در دیدار جمعی از علما و فعالان رسانه ای هند با حجت الاسلام یونسی مطرح شد؛
معامله قرن با اتحاد بین مسلمانان خنثی خواهد شد/ ایران تاوان حمایت از فلسطین و ایستادگی در مقابل اسرائیل را می دهد
جمعی از علما و فعالان رسانه ای هند با حجت الاسلام یونسی دستیار ویژۀ رئیس‌جمهور در امور اقوام و مذاهب دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از خبرگزاری تقریب، جمعی از علما و فعالان رسانه ای هند که به دعوت مجمع تقریب مذاهب اسلامی در ایران به سر می برند، با حجت الاسلام و المسلمین علی یونسی دستیار ویژۀ رئیس‌جمهور در امور اقوام و مذاهب دیدار کردند.

حجت الاسلام یونسی در این دیدار ضمن خیر مقدم به میهمانان گفت: امروز در جهان اسلام با دو مشکل مواجه هستیم که هر دو به هم مرتبط هستند، یکی فاجعه تخریب و نابودی بیت المقدس و قدس، به نام معامله قرن که یک فاجعه بسیار بزرگ است و آمریکایی ها به حمایت از صهیونیسم این ظلم را بر مردم فلسطین روا می دارند.

وی ادامه داد: مشکل دوم تحریم بی سابقه ای است که توسط آمریکا بر ایران تحمیل شده است و آمریکا همه جهان را وارد کرده که در زمینه فشار بر ملت ایران با او همکاری کنند؛ باید گفت، علت این تحریمها مخالفت ایران با اسرائیل و حمایت آن از فلسطین است که متأسفانه برخی از کشورهای عربی مسلمان از جمله عربستان هم از اسرائیل حمایت می کنند و دستوارت آمریکا را اجرا می کنند؛ در واقع ایران تاوان ایستادگی در مقابل اسرائیل را می پردازد، اما مطمئن هستیم که با عنایت خداوند متعال و با وحدت مسلمانان این دو مشکل را از میان بر می داریم و تحریمهای همه جانبه آمریکا را خنثی خواهیم کرد.

حجت الاسلام یونسی با تأکید بر اینکه با اتحاد بین مسلمانان جهان، معامله قرن خنثی خواهد شد و اجازه عملی شدن آن را نمی دهیم، اظهار داشت: ما عمق استراتژی وحدت جهان اسلام را در هندوستان و پاکستان و بنگلادش می بینیم، به عبارتی عمده ثقل جهان اسلام در همین منطقه است.

وی خاطر نشان کرد:جمهوری اسلامی ایران از مردم فلسطین حمایت می کند و بیشترین هزینه را در این راه می دهد،به خاطر اینکه آنها مسلمان هستند نه اینکه شیعی باشند؛ ما اختلافاتی که بین مسلمانان وجود دارد را دسیسه اسرائیل و دشمنان می دانیم که از قدیم برای ایجاد تفرقه بین مسلمانان تلاش کرده اند؛ امروز باید با اتحاد بین یکدیگر با دشمنان مقابله کنیم که روحانیون و مبلغین دینی در این زمینه بسیار تأثیر گذار هستند.

در ادامه این نشست اعضای هیأت هندی اعلام کردند: ایران اسلامی چهل سال در مقابل آمریکا قرار گرفته و فتنه ها را خنثی کرده است، امروز هر جا اختلافی هست، رد پای اسرائیل را مشاهده می کنید که هر روز علیه اسلام دسیسه می کند، اما ایران در مقابل اسرائیل ایستاده و فتنه های آن را خاموش می کند، امروز کسی جرأت قرار گرفتن در برابر آمریکا را ندارد، اما ایران پهپاد آمریکایی را ساقط می کند و این نشان می دهد که ایران از لحاظ تکنولوژی پیشرفت کرده است.

اعضای این هیأت تأکید کردند که امروز اتحاد امت اسلامی بیش از پیش ضرورت دارد و باید گامهای بزرگ و اقدامات عملی برای اتحاد بین شیعه و سنی برداشته شود که با اتحاد، قطعا ما پیروز می شویم و اسرائیل و آمریکا را به زانو در می آوریم.

هیأت هندی در بخشی از این نشست اشاره کردند که متأسفانه شبهات زیای علیه ایران در شبکه ها و فضاهای مجازی مطرح است که باید با آنها مقابله شود، ما از وقتی به ایران آمدیم و از نزدیک با این کشور آشنا شدیم مشاهده کردیم که آنچه در بسیاری از رسانه ها در مورد ایران گفته می شود، با واقعیت فاصله زیادی دارید؛ تهمتهایی که علیه ایران مطرح می شود، نیاز به مبارزه دارد و پاسخ به این شبهات تنها به زبان فارسی کفایت نمی کند، چون مردمان بسیاری از کشورها زبان فارسی نمی دانند، بنابراین باید مستندهایی از حقیقت ایران تهیه و به این شبهات به زبانهای مختلف پاسخ داده شود و در اختیار دیگر کشورها قرار گیرد که در این مسیر می شود از رسانه استفاده بهینه کرد.

در ادامه ذوالفقارطلب معاون حجت الاسلام یونسی و استاد دانشگاه تهران، اظهار داشت: وجود اقلیت های دینی و مذهبی در دو کشور ایران و هند ظرفیت و بستر مناسبی برای تحکیم انسجام ملی و تعامل فرهنگی بین دو کشور است.

وی افزود: یکی از چالش های فراروی امت اسلامی، افراط در همه مذاهب است که متاسفانه این پدیده در دوران اول تاریخ نظام اسلامی نیز وجود داشته  و گروه خوارج نمونه بارز آن است و در شرایط کنونی نیز متأسفانه گرفتار این چالش هستیم.

دکتر ذوالفقارطلب در راستای تبیین روحیه انسجام اسلامی وملی اهل سنت بیان داشت: ما در ایران بیش از یازده هزار شهید اهل سنت داریم که در این بین ۱۰۰ نفر  از علما  و طلاب دینی بوده اند، بیش از ۱۵۰۰۰ هزار مسجد اهل سنت و بیش از ۲۵ هزار  طلبه و روحانی اهل سنت در ایران وجود دارد؛ در مجلس خبرگان رهبری حداقل دو نماینده اهل سنت داریم که در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری های مجلس خبرگان رهبری ایفای نقش می کنند.

وی ادامه داد: همچنین بیش از ۱۹ نماینده اهل سنت در مجلس شورای اسلامی داریم، تعداد قابل توجهی از فرمانداران و بخشداران برخی از استانهای سنی نشین هم از خود اهل سنت هستند که این تعداد پس از ابلاغیه تاریخی رییس جمهور مبنی بر ضرورت به کارگیری شایستگان اهل سنت در پستهای مدیریتی و مشورتی افزایش یافته است. حدود ۲۷۹۲ واحد دانشگاهی در کشور  وجود دارد که حدود ۴۰۳ واحد دانشگاهی در مناطق اهل سنت یا مناطق ترکیبی سنی و شیعه تأسیس  شده اند.

معاون دستیار ویژه رییس جمهور تصریح کرد: ۱۵۲ نشریه و رساله با مدیریت اهل سنت در ایران مشغول به فعالیت هستند؛ همچنین در کشور ما امکان تحصیل در رشته های مختلف برای اهل سنت وجود دارد، در ایران اسلامی دانشگاهی تحت عنوان دانشگاه مذاهب اسلامی تأسیس شده است که رشته های فقه حنفی و فقه شافعی در آن دایر است.

وی افزود:رشته فقه شافعی دانشکده الهیات دانشگاه تهران در ایران سابقه ای بس طولانی دارد که تمام اعضای هیأت علمی آن از اهل سنت می باشند.

معاون دستیار ویژه رییس جمهور خاطر نشان کرد: هر چند هنور برخی چالشهای فرهنگی در کشور ما وجود دارد، اما امید است، در آینده نزدیک به سطحی از توسعه یافتگی برسیم که تمام این تنگ نظری های دینی و مذهبی و نگرش های منفی از میان برداشته شود.

دکتر ذوالفقارطلب همچنین اعلام کرد که دانشگاه مذاهب اسلامی و دانشگاه تهران در راستای تحقق همزیستی مسالمت آمیز این آمادگی را دارند که از کشورهای مختلف اسلامی دانشجو بپذیرند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست