امام جمعه اهل سنت مسجد مکی زاهدان:
مسیر جامعه اهل سنت حمایت از جمهوری اسلامی است/ معتقدیم مسائل جهان اسلام تنها از راه گفتگو حل می شود
مولوی عبد الحمید اسماعیل زهی گفت: امیدواریم مسئولین محترم فرمایشات و دستورات مقام معظم رهبری را عملیاتی کنند تا مشکلات موجود نیز حل گردد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از سیستان و بلوچستان؛ بیست‌وهشتمین همایش دانش‌آموختگی دارالعلوم زاهدان به همت دارالعلوم مکی برگزار گردید.
مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه اهل سنت مسجد مکی شهرستان زاهدان ضمن خیر مقدم گویی به مهمانان این همایش خصوصا آیت الله محامی نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان ، استاندار محترم، نمایندگان مجلس، علماء و شاخصین اجتماعی و سایر مهمان ها ابراز داشت: از کمبود های موجود از همه حضار عذرخواهی می نماییم.
وی با اشاره به هدف دین و پیامبران که همانا بندگی و اطاعت پروردگار است ابراز داشت: دین معنای بندگی پروردگار را اطاعت و تسلیم در برابر خداوند و قیام در برابر نفس اماره و ایستادگی در برابر شیاطین و طواغیت تفسیر می نماید.
امام جمعه مسجد مکی زاهدان یاری رساندن به ضعفا، مستمندان و مظلومان را یاری رساندن به خداوند توصیف نمود و ابراز داشت: خداوند متعال بی نیاز از امدادرسانی بندگان است اما به جهت محبت ایشان به بندگان یاری ضعفا، مستمندان و مظلومان را یاری خود می داند.
وی با اشاره به مشکلات فراوانی که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم برای اسلام عزیز و تعالی دین خداوند تحمل نمودند ابراز داشت: نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم مشکلات بسیاری را برای پابرجایی اسلام عزیز تحمل کردند اما رمز موفقیت ایشان تعلیم و تعلم بشر بوده است.
مولوی اسماعیل زهی فرستادن پیامبران الهی و قرآن حکیم را از ناحیه خداوند ترحم حضرت حق نسبت به بندگان ابراز داشت و گفت: خداوند متعال محبوب ترین ادیان و بهترین کتاب ها و برترین شریعت ها را بر بندگان خود نازل نمود و بدین سبب نظر لطف خود را بر بشریت اعمال کرد.
وی افزود: هر کس که به قرآن و سنت و شریعت اسلام بی‌توجهی کند و گرفتار مظاهر دنیا گردد قطعا متضرر خواهد شد.
وی ادامه داد: درست است که تکنولوژی و پیشرفت‌های مادی خوب است اما این دستاوردهای دنیایی هیچ گاه جایگزین سرمایه‌هایی به مثل دین و سنت نبوی نخواهند گردید.
وی تنها راه بهره برداری از نعمات الهی را تسلیم شدن در برابر ذات اقدس الهی توصیف نمود و ابراز داشت: مثل مومن به مثل حضرت ابراهیم و رسول مکرم اسلام (صلی الله علیهما و آلهما) است که هیچ چیزی آن بزرگواران را از مقام تسلیم در برابر خداوند متعال باز نداشت.
وی جایگاه بزرگان دینی، صحابی و اهل البیت را به جهت تسلیم شدن شان در برابر خداوند متعال رفیع و بلند دانست و ابراز داشت: یکی از پیام‌های این نشست برگشت مسلمانان و تسلیم شدنشان در برابر خداوند متعال است که همانا راه نجات امت نیز برای برون رفت از بن بست های گوناگون همین مطلب است.
مولوی اسماعیل زهی مشکل امروز جامعه انسانی را خود پرستی، خودبینی، ریاکاری و نفاق دانست و گفت: همه این جنگها، اختلافات، زلزله ها، سیل ها و مصائبی که بر ما وارد می شود به جهت فاصله گرفتن ما از تعالیم دینی و سنت نبوی است و تنها با اصلاح نفس و همت و اراده می توان بدنین مشاکل فائق آمد.
امام جمعه مسجد مکی زاهدان بالاترین جهاد را جهاد با نفس توصیف نمود و گفت: ما نیاز داریم تا خودمان را بسازیم زیرا گناهان متعدد، بی نمازی ها و ضایع کردن احکام الهی، اعتیاد و شرب خمر ما را از چشمخداوند می اندازد.
وی یکی از پیام های این جلسه را توبه و بازگشت مردم به دین و شعائر الهی خصوصاً نماز دانست و ابراز داشت: با توبه و اقامه شعائر الهی میتوان به مسیر حق بازگشت.
مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی یکی دیگر از شعارهای بیست و هشتمین همایش دانش آموختگی طلاب دارالعلوم زاهدان را اعتدال و میانه روی دانست و ابراز داشت: متاسفانه امت اسلام گرفتار افراط و تفریط شده است.
وی ادامه داد: باید ظرفیت‌ها و سعه صدرها بالا برود و همه مسلمانان به اعتدال و برگشت به آرمان های دین، قرآن و سنت نبوی روی آورند.
وی همایش دانش آموختگی طلاب دارالعلوم زاهدان را مراسمی مربوط به همه مسلمانان و ایرانیان دانست و گفت: امیدواریم این جلسه اسباب رحمت برای انسانیت را فراهم آورد.
مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی مسیر جامعه اهل سنت را از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون حمایت از جمهوری اسلامی و وحدت بین آحاد مردم توصیف نمود و گفت جامعه اهل سنت مخالف با اختلاف و تفرقه افکنی است و ناامنی را برای هیچ یک از هموطنان عزیز نمی‌پسندد.
وی افزود: تلاش ما بر این است که اختلاف و ناامنی بین هیچ مذهب و قومی وجود نداشته باشد به همین جهت احساس ما همبستگی با همه جامعه بشری به جز ظالمان و طواغیت است.
مولوی اسماعیل زهی مسیر جامعه اهل سنت را مسیری صلح طلبانه توصیف نمود و گفت: مسیر اهل سنت دور از خشونت و جنگ است و گفتمان را بهترین راه حل می داند؛ به عنوان مثال سعی نمودیم در همایش دانش آموختگی طلاب دارالعلوم زاهدان تریبونی برای گفتمان های مختلف مذاهب و اقوام فراهم نماییم زیرا معتقدیم مسائل جهان اسلام تنها از راه گفتگو باید حل گردد.
وی خاطرنشان کرد: ما موافق جنگ در هیچ جای دنیا نیستیم و معتقدیم باید به مسائل کشور های مختلف طبق نظر مردم آن کشورها و با گفتمان فیصله یابد.
مولوی اسماعیل زهی ابراز داشت: گاهی برخی عناصر نادان و غافل در استان ما دست به افراط گری می زنند؛ خدا می داند ما و جامعه ی اهل سنت و راضی به اقدامات این چنینی نیستیم.
وی ادامه با اشاره صمیمیت بین وی و نماینده سابق مقام معظم رهبری در استان ابراز داشت: از زحمات هفده ساله آیت الله سلیمانی نماینده سابق ولی فقیه در سیستان و بلوچستان کمال سپاسگزاری را داریم. ایشان در چنین مراسماتی و مراسم‌های دیگر و راهپیمایی که وظیفه ملی ماست، در کنار ما بودند. تصاویر ما در کنار هم در رسانه‌ها و در سطح جهان منتشر می‌شد تا همه دنیا وحدت و همبستگی ما را ببیند.
وی افزود: سالهاست که شیعه و سنی در راهپیمایی های مختلف در کنار هم حضور یافتند که آخرین آن ها به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی و ۲۲ بهمن بود که شیعه و سنی در کنار هم درخشیدند.
وی ادامه داد: ما گله ای از مسئولین و حاکمیت نداریم و احساس می کنیم مقام معظم رهبری نیز از وضعیت جامعه‌ی اهل‌سنت رضایت دارند.
وی عنوان داشت: جامعه اهل سنت در برابر افراط گرایی ایستاده اند و امنیت موجود نیز به جهت تلاش و حمایت های مردم و مسئولین می باشد.
مدیر دارالعلوم مکی زاهدان اهل سنت را از اصیل ترین ایرانی ها برشمرد و گفت: نظام در خدمت رسانی به مردم خود تفاوتی بین مذاهب و اقوام مختلف قائل نبوده است؛ ما خواستار این هستیم که به ما اجازه دهند تا برای تامین امنیت و وحدت پایدار از شایستگان اهل سنت نیز در کنار برادران تشیع به کارگیری شود.
وی افزود: ما علاقه داریم در پیشرفت کشور و خدمت‌ رسانی به مردم آزادانه عمل نماییم؛ البته این مطلب را هم قبول داریم که در زیر بیرق جمهوری اسلامی ایران اهل سنت آزادی دارند.
وی ادامه داد: تقاضا داریم که در ساخت مدارس و مساجد و مجوز برای تاسیس آنها با ما همکاری های لازم صورت گیرد.
مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی ضمن تقدیر و تشکر از نیروهای انتظامی و نظامی و آحاد مردم شرکت کننده در بیست و هشتمین همایش دانش آموختگی دارالعلوم زاهدان ابراز داشت: امیدواریم مسئولین محترم فرمایشات و دستورات مقام معظم رهبری را عملیاتی کنند تا مشکلات موجود نیز حل گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست