امام جمعه اهل سنت شهرستان بیجار:
مسوولان به فکر توزیع عادلانه منابع و اقتصادی در کشور باشند
امام جمعه اهل سنت شهرستان بیجار با تاکید بر مقابله با ورود کالاهای خارجی که نمونه مشابه آن در سطح استان و کشور تولید می‌شود، گفت: مسوولان باید به فکر توزیع عادلانه منابع و اقتصادی و برخورد قاطع با مفسدین اقتصادی در کشور باشند.

به گزارش شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، ماموستا لقمان محمدیان در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع بیجار به موضوع و اهمیت دین اسلام به کار و تلاش و حقوق کارگر پرداخت و اظهار کرد: مکاتب غیر اسلامی و غیر دینی در طول تاریخ برای تدوین قانون همیشه به وضعیت اجتماعی و رویدادها توجه و بر اساس آن قانون تهیه و تصویب کرده‌اند.
وی خاطرنشان کرد: دین مقدس اسلام برای تمام امورات دنیوی و اخروی انسان قانون جامعی داشته که به زندگی انسان ارتباط دارد و از قرآن و احادیث نبوی استخراج شده است.
امام جمعه اهل سنت شهرستان بیجار به مشکلاتی که جامعه کارگری به عناوین مختلف در طول تاریخ با آن روبه رو هستند گریزی زد و گفت: برای دفاع از حق و حقوق کارگری در دنیا انجمن‌هایی تشکیل شده که از حق این قشر زحمت‌کش دفاع کند.
ماموستا محمدیان افزود: دین اسلام بهترین و کامل‌ترین حقوق را برای کارگر در نظر گرفته و در حقیقت پویندگی و پایداری نظام دنیوی به وسیله کار و تلاش و تحرک انجام می‌پذیرد.
وی با تاکید براینکه کار در اصطلاح یعنی کوشش برای رسیدن به منفعت و پویندگی و بالندگی در زندگی فردی و اجتماعی، گفت: خداوند در این زمینه می‌فرماید انسان به هیچ توفیق و منفعتی نمی‌رسد مگر با تلاش و کوشش خود و رسیدن به کمالات اخروی نیز حاصل سعی و تلاش خود فرد در دنیا است.
وی عنوان کرد: دین اسلام پیروانش را به کار و تلاش تشویق کرده است و مخالف تنبلی و سستی و سربار شدن شخص بر جامعه و دیگران است.
وی با بیان اینکه خداوند زمین را برای انسان مهد تلاش و تحرک قرار داده است، گفت: خداوند زمین را خلق کرد تا انسان در آن رزق و روزی خود را به دست آورد و پویایی و آبادانی را به وجود آورد.
وی اذعان کرد: خداوند انسان را بیهوده نیافریده است و در قرآن می‌فرماید جن و انس را نیافریدم مگر اینکه عبادت کنند.
امام جمعه اهل سنت شهرستان بیجار افزود: به حقیقت تلاش برای به دست آوردن روزی خود و خانواده هم از نظر اسلام عبادت محسوب می‌شود و مسئولیت‌ها دلیل اصلی وجودی انسان‌ها در زمین است.
به گفته ماموستا محمدیان، کسی که برای آبادانی دنیا تلاش کند ماموریت و مسئولیت خود را انجام داده است، پیامبر در این باره می‌فرماید اگر تمام امکانات رفاهی و مایحتاج زندگی در اختیار انسان باشد، ولی انسان چیزی از آنها را به زحمت خود به دست نیاورد از آن لذت نمی‌برد.
وی با تاکید براینکه پیامبر اسلام همیشه یاران و پیروانش را از تنبلی و گدایی برحذر داشته است، خاطرنشان کرد: پیامبر مکرم اسلام همواره امت خود را به تلاش، کوشش، تجارت، صنعت و مشاغل مشروع سفارش کرده است.
امام جمعه اهل سنت شهرستان بیجار خاطرنشان کرد: کسانی که برای خرج و مخارج خانواده و فرزندان خود و پدر و مادر پیرشان تلاش می‌کنند تا آنها در رفاه و آرامش باشند مانند، مجاهد فی‌سبیل‌الله هستند.
وی با بیان اینکه دین اسلام برای کار و جامعه کارگری احترام و ارزش ویژه‌ای قائل است، گفت: دین ما برخلاف جامعه غربی که به ظاهر به کارگر توجه می‌کنند نگاه ویژه‌ای به این حوزه دارد.
امام جمعه اهل سنت شهرستان بیجار اظهار کرد: به حقیقت می‌توان ادعا کرد که مهم‌ترین مدافع رئیس حزب کارگری دنیا پیامبراسلام است که فرمودند قبل از اینکه عرق از خشک شود مزدش را به او پرداخت کنید.
ماموستا محمدیان اذعان کرد: دین اسلام به ما سفارش کرده که در حق کارگر ظلم نکنیم و امین حق و حقوق او باشیم و درباره امورات دنیوی و بهره‌مندی از آن خداوند بهترین خوبی‌ها را در دنیا به ما عطا کرده کرده است.
وی افزود: انسان در مورد تکلیف و کاری که از عهده انجام آن برنیاید مورد بازخواست قرار نمی‌گیرد، اما باید خالصانه و مسئولانه جوابگوی مسئولیت‌های خود باشیم.
وی افزود: هر یک از ما به گونه‌ای کارگر هستیم و باید همیشه حقوق کارگری و کارفرمایی را رعایت کنیم.
به گفته امام جمعه اهل سنت شهرستان بیجار، تمام پیامبران با تلاش و کوشش انواع مشاغل مشروع دنیوی را انجام داده و برای پیروانشان هم الگوی خوبی بوده‌اند.
ماموستا محمدیان گفت: خداوند بندگانش را بعد از انجام فریضه و عبادت به جهد و تلاش برای به دست آوردن رزق و روزی بر روی زمین سفارش کرده است.
وی در ادامه با اشاره به آمار بالای بیکاری، فقر و تورم در استان کردستان، گفت: کردستان متاسفانه در این مولفه‌ها بالا تر از میانگین کشوری است و ۶۸ درصد مردم آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند.
امام جمعه اهل سنت شهرستان بیجار اظهار کرد: رفع این مشکل نیازمند تلاش خود جامعه، ورود و نقش‌افرینی کارآفرینان و حمایت مسوولان از تولید و اشتغال در استان است.
وی مقابله با ورود کالاهای خارجی که نمونه مشابه آن در سطح استان و کشور تولید می‌شوند را غیرقابل توجیه دانست و گفت: مسوولان باید به فکر توزیع عادلانه منابع و اقتصاد در کشور بوده و با مفسدین اقتصادی برخورد قاطع داشته باشند.
به گفته وی، سرمایه داران و صاحبان ثروت باید در فکر رونق اقتصادی و تولید داخلی باشند و سرمایه‌های خود را در چرخه اقتصادی کشور به کار گیرند و بستر کار و تلاش و فعالیت را برای جوانان فراهم کنند.
ماموستا محمدیان در بخش دیگر خطبه ها با اشاره به ۵ اردیبهشت سال ۵۹ گفت: در چنین روزی آمریکا و ایادی او به ایران اسلامی حمله و به وسیله امدادهای غیبی شکست خوردند.
وی با انتقاد از سکوت جوامع بین‌المللی حقوق بشر در مورد اعدام ۳۷ نفر در عربستان اظهار کرد: حکومت ظالم عربستان پادشاهی است نه اسلامی و افرادی که اعدام شدند اکثرا عالمان و مدافعان مدنی و اسلامی بودند.
وی در ادامه به روز نهم اردیبهشت ماه روز شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: شوراها نمایندگان و ناظران مردم هستند که باید بر حسن انجام کارهای دستگاه اجرایی نظارت داشته باشند و از حقوق قانونی مردم دفاع کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست