شناسه خبر: 7637

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=7637

امام جمعه اهل سنت سیراف؛
معاصی و گناهان مایه نزول بلا و گرفتاری است
شیخ حسین افروز: بسیارند کسانی که برای زیاد کردن روزی و به دست آوردن پول و ثروت به گناه آلوده می‌شوند و یا کسب و کارشان را آمیخته به گناه و حرام می‌کنند و در آخر الامر به فقر مبتلا می‌شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیر خانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از بوشهر، شیخ حسین افروز امام‌جمعه اهل سنت سیراف در خطبه‌های نماز جمعه این هفته سبک و خوار شمردن گناه را مورد بحث قرار داد و خطاب به برخی از  انسان‌های غافل و غرق در گناه گفت: ای کسی که با چشمان خواب‌آلود و غفلت‌زده می‌نگری و گناه را به گناه و وصل می‌کنی و امید نائل شدن به باغ‌های بهشتی و مقام عابدان داری، مگر فراموش کرده‌ای که خداوند آدم را به‌سبب یک گناه از بهشت خارج و به دنیا آورد و خداوند چه زیبا می‌فرماید: به بندگان من خبر ده که منم آمرزنده مهربان و تذکر می‌دهد و اینک عذاب من عذابی است دردناک. چگونه است که به آلودگی قلبت تن داده‌ای و لباس عمرت را با چرک عصیان شست‌و‌شو داده‌ای.
وی گفت: گناهان آثار قبیح و زشتی را دربر دارند و به قلب و جان انسان چه در دنیا و چه در آخرت زیان و ضرر می‌رسانند که میزان آن را جز خدا کسی نمی‌داند.
خطیب جمعه یکی از آثار گناه را محرومیت از علم دانست و گفت: گناهان موجب محرومیت انسان از علم و دانش است؛ زیرا علم نور است که خداوند آن را بر دل کسانی که انتخاب کرده است قرار می‌دهد، گناه و معصیت موجب اطفاء و خاموشی آن نور است.
افروز با بیان اینکه محرومیت از روزی یکی دیگر از آثار شوم گناهان است، متذکر شد: در مسند چنین بیان شده بنده به خاطر گناهی که انجام داده از روزی محروم می‌گردد. بسیارند کسانی که برای زیاد کردن روزی و به دست آوردن پول و ثروت به گناه آلوده می‌شوند و یا کسب و کارشان را آمیخته به گناه و حرام می‌کنند و در آخر الامر به فقر مبتلا می‌شوند.
وی یادآور شد: ازجمله عواقب دیگر گناه و معصیت محروم ماندن انسان گناهکار از طاعت و عبادت است و من‌جمله عواقب دیگر گناهان کاستی و بی‌برکتی عمر گنه‌کار است همان‌طوری که نیکی موجب ازدیاد عمر می‌شود بدی هم موجب کوتاهی عمر بدکار می‌گردد.
شیخ حسین افروز گناهان را موجب زوال نعمت‌ها دانست و بیان کرد: هیچ نعمتی از بنده زایل نمی‌گردد و هیچ زحمتی براو وارد نمی‌شود مگر به‌وسیله گناه، امیرالمؤمنین حضرت علی بن ابیطالب علیه‌السلام می‌فرماید: «مانزل بلاء الا بذنب و لا رفع الا بتوبه» خداوند متعال می‌فرماید: هرگونه مصیبتی به شما برسد به سبب عمل و کردار شما است که خداوند از بسیاری درمی‌گذرد و باز می‌فرماید: «ذَٰلِکَ بِأَنَّ اللَّهَ لَمْ یَکُ مُغَیِّرًا نِعْمَهً أَنْعَمَهَا عَلَىٰ قَوْمٍ حَتَّىٰ یُغَیِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ ».
امام جمعه اهل سنت سیراف یادآور شد: خداوند نسبت به بندگانش هیچ‌گونه ظلمی روا نمی‌دارد و چه نیکو گفته‌اند وقتی سرشار از نعمتی هستید مواظب آن باشید که گناهان موجب زوال نعمت‌هاست؛ به‌وسیله عبادت و طاعت خداوند نگهدار و پاسدار آن نعمت باش که عذاب پروردگار نسبت به بندگان گنه‌کار بسیار سریع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست