِیُطفِئُوا نُورَ اللهِ بِأَفواهِهِم وَ اللهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَ لَو کَرِهَ الکَافِرُونَ: کافران می خواهند تا نور خدا را به گفتار باطل(و طعن و مسخره) خاموش کنند و البته خدا نور خود را هر چند کافران خوش ندارند کامل و محفوظ خواهد داشت. در همین راستا الهام بخشی و الگودهی انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی به تمامی نهضت های آزادیبخش همواره در حال افزایش است.

در دوران کنونی و با توجه به گستردگی و افزایش حجم اقدامات و تهدیدات دشمنان علیه اسلام، انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران آمادگی همه جانبه، دفاع همه جانبه، امنیت همه جانبه(پایدار)، اقتدار فرهنگ پایه و الهام بخشی امری ضروری است.

الهام بخشی انقلاب اسلامی یکی از مهم ترین گفتمان هایی است که ظرفیت بالایی برای بررسی و واکاوی موضوع در این مهم وجود دارد.

هدف اصلی الهام بخشی، ارائه الگوی مؤثر و کارآمد به جهان اسلام و آزادیخواهان جهان اسلامی و حفظ و تقویت موقعیت جمهوری اسلامی ایران در سطح منطقه، نظام بین الملل است.

 • الهام بخشی جمهوری اسلامی ایران در حوزه فرهنگی اجتماعی

الهام بخشی فرهنگی تکامل یافته و بازسازی شده راهبرد صدور فرهنگی انقلاب است که در سند چشم انداز با عنوان «الهام بخشی» به کار گرفته شده است و با داشتن مولفه‌های چون؛ فرهنگ و ارزش‌های اسلامی، الگوی مردم سالاری دینی، تحکیم توسعه کارآمد و ارائه الگوی پیشرفت، نواندیشی دینی، معناسازی و پویایی فکری (رهیافت مفهوم سازی) و ترویج جامعه اخلاقی از قابلیت زیادی برای ارتقاء قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران برخوردار است. در عین حال باید اذعان داشت که الهام بخشی راهبردی به وسیله شیوه ها و ابزارهای نرم افزاری و فرهنگی صورت می‌گیرد که عبارتند از؛ صدور فرهنگی انقلاب از طریق تبلیغ، ارائه یک الگو و مدل نمونه، استفاده از ابزار فرهنگ و تمدن، تاکید بر پتانسیل‌های اسلامی و توانایی‌های ایران به عنوان یک بازیگر موثر در منطقه جهان اسلام، شیوه‌های نرم افزاری و مبتنی بر قدرت نرم.

پشتوانه‌های الهام بخشی جمهوری اسلامی ایران در حوزه های مختلفی همچون: فرهنگی – اجتماعی را می توان در مؤلفه ها و گزاره های زیر پیگیری کرد.

 • توکل به خدا (سوره طلاق، آیه ۳ – وصیت نامه الهی – سیاسی حضرت امام خمینی(ره) – بیاناترهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی)، ۷/۶/۱۳۶۹ – ۱۰/۰۲/۱۳۹۳ و…)
 • بهره گیری از آموزه های مکتب اسلام و قرآن مجید (سوره احقاف، آیه ۱۵ – سوره آل عـمـران، آیه ۱۴۴ – سوره اعراف، آیه ۱۷ – سوره تغابن، آیه ۱۳ و…)
 • هویت اسلامی انقلابی (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی)، ۲۱/۰۴/۱۳۹۱)
 • تبلیغ و اطلاع‌رسانی (سوره آل عمران، آیه۱۷۳ – بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی)، ۱/۱۱/۱۳۹۳ – ۲/۰۸/۱۳۸۹ – ۲۸/۱۰/۱۳۷۷)
 • بهره گیری از رسانه ( صحیفه امام، ج ۱۶، ص ۲۲۷ – صحیفه امام، ج ۷، ص ۳۲۳ – صحیفه امام، ج ۱۸، ص ۳۶۴)
 • بهره گیری از الگوی مردم سالاری دینی (صحیفه امام، ج ۲۱ ، ص ۴۲۱ و ۴۲۲- بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی، ۱۴/۰۹/۱۳۶۹ – ۱۵/۴/۱۳۶۸)
 • بهره گیری از الگوی ایرانی ـ اسلامی پیشرفت (سند چشم انداز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت)
 • بهره گیری توأمان از علم و اخلاق (صحیفه امام، جلد۱۸، ص۴۰۵)

معناسازی و پویایی فکری، سبک زندگی مبتنی بر فرهنگ اسلامی – بومی، بهره گیری از رهنمودهای حکیمانه بنیانگذرا انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) (رهبری دینی)، حمایت های همه جانبه ملت بصیر و انقلابی، جمهوری اسلامی(مردم پایه بودن) و… از دیگر محورها و نکاتی است که در بعد فرهنگی – اجتماعی حوزه الهام بخشی جمهوری اسلامی ایران باید مورد توجه قرار گیرد.

از مهم ترین محورها و نکاتی که در بعد سیاسی حوزه الهام بخشی جمهوری اسلامی ایران می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نظام جمهوری اسلامی ایران از عناصر و ویژگی هایی بر خوردار است که متفاوت از الگو های رایج حکم رانی  در جهان امروز می باشد. کشور های منطقه عموما برای حفظ امنیت و تامین منافع ملی خود به قدرت های خارجی اتکا دارند و خود را وام دار آنها دانسته و بالطبع باید ملاحظات آنها را در تصمیم گیری ها و سیاست گذاریها خود مد نظر داشته باشند.

جمهوری اسلامی ایران که بر آموزه های الهی و دین مبین اسلام و حمایت و پشتیبانی مردم خود متکی می باشد  دارای شرایط و ویژگی های ممتازی است که تصمیمات و راهبرد های خود را بر اساس منافع مستقل خود و بدون توجه به خواست قدرت ها  و کشور های بزرگ و بازیگران منطقه ای تبیین و اجرا می نماید.

همین ویژگی در طول چهار دهه موجب پیدایش تجربه جدیدی در حکومتداری شده که توجه کشور ها و ملت های منطقه را به خود جلب کرده و منبع الهام برای آنها در ابعاد گوناگون شده است.

از مهم ترین محورها و نکات در بعد سیاسی الهام بخشی جمهوری اسلامی ایران می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نقش دین در به حرکت در آوردن ملت ها

 • مردم سالاری دینی (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی)، ۲۹/۱۱/۱۳۹۶ – ۰۶/۰۶/۱۳۹۶)
 • استقلال همه جانبه) صحیفه امام، ج۲۱: ص ۳۹۹)
 • استکبارستیزی بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی، ۱۲/۰۸/۱۳۹۳ – ۰۶/۰۹/۱۳۹۳ – ۰۶/۰۲/۱۳۹۷)
 • حمایت از محرومین و مستضعفین (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی)، ۱۴/۰۳/۱۳۹۵ – ۰۴/۰۶/۱۳۸۳)
 • حمایت از جنبش های آزادیبخش (صحیفه امام، ج‏۵، ص: ۳۰۱)
 • حمایت از محور مقاومت
 • صدور انقلاب (صحیفه امام، ج۱۳: ص ۹۰ – بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی)، ۱۴/۰۳/۱۳۸۹)
 • موضوع فلسطین (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی)،۰۳/۱۲/۱۳۹۵)
 • روز قدس (صحیفه امام، ج۹، ص ۲۷۶ – بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی)، ۳۱/۰۳/۱۳۹۶)
 • وحدت جهان اسلام صحیفه امام، ج۶: ص ۴۶۲ – بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی)، ۲۷/۰۹/۱۳۹۵ – ۱۸/۰۳/۱۳۹۲)
 • و…

در نهایت می توان گفت انقلاب اسلامی تا کنون همواره توانسته است به عنوان الگویی الهام بخش برای تمامی ملت‌های آزادیخواه اسلامی نقش آفرینی کند. در همین راستا بر علماء، نخبگان و صاحبنظران دنیای اسلام است تا با اندیشه ورزی، نظرات خبرگی و کارشناسانه خود را تبیین و تشریح نمایند تا از این طریق ضمن مخذول و منکوب کردن دشمن، زمینه نقش بر آب کردن نقشه ها، اهداف و… مستکبران و سلطه گران را مهیا کنند و همچنین زمینه عزت و اقتدار همه جانبه و الگودهی انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را هموار و مهیا کنند.

 

دکتر عباسعلی فرزندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست