رئیس دانشگاه جامعه المصطفی العالمیه:
مسلمان جهان در استراتژیک‌ترین نقاط عالم حضور دارند/ کانونی‌ترین نقطه عالم برای خلق تمدن نوین منطقه خاورمیانه است
رئیس دانشگاه جامعه المصطفی العالمیه گفت: مسلمان جهان امروز در استراتژیک‌ترین و مهم‌ترین نقاط عالم حضور دارند و بنا به اذعان همه تمدن‌پژوهان کانونی‌ترین نقطه عالم برای خلق تمدن همین منطقه خاورمیانه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، حجت‌الاسلام علی عباسی عصر امروز در نشست تخصصی نخبگان حوزه و دانشگاه که در کتابخانه امام خامنه‌ای سنندج برگزار شد، اظهار داشت: محبت به اهل بیت رسوالله در منطقه کردستان به ویژه در بین پیروان امام شافعی بسیار پررنگ است و زمینه این ارتباط و پیوند میان مذاهب اسلامی را فراهم کرده است.

وی خاطرنشان کرد: از تمام کسانی که بانی برگزاری این جلسه هستند و این توفیق را نصیب ما کردند که در جمع شخصیت‌های علمی و فرهنگی و استان باشیم تا پیرامون مباحث فرهنگی، علمی و دینی در این منطقه صحبت کنیم سپاسگذاریم.

رئیس دانشگاه جامعه المصطفی العالمیه تصریح کرد: از تلاش‌های نماینده ولی فقیه که با جدیت تمام مدت‌ها در این حوزه فعالیت دارند تقدیر می‌کنم.

وی به مباحث مهم فرهنگی و آینده و چشم‌اندازه فعالیت‌ها علمی در این منطقه مهم و راهبردی اشاره کرد و گفت:‌ یقینا اسلام به عنوان یک دین تمدن‌ساز شناخته می‌شود.

وی اذعان داشت: مدنیت و تمدن تعاریف خاص خود را دارد، در علوم اجتماعی نسبت به تمدن و مدنیت و آنچه امروز تحت عنوان تمدن نامیده می‌شود مطالب فراوانی نوشته می‌شود، ولی در یک جمله کوتاه می‌توان تمدن را یک الگو و سبک زندگی معرفی کرد.

رئیس دانشگاه جامعه المصطفی العالمیه اضافه کرد: اسلام به عنوان یک مکتب الهی یک فکر و یک معرفت و یک نگاه به انسان و جهان زمینه‌ساز شکل‌گیری نوعی زندگی اجتماعی و تمدن بوده است که قرن‌ها تمدن رایج و تمدن مسلط بر عالم بوده است.

رئیس دانشگاه جامعه المصطفی العالمیه افزود: محققان تاریخی که در باب تمدن تحقیق کرده‌اند، چند تمدن بزرگ را تمدن پژوهان در طول تاریخ عالم شمرده‌اند، یقیا و به اتفاق اسلامی یکی از مهم‌ترین و تاثیرگزارترین و ماندگارترین تمدن‌ها بوده است و امروز دیدگاه‌های رایج در تمدن پژوهی یکی از راه‌های ایجاد یک تمدن تازه است.

وی گفت: در مسئله نزاع و درگیری میان تمدن‌ها به گمان خودشون تصویری را ارائه کرده‌اند که یکی از لایه‌هایی که می‌تواند تمدن جدید غربی را به چالش بکشد چیزی می‌دانند که در حوزه تمدن اسلامی می‌تواند شکل بگیرد.

عباسی اضافه کرد: البته نه به عنوان یک چالش بلکه به عنوان یک نسخه نجات‌بخش باید در احیای تمدن اسلامی همت گمارد، تمدنی که با کسی جنگ ندارد و راه تازه‌ای را می‌تواند پیش روی بشریت باز کند و انسان‌ها و جوامع بشری را از بسیاری از مشکلات و معضلاتی که به آن مبتلا است، نجات دهد.

رئیس دانشگاه جامعه المصطفی العالمیه تاکید کرد: تمدن اسلامی یقینا یکی از تمدن‌های تاثیرگذار در طول تاریخ است و امروز هم ظرفیت احیا، نوشدن، مطرح شدن و جهانی شدن را در خود دارد.

وی اظهار داشت: برای ساخت یک تمدن یک پیش‌نیازهایی لازم است که یکی از آنها برای ایجاد تمدن بزرگ داشتن یک سرزمین بزرگ است.

عباسی افزود: مسلمان جهان امروز در استراتژیک‌ترین و مهم‌ترین نقاط عالم حضور دارند و بنا به اذعان همه تمدن‌پژوهان کانونی‌ترین نقطه عالم برای خلق تمدن همین منطقه خاورمیانه است.

وی گفت: اگر در چین، هند و غیره سابقه تمدنی وجود دارد ولی واقعیت این است که مهم‌ترین تمدن‌ها در این منطقه‌ای است که مسلمانان در آن هستند قرار داشته است.

رئیس دانشگاه جامعه المصطفی العالمیه با عنوان اینکه عامل دوم برای خلق یک تمدن جمعیت است، اظهار کرد: مسلمانان جمعیت بیش از ۲ میلیارد نفری را در جهان به خود اختصاص داده‌اند و اینها پیش‌نیازها و فرصت‌هایی است که می‌تواند به خلق یک تمدن جدید کمک کند.

وی اضافه کرد: داشتن یک فرهنگ مناسب برای یک تمدن جهانی از دیگر نیازها در این حوزه است نگاهی که توصیف کننده درست جهان و عالم باشد.

عباسی با بیان اینکه بهترین نگاه توحیدی نگاهی که تبیین واقع‌‌گرانه‌ای از هستی به انسان بدهد در این مکتب نورانی ارائه شده است، گفت: یک نگاه عاقلانه، عقلانی به هستی، به انسان و به عالم هستی در این مکتب وجود دارد که داشتن این نگاه یکی از زیربناهای اصلی در ایجاد تمدن تازه است.

وی اذعان داشت: بیشترین ترغیب و تشویق به علم و پیشرفت علمی در این مکتب وجود دارد، مسلمانان در کمتر از یک قرن پیشرفت جدی علمی را بدست آورده‌اند.

رئیس دانشگاه جامعه المصطفی العالمیه با اشاره به اینکه توصیه به علم‌آموزی در دین اسلام البته با نگاه توحیدی بسیار سفارش شده است، اظهار داشت: روحیه کار و تلاش و حضور اجتماعی فرهنگی است که می‌تواند یک ملت و امت را یک ملت تمدن‌ساز کند.

وی تصریح کرد: ملتی که میل به عزت، اقتدار، بلندمرتبگی و غیره نداشته باشد نمی‌‌تواند به ملت تمدن‌ساز تبدیل شود، جامعه‌ای می‌تواند تمدن‌ساز باشد که بلند پرواز و نگاهش بلند باشد.

عباسی افزود: تمدن تاریخی مسلمانان نشان داده که این ظرفیت در این دین وجود دارد، اما قرن‌هاست مسلمانان از این عزت و سربلندی فاصله گرفته‌اند.

وی گفت: حدود دو دهه است مسلمانان به دنبال بیداری، خودآگاهی و بازگشت به خویش و بازگرداندن عزت تاریخی خویشتن هستند که بدون تردید قله این بیداری و بازگشت، انقلاب اسلامی است.

عباسی تصریح کرد: ۴۰ سال عمر زیادی نیست و داوری کردن درباره موفقیت‌ها و دستاوردهای تاریخی یک امت برای چهار دهه سخت است، اما همین چهار دهه از انقلاب اسلامی نشان داد که تا چه میزان حضور مکتب انسان و تمدن‌ساز اسلام می‌تواند به رشد علمی، پیشرفت و توسعه و جهش علمی کمک کند.

رئیس دانشگاه جامعه المصطفی العالمیه گفت: در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بسیاری از دستاوردها که در کشور در بخش‌های مختلف داشته‌ایم بیان و اطلاع‌رسانی شده است.

وی از ایران به عنوان تجلی‌گاه تفکر اسلامی نام برد و گفت: به برکت اسلام و به برکت تفکر دینی کشوری که در سال ۲۰۰۲ براساس اعلام مراکز علم‌سنجی رتبه ۴۰ را در دنیا داشته است، الان به بالاترین نرخ رشد علمی در جهان رسیده است.

وی تصریح کرد: ایران در بسیاری از عرصه‌ها تا رتبه‌های چهارم، ششم و هشتم با وجود تمام تحریم‌ها و مقابله‌های دشمنان رسیده است.

عباسی با بیان اینکه تا قبل از انقلاب اسلامی هیچ مرکز دانشگاهی در کردستان وجود نداشت، گفت: امروز ظرفیت‌های دانشگاهی در این استان و کل کشور با گذشته ایران قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست و این به معنای یک جهش علمی و تمدنی است.

وی گفت: امید زندگی در کشور ما از ۵۴ سال به ۷۶ سال ارتقا پیدا کرده است و به لحاظ زیرساخت‌های تخصصی و درمانی در حد قابل قبولی هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست